PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

XLII MFFZG - Barwny korowód na Krupówkach

Poniedziałek, 23 sierpnia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaBarwny korowód, który w niedzielę przeszedł Krupówkami, to znak, że w Zakopanem rozpoczęło się coroczne świeto folkloru. Po ekumenicznej Mszy Świętej w kościele Św. Krzyża wszystkie zespoły uczestniczące w XLII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zaprezentowały się na zakopiańskim deptaku.


W barwnym i roztańczonym korowodzie przemaszerowali także przedstawiciele władz miasta, delegacje miast partnerskich Saint Die (Francja) i Stryja (Ukraina) oraz hodowcy owczarków podhalańskich wraz ze swoimi pupilami.

Jak zwykle korowód jest okazją dla zakopiańczyków i turystów do zapoznania się z uczestnikami festiwalu, do podziwiania ich pięknych strojów, muzyki, śpiewu i tańca.

W tym roku do Zakopanego przyjechały zespoły z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Francji, Grecji, Macedonii, Portuygalii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Turcji, Włoch i Argentyny. Natomiast Polskę reprezentują cztery zespoły: Regionalny Zespół "Oldrzychowice" z Oldrzychowic, Regionalny Zespół "Przyszowianie" z Przyszowej, Zespół "Regle" im. J. Jedrola z Poronina oraz Zespół Regionalny "Zbójnicek" z Zębu. Gospodarzem Festiwalu jest zespół "Watra" z Czarnego Dunajca, a zespół "Młode Klimki" - Małym Gospodarzem Festiwalu. Gościnnie wystąpił także dziecięcy zespół "Strijanoczka" ze Stryja na Ukrainie.

Od poniedziałku do piątku zespoły będą rywalizować o festiwalowe nagrody; złotą, srebrną i brązową ciupagę w trzech równorzędnych kategoriach - tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Jury przyznaje także regulaminowe wyróznienia tzw. "Parzenice Góralskie". Natomiast w towarzyszącym festiwalowi Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych główna nagroda jest "Zbyrkadło".

Jury Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem 2010

Przewodniczący: prof. dr hab. Alojzy Kopoczek (Polska/Poland)

Członkowie:

dr Urszula Janicka- Krzywda (Polska/Poland)

dr Bożena Lewandowska (Polska/Poland)

mgr inż. Jan Karpiel- Bułecka (Polska/Poland)

prof. dr hab. Krum Georgiev (Bułgaria/Bulgaria)

dr Miklós Braun (Węgry/Hungary)

mgr Jean Roche (Francja/France)

mgr Rafael Romero Cardenas (Hiszpania/Spain)

mgr Jozef  Burić (Słowacja/Slovakia)

prof. dr hab. Fikret Degerli (Turcja/Turkey)

mgr Rosanna D’Agostino (Włochy/Italy)

adiunkt Bülent Kurtişoğlu (Turcja/Turkey)asystent Jury

dr Evgenia Grancharova (Bułgaria/Bulgaria) asystent Jury

Sekretarz: mgr Joanna Staszak (Polska/Poland)

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z niedzielnego korowodu oraz do zapoznania się z informacjami na temat zespołów biorących udział w XLII MFFZG.

Zespół „Danzas Sentires” - Argentyna

Zespół „Danzas Sentires” został powołany przez prof. Angela Carabajala, obecnego dyrektora grupy, który wraz z zespołem Ballet Argentine Tango Folk odbył międzynarodowe tournee, zdobywając m.in. nagrodę na Festiwalu Veliko w Tarnovo (Bułgaria). W wielu miastach Włoch prezentowano jego program “W stylu Argentino”, który zdobył uznanie włoskiej publiczności. Na bazie tych doświadczeń powstała grupa, której członkami są tancerze i muzycy z różnych zakątków Argentyny. Zespół reprezentował kraj na licznych międzynarodowych festiwalach w Holandii, Niemczech, Portugalii, Włoszech, Hiszpanii, Bułgarii, Francji, Urugwaju, Chile i Peru. Program zespołu opiera się na tradycyjnym tango argentyńskim, łącząc żywiołowość i zręczność oraz inspiracje taneczne z wielu regionów Argentyny. Podczas Festiwalu zespół zaprezentuje repertuar argentyńskich tańców, który spotkał się z entuzjazmem publiczności i przyniósł grupie liczne nagrody podczas festiwali filmowych w wielu miejscach świata. Szczególna uwaga podczas doboru tańców skupiła się na kilku górskich regionach Argentyny, których tradycja taneczna zostanie zaprezentowana na Festiwalu w formie stylizowanej (kategoria III): Argentinidad (stylizowane tańce z całego kraju), Coya (taniec z wyżyn północno-zachodniej Argentyny), Salteño (taniec z północnej części Argentyny), Conjunto de Malambo (tańce mężczyzn) oraz tango.

