PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

XLII MFFZG - Barwny korowód na Krupówkach

Poniedziałek, 23 sierpnia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaBarwny korowód, który w niedzielę przeszedł Krupówkami, to znak, że w Zakopanem rozpoczęło się coroczne świeto folkloru. Po ekumenicznej Mszy Świętej w kościele Św. Krzyża wszystkie zespoły uczestniczące w XLII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zaprezentowały się na zakopiańskim deptaku.


W barwnym i roztańczonym korowodzie przemaszerowali także przedstawiciele władz miasta, delegacje miast partnerskich Saint Die (Francja) i Stryja (Ukraina) oraz hodowcy owczarków podhalańskich wraz ze swoimi pupilami.

Jak zwykle korowód jest okazją dla zakopiańczyków i turystów do zapoznania się z uczestnikami festiwalu, do podziwiania ich pięknych strojów, muzyki, śpiewu i tańca.

W tym roku do Zakopanego przyjechały zespoły z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Francji, Grecji, Macedonii, Portuygalii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Turcji, Włoch i Argentyny. Natomiast Polskę reprezentują cztery zespoły: Regionalny Zespół "Oldrzychowice" z Oldrzychowic, Regionalny Zespół "Przyszowianie" z Przyszowej, Zespół "Regle" im. J. Jedrola z Poronina oraz Zespół Regionalny "Zbójnicek" z Zębu. Gospodarzem Festiwalu jest zespół "Watra" z Czarnego Dunajca, a zespół "Młode Klimki" - Małym Gospodarzem Festiwalu. Gościnnie wystąpił także dziecięcy zespół "Strijanoczka" ze Stryja na Ukrainie.

Od poniedziałku do piątku zespoły będą rywalizować o festiwalowe nagrody; złotą, srebrną i brązową ciupagę w trzech równorzędnych kategoriach - tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Jury przyznaje także regulaminowe wyróznienia tzw. "Parzenice Góralskie". Natomiast w towarzyszącym festiwalowi Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych główna nagroda jest "Zbyrkadło".

Jury Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem 2010

Przewodniczący: prof. dr hab. Alojzy Kopoczek (Polska/Poland)

Członkowie:

dr Urszula Janicka- Krzywda (Polska/Poland)

dr Bożena Lewandowska (Polska/Poland)

mgr inż. Jan Karpiel- Bułecka (Polska/Poland)

prof. dr hab. Krum Georgiev (Bułgaria/Bulgaria)

dr Miklós Braun (Węgry/Hungary)

mgr Jean Roche (Francja/France)

mgr Rafael Romero Cardenas (Hiszpania/Spain)

mgr Jozef  Burić (Słowacja/Slovakia)

prof. dr hab. Fikret Degerli (Turcja/Turkey)

mgr Rosanna D’Agostino (Włochy/Italy)

adiunkt Bülent Kurtişoğlu (Turcja/Turkey)asystent Jury

dr Evgenia Grancharova (Bułgaria/Bulgaria) asystent Jury

Sekretarz: mgr Joanna Staszak (Polska/Poland)

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z niedzielnego korowodu oraz do zapoznania się z informacjami na temat zespołów biorących udział w XLII MFFZG.

