PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

12 grudnia na Harendzie

Poniedziałek, 14 grudnia 2009 r.
Autor: Piotr Kyc

12 grudnia na HarendzieDzień 12 grudnia jest dla Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza szczególny. Upamiętnia on dwa wydarzenia spinające koło naszej ziemskiej wędrówki. Tego dnia w roku 1860, w małej kujawskiej wiosce przyszedł na świat Jan Kasprowicz. Tego dnia roku 1968 w Zakopanem zmarła jego żona Maria. Z tej okazji co roku organizowany jest jeden z „Wieczorów na Harendzie” na którym wspomina się różne okresy z życia Kasprowiczów.


W tym roku 145 „Wieczór” -został poświęcony wieloletniej przyjaźni Marii Kasprowiczowej i Dory Gabe – wybitnej poetki bułgarskiej. Spotkanie pod tytułem „"Poczekaj słońce...”- rzecz o Dorze Gabe, zakochanej w Harendzie, zakochanej w Polsce w interesujący sposób prowadziła dr Małgorzata Wonuczka - Wnuk a wiersze niezwykłej bułgarskiej artystki czytała Grażyna Syrzystie.

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza rozpoczęło „Wieczór” od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach Kasprowiczów. Mauzoleum zostało oświetlone od wewnątrz. Na schodach paliły się lampki, padał śnieg, był mróz…
Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie na odległą od centrum Harendę mimo niesprzyjającej pogody.

Szczególnie dziękujemy: panu Mariuszowi Sztymalskiemu - firma Parafinopol za to, że po raz kolejny ofiarował nam znicze które zapłonęły w mauzoleum, restauracji "U Wnuka" za przekąski, bułgarskie wino wino i szkło, cukierni Samanta za słodkości, Halinie Sierant - Ripper oraz Eli i Pawłowi Kycom za pomoc, a Marcinowi i Monice Szyndlerom za nagłośnienie i oświetlenie. Całość zorganizowała Małgorzata Karpiel.

W roku 2010 harendziański salonik otworzy jeszcze parę razy swoje drzwi ale już teraz zapraszamy na ten szczególny, grudniowy „wieczór’, który odbędzie się 12 grudnia 2010 roku. Tego dnia będziemy obchodzili 150 rocznicę urodzin Jana Kasprowicza.

„Wieczory na Harendzie” są dofinansowane przez Gminę Miasto Zakopane.

Dora Gabe (1888-1983) to jedna z najwybitniejszych poetek bułgarskich, "dama literatury bułgarskiej", autorka tomików poezji Temenugi (Fiołki), Zemen pyt (Ziemska droga), Łunaticzka (Lunatyczka). Wraz ze swoim mężem Bojanem Penewem, profesorem literatur słowiańskich zafascynowana literaturą polską wydała antologię Polski poeti (Poeci polscy). Tłumaczka m.in. Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego. Zaprzyjaźniona z Marią i Janem Kasprowiczami, bywalczyni salonu na Harendzie tłumaczy także poezję Jana Kasprowicza. Jej tłumaczenia Hymnów na język bułgarski uważane są za kongenialne. Po wojnie attache kulturalny w ambasadzie bułgarskiej w Warszawie.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.