Zespół „Slavko Mandić” - Bośnia i Hercegowina

Zespół powstał w 1977 r. z inicjatywy młodych ludzi, którzy pragnęli zachować tradycje, zabawy i śpiew narodów zamieszkujących pograniczny region, w którym znajduje się ich rodzinne miasto Laktaši. Region ten położony jest w północnej Serbii i północno-zachodniej części Bośni i Hercegowiny, oddalony o 25 km od granicy z Chorwacją. Miasto Laktaši, zamieszkałe przez kilka tysięcy mieszkańców, stanowi centrum kulturalne i przemysłowe regionu. Położone jest po obu stronach rzeki Vrbas. Najwyższy szczyt w pobliskich górach Kozara to licząca 978 m n.p.m. Lisina. Grupa „Slavko Mandić” występowała na festiwalach folklorystycznych w krajach b. Jugosławii, w Austrii, Niemczech i we Włoszech. W 1996 r. zdobyła nagrodę dla najlepszego zespołu na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Castrovillary we Włoszech, zyskując sobie uznanie widzów i otwierając w ten sposób drogę do kolejnych sukcesów. Repertuar przygotowany na Festiwal, zaliczony do II kategorii (folklor artystycznie opracowany), obejmuje kilka tańców: taniec górali migrujących z pobliskich gór na tereny rolnicze (łączy tradycję górali-pasterzy i rolników), dynamiczny taniec wędrujących górali („Grmeč”) w zimowych strojach, taniec mieszkańców Gór Dynarskich („Glamoč”) wykonywany jedynie przy wystukiwanym przez tancerzy rytmie, ukazujący przygotowujące się do zamążpójścia panny w bogatych strojach.

Zespół folklorystyczny „Nikoła Jonkow Waptzarow” - Bułgaria

Zespół z bułgarskiego Bansko istnieje od roku i powstał poprzez zintegrowanie kilku zespołów: śpiewu męskiego, śpiewu kobiecego, orkiestry i zespołu tańców ludowych. Członkowie zespołu prezentują pieśni i tańce górali Pirinu, a swoimi umiejętnościami i repertuarem zdobyli już uznanie publiczności na bułgarskich i międzynarodowych imprezach folklorystycznych, zrealizowali także wiele nagrań audio i wideo. Pieśni Pirinu rozbrzmiewały na scenach Macedonii, Serbii, Słowenii, Grecji, w Niemczech i Hiszpanii. Miasto Bańsko (Bansko), z którego pochodzi zespół, położone jest w południowo-zachodniej Bułgarii u podnóża gór Pirinu (grupy górskiej w masywie Rodopskim), otoczone wysokimi szczytami, z których najwyższy to Vichren (2914 m n.p.m.). Bańsko ma długą historię, nietknięte tradycje, piękną przyrodę, wiele zabytków architektury i doskonale warunki do uprawiania sportów zimowych i turystyki (m.in. letniej, balneologicznej), nowoczesną bazę hotelową i noclegową, przytulne mehany (restauracje w stylu ludowym). Unikatowa przyroda Parku narodowego „Pirin” przyczyniła się do uznania go za część światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Podczas Festiwalu zespół z Bańska zaprezentuje się w II kategorii folkloru opracowanego artystycznie z programem „Głosy i tańce Pirinu”: m. in. dziewczęcy zwyczaj „niszane”, zwyczaje związane ze świętem Św. Jerzego (Gergiowden), bułgarskie tańce horo – „Arap”, „Dżanguryca”, „Stare bańskie weselne horo”, śpiewy dwugłosowe z Pirinu.

