PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Skrzypne

Wiadomości

Sukces Kacpra Gromali

Piątek, 12 października 2012 r.
Autor: Władysław Tylka

fot. Władysław TylkaUczeń I klasy gimnazjum ze Skrzypnego Kacper Gromala zajął I miejsce w kategorii juniorów młodszych, zdobywając Puchar Polski Modeli Szybowców Sterowanych Mechanicznie klasy F1E. W zawodach drużynowych w Gliwicach wraz z kolegą Janem Kabacińskim wywalczyli wicemistrzostwo Polski.


W dniu 3 października ZSPiG w Skrzypnem odbyło się spotkanie gimnazjalistów z mistrzem, któremu gratulacje przekazał wychowawca Pan Władysław Tylka, a ksiądz kanonik Edward Cygal proboszcz Skrzypnego wręczył nagrodę pieniężną osobiście ufundowaną.

Od szkoły na spotkaniach z uczniami gimnazjum i podstawówki zostały wręczone nagrody książkowe przez dyrektor Panią Marię Tylkę.

Kacper Gromala mimo młodego wieku jest zawodnikiem z kilkoma znaczącymi tytułami. W roku 2011 zajął 3 miejsce w Pucharze Polski, które podobnie jak w 2012 r. organizowane były przez Aeroklub Polski według zasad określonych przez Międzynarodową Federację Aeronautyki (FAI). System pucharowy składa się z kliku zawodów organizowanych na terenie Polski, gdzie zawodnik klasyfikowany jest według zajętego miejsca i zdobywa punkty do klasyfikacji końcowej. Kategoria F1E modeli sterowanych prętem magnetycznym (modeli z kompasem) wykorzystujących zjawiska atmosferyczne jak: wiatr, prądy wznoszące na Podhalu została reaktywowana w 1957 r. przez Wiesława Jakubowskiego, a następnie przez Tadeusza Wiśniowskiego. W kategorii tej W Polsce były rozgrywane zawody rangi Mistrzostw Świata (dwukrotnie) i Europy.

Z pracowni modelarskiej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury (obecnie Powiatowego Centrum Kultury) wyszło wielu utalentowanych nowotarskich modelarzy – wielokrotnych Mistrzów Polski, Europy i Świata.

Wujek Kacpra Jacek Pawlik w 1997 r. w Czechoslowacji wywalczył tytuł Wicemistrza Świata.

Kacper uczęszcza na zajęcia w PCK w Nowym Targu. Zbudowane modele według wskazań doświadczonego instruktora Pana Bogusława Kudasa, wraz z umiejętnościami Kacpra odnoszą sukcesy w rankingu młodych konstruktorów i zawodników. Kacper na zawody zabiera 3 szybowce o rozpiętościach skrzydeł: szybki (170 cm), średni (210cm), wolny (260cm). Wykorzystuje ten, który najbardziej odpowiada aktualnym warunkom atmosferycznym.

Na częste zawody w ciągu roku z Kacprem wyjeżdża instruktor (pełni rolę trenera), ojciec i osoby towarzyszące. 

Zaawansowane modelarstwo jest dyscypliną sportową, która jak każda dyscyplina sportowa potrzebuje środków finansowych. Kacper z instruktorem i rodzicami liczą, że w nadchodzącym sezonie pojawią się sponsorzy dla tej zasłużonej dyscypliny sportowej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.