PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wspomnienia i strona internetowa o Janie Fudali

Poniedziałek, 21 grudnia 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW piątek w Restauracji „U Wnuka” odbyła się promocja strony internetowej poświęconej Janowi Fudali, tragicznie zmarłemu w 2008 r. znanemu gorczańskiemu malarzowi i poecie, satyrykowi, nauczycielowi, instruktorowi narciarskiemu, działaczowi kultury, który związany był także z Zakopanem. Strona powstała z inicjatywy producenta filmowego Piotra Fudakowskiego oraz licznych przyjaciół Jaśka z Gorców, którzy w ten sposób chcieli uczcić jego pamięć. Ich pomysł zrealizował Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.


Strona, którą można znaleźć pod adresem www.janfudala.pl, ukazuje Jana Fudalę jako artystę, malarza, poetę i prozaika, a także sportowca, nauczyciela i wychowawcę oraz działacza społecznego. Życiorysowi, wspomnieniom oraz innym tekstom jemu poświęconym towarzyszy wybór z jego baogatej twórczości literackiej, czyli poezja i humor góralski, a także galeria malarstwa na szkle oraz zdjęcia z rodzinnego archiwum.
Był postacią renesansową. I bardzo, bardzo kochał życie... Związany z Rabką i Zakopanem był przede wszystkim artystą malarzem. Jego barwne i pełne ekspresji obrazy na szkle znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych. Ale był też poetą i prozaikiem, sportowcem i wybitnym tancerzem, człowiekiem związanym z filmem i kierownikiem zespołów regionalnych, animatorem kultury i wychowawcą młodzieży. Jego największą miłością były jednak góry, bo też wszystko cokolwiek robił właśnie z górami się łączyło – tak o Janie Fudali napisała Małgorzata Wnuk. Ten krótki tekst stanowi wstęp do strony Jana Fudali i bardzo dobrze oddaje jej sens. Twórcy strony wyrażali nadzieję, że strona będzie żyła, a wspomnień, zdjęć i innych pamiątek związanych z Jaśkiem z Gorców będzie przybywać.
Wieczór „U Wnuka”, z racji zbliżającej się drugiej rocznicy śmierci Jana Fudali, wypełniły wspomnienia jego przyjaciół. Żona Lubomira Noewa-Fudala przeczytała napisany na tę okazję wzruszający list do męża: Zebraliśmy się tutaj, żeby powspominać Cię i uroczyście otworzyć stronę internetową poświęconą Tobie i Twojej olbrzymiej, przebogatej twórczości artystyczno-literackiej. Cieszysz się? Bo ja ogromnie. Niech ludzie z całej Polski wiedzą i pamiętają, kim jesteś. Niech zobaczą, jak potężny i wszechstronny jest Twój dorobek w sferze kultury, niech się cieszą i będą dumni z Ciebie…
Jana Fudalę wspominali m.in. córka Katarzyna Fudala-Tęcza, przyjaciele Małgorzata Wnuk i Piotr Fudakowski, burmistrz Jan Gąsienica Walczak, trenerzy Edward Budny i Tadeusz Jankowski.
Wydarzenie to zbiegło się także z jubileuszem 5-lecia Galerii „U Wnuka”. Z tej okazji prowadzącym je paniom Małgorzacie Wnuk i Zofii Ujejskiej burmistrz Jan Gąsienica Walczak przekazał życzenia, gratulacje oraz nagrodę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.