Grupa „Salajka” - Czechy

Grupa „Salajka” powstała w 2001 r. i reprezentuje tradycję folklorystyczną wsi Dambořice, zaliczaną przez etnografów do regionu Hanácké Slovácko, położonego na południowych Morawach w Republice Czeskiej. Wieś znajduje się w obszarze Parku Narodowego Las Żdanicki (Ždánický les), stanowiącego zachodnią część najwyższej części Karpat Środkowomorawskich – Chřiby. Najwyższy szczyt to Brdo (587 m.n.p.m.). Teren ten stanowi pogranicze kulturowe, uformowane przez migracje i kolonizację. Tradycję regionu prezentują oryginalne ekspresywne pieśni, tańce, stroje ludowe oraz wiele zachowanych jeszcze zwyczajów. Zespół liczy 80 tancerzy i 8 muzykantów w wieku 6-70 lat, podzielonych na trzy grupy wiekowe, z których każda posiada własny repertuar. Grupa najmłodsza skupia dzieci w wieku 6-14 lat, grupa taneczna – młodzież w wieku 15-25 lat, a chór zasilają najstarsi członkowie zespołu. Członkowie zespołu wykonują tradycyjne tańce i pieśni swojego regionu, pochodzące z wielu południowomorawskich wsi. Tancerze zawsze występują w tradycyjnych strojach, a ich typ zależy od rodzaju prezentacji. Niektóre części repertuaru grupy posiadają cechy stylizacji. W ciągu roku grupa „Salajka” występuje z programami przygotowanymi przez jej liderów: Viléma Trumpeša i Radkę Trumpešovą. Zespół występował dotychczas w wielu krajach (Turcja, Grecja, Słowenia, Słowacja, Chorwacja) i zdobył kilka nagród za program stylizowanych tańców scenicznych. Na zakopiańskim Festiwalu grupa zaprezentuje się w kategorii III z programem folkloru stylizowanego, ukazującego tradycje wsi Południowych Moraw.

Zespół folklorystyczny „La Parpaiola” - Francja 

Grupa powstała w 1986 r. w Drap, położonym w dolinie rzeki Paillon w Alpach Nadmorskich w regionie Prowansja-Alpy Nadmorskie-Wybrzeże Lazurowe. Miasteczko, dzięki swojemu szczególnemu usytuowaniu, łączy żywioł wysokogórski z bliskością morza. Region Alp Nadmorskich, który reprezentuje grupa, znajduje się na południu Francji, nad Morzem Śródziemnym, blisko granicy z Włochami. Wybrzeże Lazurowe znane jest na całym świecie i cieszy się uznaniem turystów, natomiast Alpy Nadmorskie słyną z niespotykanego nasłonecznienia i ośnieżonych szczytów, z których najwyższy to Le Gélas, osiągający wysokość 3143 m.n.p.m. W dialekcie nicejskim „la parpaiola” oznacza motyl. W skład grupy wchodzi 30 młodych członków oraz 7 muzykantów, którzy promują folklor górzystego regionu Nicei. Repertuar zespołu stale zasilany jest poszukiwaniami badawczymi i ukazuje liczne tradycyjne nicejskie pieśni i tańce. „La Parpaiola” bierze udział w wielu imprezach o charakterze lokalnym, regionalnym, ogólnokrajowym, a także międzynarodowym. Podczas zagranicznych występów grupa reprezentowała Francję i swój region, stale też prowadzi wymianę z zespołami z całego świata (m.in. z Turcji, Indii, Irlandii). Podczas Festiwalu zespół, występujący w II kategorii (folklor artystycznie opracowany), zaprezentuje serię tańców i zwyczajów, charakterystycznych dla regionu Nicei: m.in. „Trzech pijaków” (scena powrotu z nicejskiego festynu), tańce karnawałowe, tańce na okoliczność nadejścia wiosny, sceny z życia nicejskich pasterzy, rybaków oraz mieszkańców regionu, uczestniczących w winobraniu i zbiorze oliwek.