Zespół „Danzas Sentires” - Argentyna

Zespół „Danzas Sentires” został powołany przez prof. Angela Carabajala, obecnego dyrektora grupy, który wraz z zespołem Ballet Argentine Tango Folk odbył międzynarodowe tournee, zdobywając m.in. nagrodę na Festiwalu Veliko w Tarnovo (Bułgaria). W wielu miastach Włoch prezentowano jego program “W stylu Argentino”, który zdobył uznanie włoskiej publiczności. Na bazie tych doświadczeń powstała grupa, której członkami są tancerze i muzycy z różnych zakątków Argentyny. Zespół reprezentował kraj na licznych międzynarodowych festiwalach w Holandii, Niemczech, Portugalii, Włoszech, Hiszpanii, Bułgarii, Francji, Urugwaju, Chile i Peru. Program zespołu opiera się na tradycyjnym tango argentyńskim, łącząc żywiołowość i zręczność oraz inspiracje taneczne z wielu regionów Argentyny. Podczas Festiwalu zespół zaprezentuje repertuar argentyńskich tańców, który spotkał się z entuzjazmem publiczności i przyniósł grupie liczne nagrody podczas festiwali filmowych w wielu miejscach świata. Szczególna uwaga podczas doboru tańców skupiła się na kilku górskich regionach Argentyny, których tradycja taneczna zostanie zaprezentowana na Festiwalu w formie stylizowanej (kategoria III): Argentinidad (stylizowane tańce z całego kraju), Coya (taniec z wyżyn północno-zachodniej Argentyny), Salteño (taniec z północnej części Argentyny), Conjunto de Malambo (tańce mężczyzn) oraz tango.

Zespół „Slavko Mandić” - Bośnia i Hercegowina

Zespół powstał w 1977 r. z inicjatywy młodych ludzi, którzy pragnęli zachować tradycje, zabawy i śpiew narodów zamieszkujących pograniczny region, w którym znajduje się ich rodzinne miasto Laktaši. Region ten położony jest w północnej Serbii i północno-zachodniej części Bośni i Hercegowiny, oddalony o 25 km od granicy z Chorwacją. Miasto Laktaši, zamieszkałe przez kilka tysięcy mieszkańców, stanowi centrum kulturalne i przemysłowe regionu. Położone jest po obu stronach rzeki Vrbas. Najwyższy szczyt w pobliskich górach Kozara to licząca 978 m n.p.m. Lisina. Grupa „Slavko Mandić” występowała na festiwalach folklorystycznych w krajach b. Jugosławii, w Austrii, Niemczech i we Włoszech. W 1996 r. zdobyła nagrodę dla najlepszego zespołu na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Castrovillary we Włoszech, zyskując sobie uznanie widzów i otwierając w ten sposób drogę do kolejnych sukcesów. Repertuar przygotowany na Festiwal, zaliczony do II kategorii (folklor artystycznie opracowany), obejmuje kilka tańców: taniec górali migrujących z pobliskich gór na tereny rolnicze (łączy tradycję górali-pasterzy i rolników), dynamiczny taniec wędrujących górali („Grmeč”) w zimowych strojach, taniec mieszkańców Gór Dynarskich („Glamoč”) wykonywany jedynie przy wystukiwanym przez tancerzy rytmie, ukazujący przygotowujące się do zamążpójścia panny w bogatych strojach.

Zespół folklorystyczny „Nikoła Jonkow Waptzarow” - Bułgaria

Zespół z bułgarskiego Bansko istnieje od roku i powstał poprzez zintegrowanie kilku zespołów: śpiewu męskiego, śpiewu kobiecego, orkiestry i zespołu tańców ludowych. Członkowie zespołu prezentują pieśni i tańce górali Pirinu, a swoimi umiejętnościami i repertuarem zdobyli już uznanie publiczności na bułgarskich i międzynarodowych imprezach folklorystycznych, zrealizowali także wiele nagrań audio i wideo. Pieśni Pirinu rozbrzmiewały na scenach Macedonii, Serbii, Słowenii, Grecji, w Niemczech i Hiszpanii. Miasto Bańsko (Bansko), z którego pochodzi zespół, położone jest w południowo-zachodniej Bułgarii u podnóża gór Pirinu (grupy górskiej w masywie Rodopskim), otoczone wysokimi szczytami, z których najwyższy to Vichren (2914 m n.p.m.). Bańsko ma długą historię, nietknięte tradycje, piękną przyrodę, wiele zabytków architektury i doskonale warunki do uprawiania sportów zimowych i turystyki (m.in. letniej, balneologicznej), nowoczesną bazę hotelową i noclegową, przytulne mehany (restauracje w stylu ludowym). Unikatowa przyroda Parku narodowego „Pirin” przyczyniła się do uznania go za część światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Podczas Festiwalu zespół z Bańska zaprezentuje się w II kategorii folkloru opracowanego artystycznie z programem „Głosy i tańce Pirinu”: m. in. dziewczęcy zwyczaj „niszane”, zwyczaje związane ze świętem Św. Jerzego (Gergiowden), bułgarskie tańce horo – „Arap”, „Dżanguryca”, „Stare bańskie weselne horo”, śpiewy dwugłosowe z Pirinu.

