PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Obrazki z wystawy

Niedziela, 6 grudnia 2009 r.
Autor: Maciej Pinkwart

Obrazki z wystawy5 grudnia 2009 r. w Muzeum Karola Szymanowskiego odbyło się uroczyste zakończenie („finisaż”) wystawy fotografii Renaty Piżanowskiej „Szymanowskiego nuta”, połączone z zakończeniem tegorocznego sezonu artystycznego w „Atmie”. Autorka zaprezentowała w formie elektronicznej kilkadziesiąt fotografii z koncertów, pokazanych na tle muzyki Szymanowskiego. W drugiej części zobaczyliśmy cykl artystycznych fotografii, towarzyszących jednej z pieśni z cyklu „Słopiewnie” Szymanowskiego, do słów Juliana Tuwima, wykonywanej niegdyś w „Atmie” przez śpiewaczkę Annę Pehlken.


Renata Piżanowska opowiadała o specyfice fotografowania na koncertach, o tym, że nie powinno się używać lampy błyskowej, hałasować migawką, kręcić się po sali i wyglądać niekulturalnie. Mówiła też o swojej drodze do fotografii, o najciekawszych – poza muzyką – tematach fotograficznych, a także o fotografowaniu niemowlaków i ich mam, co ostatnio także stanowi ważny temat jej zdjęć artystycznych. Wiąże się to poniekąd z jej głównym zawodem: autorka na co dzień jest położną i pracuje w nowotarskim szpitalu.
Oczywiście, tego wieczoru w „Atmie” brzmiała także muzyka „na żywo”, tym razem wykonywana przez nowotarskiego pianistę Marka Ciesielskiego, który zaprezentował kompozycje Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina i Modesta Musorgskiego. Utwór „Obrazki z wystawy”, skomponowany przez Musorgskiego po obejrzeniu ekspozycji prac malarskich jego przyjaciela, dał tytuł ostatniemu w tym roku „Wieczorowi w Atmie”.
Niektóre prace fotograficzne Renaty Piżanowskiej można obejrzeć na jej stronie internetowej: http://www.renata.pizanowska.z-ne.pl.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.