Grupa taneczna tańców tradycyjnych „Ιonia – Kato Gefyra” - Grecja

Zespół powstał w 1989 r. i reprezentuje położony w północnej Grecji region Salonik, znanych z połączenia wielu form krajobrazu: gór, morza i malowniczych wysp. Najwyższe pasmo górskie, okalające miasto to Hortiatis z dominującym szczytem Kissos (1201 m.n.p.m). Zespół zrzesza 350 członków prezentujących tańce z różnych regionów Grecji i Cypru (szczególnie z Macedonii, Tracji, Wschodniej Romilii, Epiru, Tesalii, wysp Morza Egejskiego i Jońskiego, Krety, Azji Mniejszej, Efxinos Pontos i innych). Zespół dba o repertuar, umieszczając w nim możliwie szeroko tańce z różnych części dawnej i obecnej Grecji. Kostiumy stanowią pieczołowicie przygotowane kopie oryginalnych strojów, noszonych w regionach, z których pochodzą prezentowane tańce. Grupa „Ionia – Kato Gefyra” brała udział w wielu festiwalach, zarówno w Grecji, jak i za granicą. Wielokrotnie reprezentowała Grecję na międzynarodowych przeglądach (w Serbii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii), zdobywając uznanie publiczności dla rozmaitości swych strojów i bogatego programu. Na Festiwalu grupa zaprezentuje tańce ukazujące tradycje kilku regionów: Macedonii, Epiru-Tesalii, Pontu, Tracji, Krety, wysp Morza Egejskiego oraz tańców znanych w całej Grecji. Wystąpi w kategorii I, zarezerwowanej dla grup przybliżających folklor tradycyjny.

Zespół „Kud – Biser – Kičevo” - Macedonia

Zespół “Kud – Biser – Kičevo” powstał w 2001 r. w macedońskim mieście Kiczewo (Kičevo). Jego nazwa oznacza perłę w kulturze macedońskiej. Na repertuar zespołu składa się bogactwo pieśni i tańców macedońskich oraz, w szczególności, zachowane wciąż tradycje i obyczaje Macedonii zachodniej oraz lokalne regionu kiczewskiego. W zespole, który zrzesza 170 członków w trzech kategoriach wiekowych, działają żeńskie i męskie grupy tancerzy i śpiewaków, dwie kapele muzyki tradycyjnej oraz kapela instrumentalistów, grających na tradycyjnych macedońskich instrumentach (m.in. dudy, flety, tambury-bębny). Zespół prezentował się na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach folkloru. W swoim dziewięcioletnim dorobku ma także wiele pierwszych nagród, a także grand prix. Kiczewo znajduje się w zachodniej Macedonii w Kotlinie Kiczewskiej pomiędzy pasmami górskimi Bistra na zachodzie oraz Porecze na wschodzie. Najwyższym szczytem regionu jest Stogovo (2273 m.n.p.m.). Na Festiwalu zespół „Kud – Biser– Kičevo” zaprezentuje się w kategorii I (folkloru tradycyjnego) z programem ukazującym bogate tradycje regionu kiczewskiego: „Wśród wsi bije bęben” (tańce i śpiewy weselne, wykonywane w centralnym miejscu wsi), „Gramy i tańczymy koło teściowej” (taniec kobiet i odpowiedź mężczyzn, zwieńczona tańcem z maskami). Członkowie zespołu wystąpią w oryginalnych, zachowanych strojach przy akompaniamencie tradycyjnych macedońskich instrumentów.