Grupa „Salajka” - Czechy

Grupa „Salajka” powstała w 2001 r. i reprezentuje tradycję folklorystyczną wsi Dambořice, zaliczaną przez etnografów do regionu Hanácké Slovácko, położonego na południowych Morawach w Republice Czeskiej. Wieś znajduje się w obszarze Parku Narodowego Las Żdanicki (Ždánický les), stanowiącego zachodnią część najwyższej części Karpat Środkowomorawskich – Chřiby. Najwyższy szczyt to Brdo (587 m.n.p.m.). Teren ten stanowi pogranicze kulturowe, uformowane przez migracje i kolonizację. Tradycję regionu prezentują oryginalne ekspresywne pieśni, tańce, stroje ludowe oraz wiele zachowanych jeszcze zwyczajów. Zespół liczy 80 tancerzy i 8 muzykantów w wieku 6-70 lat, podzielonych na trzy grupy wiekowe, z których każda posiada własny repertuar. Grupa najmłodsza skupia dzieci w wieku 6-14 lat, grupa taneczna – młodzież w wieku 15-25 lat, a chór zasilają najstarsi członkowie zespołu. Członkowie zespołu wykonują tradycyjne tańce i pieśni swojego regionu, pochodzące z wielu południowomorawskich wsi. Tancerze zawsze występują w tradycyjnych strojach, a ich typ zależy od rodzaju prezentacji. Niektóre części repertuaru grupy posiadają cechy stylizacji. W ciągu roku grupa „Salajka” występuje z programami przygotowanymi przez jej liderów: Viléma Trumpeša i Radkę Trumpešovą. Zespół występował dotychczas w wielu krajach (Turcja, Grecja, Słowenia, Słowacja, Chorwacja) i zdobył kilka nagród za program stylizowanych tańców scenicznych. Na zakopiańskim Festiwalu grupa zaprezentuje się w kategorii III z programem folkloru stylizowanego, ukazującego tradycje wsi Południowych Moraw.

Zespół folklorystyczny „La Parpaiola” - Francja 

Grupa powstała w 1986 r. w Drap, położonym w dolinie rzeki Paillon w Alpach Nadmorskich w regionie Prowansja-Alpy Nadmorskie-Wybrzeże Lazurowe. Miasteczko, dzięki swojemu szczególnemu usytuowaniu, łączy żywioł wysokogórski z bliskością morza. Region Alp Nadmorskich, który reprezentuje grupa, znajduje się na południu Francji, nad Morzem Śródziemnym, blisko granicy z Włochami. Wybrzeże Lazurowe znane jest na całym świecie i cieszy się uznaniem turystów, natomiast Alpy Nadmorskie słyną z niespotykanego nasłonecznienia i ośnieżonych szczytów, z których najwyższy to Le Gélas, osiągający wysokość 3143 m.n.p.m. W dialekcie nicejskim „la parpaiola” oznacza motyl. W skład grupy wchodzi 30 młodych członków oraz 7 muzykantów, którzy promują folklor górzystego regionu Nicei. Repertuar zespołu stale zasilany jest poszukiwaniami badawczymi i ukazuje liczne tradycyjne nicejskie pieśni i tańce. „La Parpaiola” bierze udział w wielu imprezach o charakterze lokalnym, regionalnym, ogólnokrajowym, a także międzynarodowym. Podczas zagranicznych występów grupa reprezentowała Francję i swój region, stale też prowadzi wymianę z zespołami z całego świata (m.in. z Turcji, Indii, Irlandii). Podczas Festiwalu zespół, występujący w II kategorii (folklor artystycznie opracowany), zaprezentuje serię tańców i zwyczajów, charakterystycznych dla regionu Nicei: m.in. „Trzech pijaków” (scena powrotu z nicejskiego festynu), tańce karnawałowe, tańce na okoliczność nadejścia wiosny, sceny z życia nicejskich pasterzy, rybaków oraz mieszkańców regionu, uczestniczących w winobraniu i zbiorze oliwek.

