PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Europejskie Targi Produktów Regionalnych

Poniedziałek, 9 sierpnia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW dniach 5-8 sierpnia w Zakopanem po raz pierwszy odbyły się Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Przez cztery dni 65 producentów z Polski i zagranicy prezentowało ponad 150 produktów regionalnych i tradycyjnych. Targi odbywały się równolegle w trzech miejscach: na dolnej Równi Krupowej, na Placu pod Gubałówką oraz na Krupówkach. Towarzyszyły im także takie wydarzenia jak Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich, II Światowy Zjazd Górali, X Targi Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Seminarium pt.: „Produkty Regionalne w Europie”, liczne występy zespołów folklorystycznych oraz koncerty gwiazd - zespołu Zakopower i Justyny Steczkowskiej.


Program był niezwykle bogaty i interesujący. Targi okazały się prawdziwą kulinarną ucztą, bowiem regionalne przysmaki można było degustować, a także zakupić wprost od producentów.

Celem targów była prezentacja dorobku kulturalnego Podtatrza, a także zacieśnienie partnerstwa lokalnego, krajowego i międzynarodowego w zakresie promocji produktów regionalnych.

W Polsce jest to temat szczególnie ważny, ponieważ dopiero od niedawna rejestrujemy, certyfikujemy i promujemy produkty regionalne. Podczas specjalnego seminarium specjaliści zastanawiali się więc, co zrobić, by te produkty na stałe zagościły na stołach polskich konsumentów.

- Za wzór stawiamy sobie Włochów i Francuzów. Powinniśmy korzystać z ich bogatych doświadczeń i rozwiązań dotyczących produktów regionalnych, pamiętając jednak, że oni wypracowywali je przez wiele lat - mówił obecny na targach przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa Dariusz Goszczyński.

Europejskie Targi Produktów Regionalnych zostały sfinansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach programu „KULTURA? TAK! Promocja dziedzictwa kulturowego jako czynnik zrównoważonego rozwoju lokalnego Podtatrza”.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej foto-relacji z poszczególnych wydarzeń odbywających sie w ramach Europejskich Targów Produktów Regionalnych.


Europejskie Targi Produktów Regionalnych – wyniki konkursów:

 

FESTIWAL OSCYPKA

Skład komisji:

Andrzej Gąsienica Makowski, Starosta Tatrzański

Janusz Majcher, Burmistrz miasta Zakopane

Janina Kwiecień, Starosta Kartuski

Zygmunt Worsa, Starosta Łowicki

Adam Radko, Dyrektor SANEPID-u Zakopane

Kazimierz Furczoń

Andrzej Zubek

Andrzej Staszel Furtek

Konkurs na najlepszego oscypka wygrał Stanisław Stękała

Władysław Barnaś - nagroda publiczności

Pokaz dojenia i strzyżenia owiec: Juhas, Krzysztof Łaś z bacówki Kazimierza Furczonia oraz Andrzej Rzepka

 

Konkurs na najlepszy produkt
Europejskich Targów Produktów Regionalnych:

Skład komisji:

Halina Ruszał, Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury

Kucharze z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni: Sebastian Krauzowicz Szef kuchni Hotelu Crocus, Olaf Ratz Szef kuchni Pałacu w Małokowie, Konrad Kulczyński  Hotel Mercure Kasprowy.

- przetwory z owoców i warzyw: kapusta z chrzanem i cebulą Gospodarstwo Ekologiczne Krystyna i Robert Wagner „Wagnerówka” Ziębice

- inne produkty: mąka żytnia – Gospodarstwo Ekologiczne Krystyna i Robert Wagner „Wagnerówka” Ziębice

- Pieczywo i ciasta: rogal świętomarciński – Cukiernia ”Przewoźny”

- miody: miód leśny – Gospodarstwo pszczelarskie Michał Ceroń

- oleje: Oliwa Kalisto – Smaki Grecji, SIS Siguri Sinergasia

- przetwory z mięsa: szynka – Gawor Produkcja Wędlin Jakosć i Tradycja, Szczepan Gawor

- nabiał i sery: bryndza kozia – Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne „FIGA” – Waldemar i Tomasz Maziejuk

- soki i napoje:  Łotewski kwas chlebowy -  Baltic Glass, Ząbki

- Makarony i pierogi: pierogi z kaszą – Dom Weselny „Akropol” Pub Laguna

- alkohole: nagrody równorzędne „Mama z Tatą” – Czechy oraz Miodula Staropolska - Toorank Polska

- Piwo: piwo łaskie – Piwomar, Browar KOREB

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.