Grupa „Folclórico da Casa do Povo da Camacha” - Portugalia

Grupa powstała w 1948 r. w celu zaprezentowania Madery i Portugalii na Międzynarodowym Konkursie Tańców Popularnych w Madrycie, gdzie zdobyła 2 miejsce. Dyrektor grupy, Carlos Santos, zebrał pieśni, tańce i stroje z całej Madery, przyczyniając się w ten sposób do promocji grupy w Portugalii i za granicą. Nieprzerwana działalność zespołu oraz wielka liczba członków, którzy w nim uczestniczyli na przestrzeni dziesięcioleci, uczyniła z niego najbardziej znaną grupę folklorystyczną w Regionie Autonomicznym Madery, położonej na Oceanie Atlantyckim i składającej się z wysp Madera, Porto Santo, Desertas i Selvagens. Grupa posiada siedzibę w mieście Camacha, położonym nieopodal stolicy Funchal. Najwyższym szczytem Madery jest Pico Ruico (1861 m n.p.m.). Z uwagi na górzysty, trudno dostępny przez lata teren, zachowały się tu rodzime tradycje, posiadające także liczne wpływy odkrywców i kolonizatorów wyspy, które stały się inspiracją dla członków zespołu. Prezentowane przez grupę pieśni, tańce i stroje sięgają do tradycji XIX w. i początku XX w., a niektóre ich elementy nawet do XV w., a więc do czasów kolonizacji wysp. Zespół reprezentował Maderę w Portugalii, wielu krajach Europy, Ameryce Północnej i Południowej, Afryce i w Oceanii. Grupę doceniły także władze i organizacje lokalne. Na zakopiańskim Festiwalu zespół wystąpi w kategorii I (folklor tradycyjny) i zaprezentuje serię tańców i zwyczajów typowych dla mieszkańców Madery.

„Ördögborda” - Rumunia

Intrygująca nazwa zespołu „Ördögborda” oznacza „diabelską wstążkę”, co zdaniem menedżera grupy, Sándora Csaba, odzwierciedla temperament tancerzy. Grupa powstała w mieście Bălan, położonym w Transylwanii (Siedmiogrodzie, okręg Harghita), w którym mieszkają Rumuni i Węgrzy. Region otoczony jest górami. Główne pasma to Karpaty, Góry Bihorskie i Rodniańskie, a najwyższy szczyt w okolicy to Nagyhagymás (1792 m n.p.m.). Członkowie grupy – dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat – są Węgrami, posługują się mową ojczystą i kultywują węgierski folklor muzyczny pochodzący z ponad piętnastu regionów. Zespół uczestniczy w krajowych i zagranicznych festiwalach. Wszędzie pokazuje energię i pasję, charakterystyczną dla węgierskich tańców, które tancerze wykonują bez opracowania choreograficznego lub tworzą program oparty na twórczo opracowanym materiale tradycyjnym. Ponadto zespół angażuje się w organizację festiwalu „Botorka” w Bălan, który zdobywa coraz większą popularność i uznanie gości. Uczestniczą w nim węgierskie grupy folklorystyczne z Węgier, Ukrainy, Słowacji, Serbii, Słowenii i Chorwacji. Na deskach zakopiańskiej sceny festiwalowej, gdzie zespół zaprezentuje się w kategorii folkloru artystycznie opracowanego (kategoria II), „diabelska wstążka” rozwinie się w pełnych barwach m.in. poprzez żywiołowe tańce męskie.

Zespół „Prvi Partizan” - Serbia

Zespół powstał w 1948 r. w mieście Užice (okręg zlatiborski) z inicjatywy pracowników przedsiębiorstwa o tej samej nazwie. Podczas wieloletniej działalności zespołu przez jego szeregi zasilało wielu członków, których można dziś liczyć w tysiącach, grupa odniosła też liczne sukcesy. Dziś liczy 400 członków, przede wszystkim młodych ludzi, którym leży na sercu zachowanie i przekazanie kulturowego dziedzictwa Serbów, w zespole działa także grupa seniorów. Miarą ich sukcesów są liczne nagrody oraz reprezentowanie Serbii na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach, które to występy spotykały się z aplauzem publiczności. Užice znajdują się w zachodniej Serbii nad brzegami rzeki Djetinja, otoczone przez malownicze pasma górskie i szczyty: Zlatibor (w tych górach znajduje się także najwyższy szczyt – Tornik, 1496 m n.p.m.), Tara, Golija, Javor, Zlatar. Inspirację do swoich opracowań członkowie zespołu czerpią z tradycji i krajobrazu kulturowego Užic i regionu, którego charakterystycznymi elementami w przestrzeni są m.in. najstarsze budynki mieszkalne, w którym wiodły swą egzystencję wielkie serbskie rodziny (tzw. kućna zadruga). W górach Zlatibor takie domostwa budowano zwyczajowo na nasłonecznionych stokach. Podczas Festiwalu grupa zaprezentuje się w kategorii III (kategoria folkloru stylizowanego) z programem ukazującym dwa spośród 18 układów choreograficznych, które grupa posiada w swym repertuarze i dla których bazą jest folklor mieszkańców regionu oraz całej Serbii.

