PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Pani Eweliny Pęksowej

Czwartek, 31 grudnia 2009 r.
Autor: Małgorzata Wnuk

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Pani Eweliny PęksowejPrzy ulicy Cichej Wody w Zakopanem jest taki góralski dom, a w nim niezwykły i bajeczny świat Pani Eweliny Pęksowej. Malowany na szkle, pełen kwiatów, ciepła i życzliwości dla ludzi. 29 grudnia decyzją prezydenta RP z dnia 6 listopada 2009 roku pani Ewelina Pęksowa została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie w imieniu prezydenta wręczyła dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP Barbara Mamińska w obecności senatora Tadeusz Skorupy, burmistrza Zakopanego Janusza Majchra oraz naczelnika Wydziału Kultury i Promocji Miasta Zakopanego Joanny Staszak, a także rodziny i przyjaciół.


Urodzona w Zakopanem, córka Stanisława Zubka od ponad czterdziestu lat wyczarowuje barwny świat postaci świętych, madonn, scen biblijnych i rodzajowych. Na swój malarski sposób komentuje rzeczywistość i historię Polski i Podhala. Przyjmując gości z całego świata, zawsze życzliwa i uśmiechnięta wprowadza w świat sztuki, góralszczyzny, ale także sportu. Skromna – choć jej obrazy znajdują się w wielu muzeach świata i w wielu kolekcjach prywatnych. Miała ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych, m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech, Szwajcarii, ZSRR, Bułgarii, na Słowacji i w Austrii. Uczestniczyła w ponad trzystu wystawach zbiorowych. Odznaczona m.in. nagrodami ministra kultury i sztuki (1983,1998,2001), orderem i tytułem honorowym „Zasłużony dla Kultury Narodowej” (1986), nagrodą im. Brata Alberta (1987), złotym medalem pamiątkowym NATO (1997), międzynarodowym orderem zasługi i tytułem „ekscelencja” – International Order of Merit (Cambridge – Wielka Brytania 1993)., kilkakrotnie wyróżniona tytułami honorowym „Kobieta Roku”, w 1976 roku uhonorowana nagrodą im. Oskara Kolberga, a w roku 2008 złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Wielka osobowość, wielka Artystka, wspaniały człowiek jakich dzisiaj niewielu!

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.