PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Górale w Warszawie, czyli Baby w Europie

Czwartek, 17 marca 2011 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW ramach kolejnego spotkania z twórczością kobiet, w sobotę 5 marca b.r., w Centrum Artystycznym Radomska 13 odbyło się spotkanie z góralskim humorem, tańcami, pięknymi kobietami i ich twórczością. Otworzyła je pani Wiola Obuchowska, Kierownik Centrum Artystycznego Radomska 13, w obecności Pani Ewy Maślanka wicedyrektor Ośrodka Kultury Ochoty i wiceburmistrza Gminy Ochota Pana Krzysztofa Króla.


W programie wieczoru znalazły się:

 • humoreski Wandy Czubernatowej  „Ach te baby..” w oprawie artystycznej babskiej kapeli góralskiej  DZIURAWIEC z Zakopanego;
 • debiut poetycki Julii Nadstawnej i promocja tomiku Warszawskie dziewczyny i kobiety. Słupki do kawy i czekolady;
 • wystawa malarstwa Małgorzaty Kowalczyk Nastroje i grupy Paleta.

Wanda Czubernatowa – Tischnerowa Muza – urodzona i zamieszkała w Rabie Wyżnej. Poetka, felietonistka (babka Krzysia z Tygodnika Podhalańskiego), autorka kilkunastu tomików poezji i prozy w gwarze podhalańskiej i w języku literackim. Redaktorka portalu Potrawy regionalne, autorka książki kucharskiej Góralskie jadło na co dzień i od święta. Współpracowała i przyjaźniła się z księdzem profesorem Józefem Tischnerem. Ich listy zostały opublikowane wspólnie w formie książkowej jako Wieści ze słuchanicy. Wspomnienia o ks. Tischnerze autorka kończy stwierdzeniem taki był, ale się minon. Wanda Czubernatowa nadal pisze teksty do kabaretu Truteń oraz piosenki dla zespołów regionalnych.

Julia Nadstawna, autorka wierszy - oraz innych form drukowanej ekspresji - swoje wiersze nazywa słupkami, bo jak mówi, jest to graficzna forma zapisu myśli lub obrazu w pionie. Podczas spotkania odbyła się promocja jej książki Warszawskie dziewczyny i kobiety. Słupki do kawy i czekolady wydanej przez Wydawnictwo RTC Agencję Wydawniczą.

Małgorzata Kowalczyk - brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkanina artystyczną i nauczaniem artystycznym. Prezentowane prace z cyklu Nastroje potwierdzić mają tezę, że kobieta zmienną jest.

Kapela Góralska  DZIURAWIEC  powstała sześć lat temu. Tworzą ją góralskie baby z muzykanckich rodzin kultywujących tradycję Podhala. Baby o różnej profesji połączyła wspólna pasja – śpiew i muzyka. Po raz pierwszy jako kapela DZIURAWIEC wystąpiły w Galerii prof. Chromego w Krakowie z okazji 80. urodzin artysty. W lutym 2010 roku w restauracji U Wnuka  kapela świętowała pięć lat swojej działalności. Przez kapele przewinęło się i przewija około 20. muzykantek.

Jan Karpiel Bułecka, ojciec chrzestny kapeli, tak o niej kiedyś pisał:

Niek nam kwitnie i przygrywa, bo tak piyknie się nazywo,
Dziurawo muzyka nasa – dryg, uroda, wdzięk i krasa

Dziurawiec zwyczajny (hypericum perforatum) znany jest też pod nazwą świętojańskie ziele, ruta polna, ziele św. Jana, arlika. Jest to roślina lecznicza, której - w dawnych czasach - przypisywano działanie magiczne. Wierzono, że chroni przed czartami i złymi mocami a także, że jest leczy melancholię i zaburzenia umysłowe. Obecnie jest lekarstwem na różne przypadłości. Jednak, w opinii dr Stanisławy Trebunia – Staszel, zielarskie działanie dziurawca zostało przyćmione znaczeniem muzykanckim.

Kapela DZIURAWIEC w CENTRUM ARTYSTYCZNYM RADOMSKA 13 wystąpiła w składzie: Stanisława Szostak – skrzypce, Anna Chowaniec Stasińska czyli Hanka Rybka – skrzypce, Anna Trebunia Wyrostek – skrzypce, Agnieszka Gąsienica Giewont – basy i Paulina Andersz Żok – dudy wielkopolskie, Zofia Fronczysta – akordeon.

Śpiew i taniec góralski: Marysia Fronczysta,  Agata Pitoń i Anna Urbaniak - Bułeckula.

Na scenie, przy stoliku, zasiadła Wanda Czubernatowa z koszykiem pełnym tomików wierszy, a obok godne miejsce zajęła Zofia Karpiel – Bułecka. Obie panie stworzyły wspaniałą atmosferę całego spotkania, podkreśloną jeszcze wierszami i humorystycznymi tekstami przedstawianymi przez samą poetkę.

Miejsce na scenie zajął Zespół Dziurawiec. Koncert muzyczny przeplatany był odtąd wierszami i humoreskami góralskimi podanymi w pięknej gwarze góralskiej oraz tańcami. Muzyka podhalańska świetnie współbrzmiała z muzyką wielkopolską wykonywaną na dudach przez Paulinę Andersz Żok. W wypełnionej szczelnie sali widowiskowej - żywiołowy taniec wspaniałych bab - dodatkowo porywał publiczność. Wdzięk, humor, świetny kontakt z widzami powodowały, że na sali panowała atmosfera wspaniałej zabawy. Po wielokrotnych bisach przyszedł czas na wzajemne zdjęcia, autografy, nabywanie tomików wierszy Wandy Czubernatowej i Julii Nadstawnej.

Poczęstunek góralski w postaci moskoli i oscypków przygotowała jak zwykle karczma Szymkówka położona w przepięknym miejscu widokowym niedaleko Głodówki.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
  70 zł
 • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
  25 zł
 • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
  350 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.