Stowarzyszenie folklorystyczne „Lancova Ves” - Słowenia

Stowarzyszenie powstało w 1983 r. w miejscowości Lancova Ves i zrzesza śpiewaków oraz muzykantów. Dorośli członkowie Stowarzyszenia zgrupowani są w dwóch zespołach, podobnie dzieci, które tworzą dwa zespoły dziecięce. Osobną grupą są tzw. koranci. Jednym z celów Stowarzyszenia jest dbałość o rodzimą tradycję, stąd szczególnie troskliwie przekazuje ją najmłodszym członkom zespołu. Wraz ze słoweńskimi folklorystami Stowarzyszenie zgromadziło materiał z badań nad tańcami i strojami ludowymi, a także maskami i obyczajami karnawałowymi dawnych mieszkańców wsi, a pokłosiem tych badań jest publikacja pt. „Dziedzictwo Lancovej wsi i jej okolic”. Na podstawie tych badań wykonane zostały stroje dla członków Stowarzyszenia. Program prezentowany przez zespoły na scenie zawiera również materiał uzyskany w trakcie badań (taniec, pieśni, obyczaje, muzyka). Lancova Ves leży w północno – wschodniej części Słowenii u podnóża gór Haloz, na zboczach których znajduje się wiele winnic. Najwyższe wzniesienie to Boč (978 m.n.p.m.). Repertuar przygotowany przez Stowarzyszenie prezentowany jest na licznych festiwalach w Słowenii oraz za granicą. Jego członkowie w większości pracują w winnicach w górach Haloz, stąd na Festiwalu zaprezentują program, który przedstawia pracę w winnicy w ciągu roku, eksponuje elementy folkloru związanego z uprawą winorośli i produkcją wina. Grupa wystąpi w II kategorii, przedstawiając folklor w formie artystycznie opracowanej.

Grupa „Nilufer” - Turcja

Zespół powstał w 2001 r. w mieście Bursa w północno-zachodniej Turcji. Zrzesza 300 członków. Miasto, dawna stolica Imperium Osmańskiego, znajduje się w Bitynii (w krainie jest wiele wsi o starożytnym rodowodzie) i położone jest u stóp góry Uludağ (2543 m n.p.m.). Szczyt ten, stanowiący inspirację dla repertuaru zespołu, słynie z bardzo niskich temperatur zimą i wysokich latem, cieszy się także popularnością wśród narciarzy. W swoim repertuarze grupa posiada szeroki wachlarz tradycyjnych tureckich tańców z różnych regionów (np. „Anamaur-Mut”, „Aydin”, „Van”, „Ozmir”, „Karadeniz”) oraz swój program specjalny „Miecz i tarcza”, do którego muzykę napisał dr Mehmet Ali Sanlikol. Taniec mężczyzn nawiązuje do wojen z czasów Imperium Osmańskiego, noszą oni specjalne stroje i mają w dłoniach miecz i tarczę. Do mężczyzn dołączają kobiety o wszyscy razem tańczą do rytmu wystukiwanego łyżeczkami. Grupa „Nilufer” zaprezentuje się na Festiwalu w kategorii I (folklor tradycyjny).

Stowarzyszenie folklorystyczne „I Picciotti da Purtedda” - Włochy

Stowarzyszenie powstało w 2002 r. w Agrigento na zachodniej Sycylii, a jego głównym celem jest podtrzymanie oraz promowanie na świecie sycylijskiej tradycji folklorystycznej, bogatej historii wyspy i jej zasobów naturalnych. Sycylia cieszy się popularnością turystów z wielu względów, a jednym z nich jest jej najwyższy szczyt, wulkan Etna (3323 m n.p.m.). Grupa prowadzona przez Stowarzyszenie, zrzesza dziewczęta i chłopców, posiada też własną orkiestrę, której członkowie grają na tradycyjnych sycylijskich instrumentach: tamburynach, friscaletto (rodzaj fletu), drumli, gitarach, akordeonach, mandolinach i perkusji. Przygotowaniem choreografii zajmują się Salvatore Carbone i Mario Attardo, teksty pieśni tworzy prof. John Lattuca, a muzykę komponuje prof. Tonino Paci. Grupa brała udział w wielu wydarzeniach folklorystycznych na całej Sycylii, w innych regionach Włoch oraz za granicą (m.in. na Festiwalu w Gannat we Francji), a w jej repertuarze znajdują się elementy ukazujące tradycje starożytnej Sycylii. Podczas zakopiańskiego Festiwalu grupa zaprezentuje bogactwo sycylijskich tańców: „Etta la Riti” (taniec rybaka wracającego z nocnego połowu do domu), „Nicuzza” (serenada, dzięki której mężczyźnie udaje się zdobyć serce dziewczyny), „Tarantella” (kilka różnych odmian; szybki taniec ukazujący radość życia).

Regionalny Zespół „Oldrzychowice” z Oldrzychowic

Zespół taneczny „Oldrzychowice” działa przy Miejscowym Kole PZKO w Oldrzychowicach. Jest to mała wioska w pobliżu miasta Trzyńca w Republice Czeskiej (Zaolzie), leżąca u podnóża góry Jaworowy, w dolinie rzeki Olzy, która oddziela Beskid Śląski od Beskidu Morawsko-Śląskiego. Zespół prezentuje zwyczaje i obrzędy ludowe górali beskidzkich, oraz śpiewy i tańce ,w których zauważyć można dużo wpływów folkloru cieszyńskiego.

Zespół Oldrzychowice ma na swym koncie szereg występów i wyjazdów, m.in. na Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Złoty Kłos w Zebrzydowicach. Największym sukcesem w 30-letniej historii zespołu jest zdobycie Złotej Ciupagi na Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem w roku 2008.

W ramach konkursu zespół zaprezentuje program Jarmark w Oldrzychowicach obchodzony przy święcie św. Piotra i Pawła. Na uroczystość przyjeżdża ludność z okolicznych miejscowości, co stwarza okazję do wspólnej zabawy i prezentacji tańców cieszyńskich oraz beskidzkich. W programie wykonawcy wystąpią w autentycznych strojach Jacków Jabłonkowskich, mieszczan cieszyńskich oraz górali beskidzkich.

Zespół wystąpi w kategorii I.

Regionalny Zespół „Przyszowianie” z Przyszowej

Zespół „Przyszowianie” powstał w 2001 roku z inicjatywy Andrzeja Bargieła, Franciszka Hebdy i Jerzego Hebdy we wsi Przyszowa. Miejscowość ta leży w powiecie limanowskim, zaś etnograficznie przynależy do Lachów Sądeckich. „Przyszowianie” działają pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowicy. Zespół prezentuje zwyczaje, tańce i obrzędy Lachów Sądeckich, a w swoim dorobku ma kilka interesujących programów, m.in. Z wiuchą u Morcina, Obigrowka u pana młodego, Kręcenie powrozów, Na młocce, Żniwa i dożynki we dworze przyszowskim.

Instruktorem oraz autorem programów, zarówno w warstwie choreograficznej jak i muzycznej, jest Edward Bocheński z Nowego Sącza. Na festiwalu w Zakopanem widzowie będą mogli obejrzeć program pt. Dożynki na Dworze w Przyszowej z całym bogactwem zwyczajowych zachowań i obrzędów typowych dla tego dorocznego święta. Inscenizację rozpocznie wejście orszaku dożynkowego z wieńcem do Dworu, później nastąpi uroczyste przekazanie wieńca dziedzicom oraz wspólna zabawa z poczęstunkiem.

Zespół wystąpi w kategorii I.

Zespół „Regle” im. J. Jędrola z Poronina

Zespół regionalny "Regle" działa pod patronatem Związku Podhalan w Poroninie. Po reaktywacji w 2001r. przyjął imię Jana Jędrola, założyciela i wieloletniego kierownika zespołu. Zespół liczy około 160 osób, pracujących w trzech grupach wiekowych: "Regle", "Małe Regle" oraz "Mini Regle". Wszystkie grupy kultywują bogate tradycje rodzinne i występują w tradycyjnych strojach góralskich. Zespół bierze udział w imprezach kulturalnych na terenie Polski i poza granicami kraju. Zespół występuje w kategorii zespołów autentycznych z widowiskami Wesele góralskie, Przenosiny, Mięsopust, Hałdamas, Szopka Bożonarodzeniowa, Polywacka, Na holi, Odpust w Poroninie, Na polanie przy szałasie. Na festiwalu zespół przedstawi program Dzień powszedni na holi. Przedstawi scenę z życia Górali Podhalańskich, które było związane z gospodarką pasterską i sezonowym wypasem owiec w Tatrach. Program nawiązuje do rodzimej tradycji, w którą wpisane są święta i uroczystości o charakterze religijnym, w tym przypadku do Święta matki Boskiej Zielnej, które obchodzone 15 sierpnia. Akcja prezentowanego zwyczaju toczy się w latach 60-tych ubiegłego wieku na Rusinowej Polanie.

Zespół wystąpi w kategorii I.

Zespół Regionalny „Zbójnicek” z Zębu

Zespół regionalny „Zbójnicek” został założony w 1964 roku w Zębie. Od początku swego istnienia działa przy miejscowym oddziale Związku Podhalan. Od 2005 roku zespołem kierują Tomasz i Małgorzata Słodczykowie. „Zbójnicek” kultywuje tradycyjny folklor regionu Podhala, a w swoim dorobku ma wiele interesujących programów m.in. Portki, Diabeł na Podholu, Rewizja u Kuby, Sąd nad Janosikiem, Rafanie lnu, Podłazy, Baby i Dezerterzy, Zemsta oraz opracowane wraz z zespołem „Polaniorze” z Kościeliska przedstawienie Nomówiny z weselem góralskim. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach. W tym roku w czasie festiwalu zespół zaprezentuje program pt. Zbójnicek na sałasie w Jaworkach, na Św. Jana. Akcja rozgrywa się w dniu św. Jana. Zgodnie z tradycją podhalańską był to pierwszy dzień w roku, kiedy na sałas mogły przyjść kobiety. Tego dnia zespół odwiedza w Jaworkach zębiańskiego bacę, Wojtka Gromadę, który wypasa tam w czasie sezonu owce. „Zbójnicek” przychodzi ze śpiewem i muzyką, by następnie wspólnie z juhasami śpiewać i tańczyć. W programie zespół zaprezentuje góralski śpiew, taniec oraz grę na instrumentach pasterskich.

Zespół wystąpi w kategorii II.

Zespół „Watra” - Czarny Dunajec - gospodarz festiwalu

Zespół „Watra” powstał w 2000 roku w Czarnym Dunajcu, skupiając młodzież z terenu gminy. Poprzez inscenizacje obrzędów grupa prezentuje folklor Podhala, przedstawiając takie widowiska jak wesele góralskie, „tłucenie lnu”, „osod”, programy kolędnicze oraz artystyczne. Kierownikiem zespołu Stanisław Bukowski, kierownikami artystycznymi - Czesława i Stanisław Sobczyk. Grupa „Watra” reprezentuje i promuje gminę Czarny Dunajec na licznych przeglądach i festiwalach, w których bierze udział, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Można tu wymienić I miejsce w tańcu zbójnickim podczas „Karnawału Góralskiego” w Bukowinie Tatrzańskiej w 2008 roku, I miejsce w kategorii grup śpiewaczych podczas „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Młode Klimki - mały gospodarz festiwalu

Spadkobiercy zespołu im. Klimka Bachledy działającego w Zakopanem od 1942 roku pod patronatem Związku Podhalan noszącego imię słynnego przewodnika zwanego „królem przewodników tatrzańskich”, którego stulecie śmierci obchodziliśmy początkiem sierpnia br.
Zespół Młode Klimki istnieje od 1988 roku i kontynuuje prace znanego i cenionego zespołu im. Klimka Bachledy. Zespół prezentuje autentyczny folklor Skalnego Podhala pielęgnując tradycyjny śpiew, taniec, muzykę, gwarę i zwyczaje. W lipcu br. zespół występował w Osny pod Paryżem. Do tej pory w zespole pracowało ponad 300 osób.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.