Grupa taneczna tańców tradycyjnych „Ιonia – Kato Gefyra” - Grecja

Zespół powstał w 1989 r. i reprezentuje położony w północnej Grecji region Salonik, znanych z połączenia wielu form krajobrazu: gór, morza i malowniczych wysp. Najwyższe pasmo górskie, okalające miasto to Hortiatis z dominującym szczytem Kissos (1201 m.n.p.m). Zespół zrzesza 350 członków prezentujących tańce z różnych regionów Grecji i Cypru (szczególnie z Macedonii, Tracji, Wschodniej Romilii, Epiru, Tesalii, wysp Morza Egejskiego i Jońskiego, Krety, Azji Mniejszej, Efxinos Pontos i innych). Zespół dba o repertuar, umieszczając w nim możliwie szeroko tańce z różnych części dawnej i obecnej Grecji. Kostiumy stanowią pieczołowicie przygotowane kopie oryginalnych strojów, noszonych w regionach, z których pochodzą prezentowane tańce. Grupa „Ionia – Kato Gefyra” brała udział w wielu festiwalach, zarówno w Grecji, jak i za granicą. Wielokrotnie reprezentowała Grecję na międzynarodowych przeglądach (w Serbii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii), zdobywając uznanie publiczności dla rozmaitości swych strojów i bogatego programu. Na Festiwalu grupa zaprezentuje tańce ukazujące tradycje kilku regionów: Macedonii, Epiru-Tesalii, Pontu, Tracji, Krety, wysp Morza Egejskiego oraz tańców znanych w całej Grecji. Wystąpi w kategorii I, zarezerwowanej dla grup przybliżających folklor tradycyjny.

Zespół „Kud – Biser – Kičevo” - Macedonia

Zespół “Kud – Biser – Kičevo” powstał w 2001 r. w macedońskim mieście Kiczewo (Kičevo). Jego nazwa oznacza perłę w kulturze macedońskiej. Na repertuar zespołu składa się bogactwo pieśni i tańców macedońskich oraz, w szczególności, zachowane wciąż tradycje i obyczaje Macedonii zachodniej oraz lokalne regionu kiczewskiego. W zespole, który zrzesza 170 członków w trzech kategoriach wiekowych, działają żeńskie i męskie grupy tancerzy i śpiewaków, dwie kapele muzyki tradycyjnej oraz kapela instrumentalistów, grających na tradycyjnych macedońskich instrumentach (m.in. dudy, flety, tambury-bębny). Zespół prezentował się na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach folkloru. W swoim dziewięcioletnim dorobku ma także wiele pierwszych nagród, a także grand prix. Kiczewo znajduje się w zachodniej Macedonii w Kotlinie Kiczewskiej pomiędzy pasmami górskimi Bistra na zachodzie oraz Porecze na wschodzie. Najwyższym szczytem regionu jest Stogovo (2273 m.n.p.m.). Na Festiwalu zespół „Kud – Biser– Kičevo” zaprezentuje się w kategorii I (folkloru tradycyjnego) z programem ukazującym bogate tradycje regionu kiczewskiego: „Wśród wsi bije bęben” (tańce i śpiewy weselne, wykonywane w centralnym miejscu wsi), „Gramy i tańczymy koło teściowej” (taniec kobiet i odpowiedź mężczyzn, zwieńczona tańcem z maskami). Członkowie zespołu wystąpią w oryginalnych, zachowanych strojach przy akompaniamencie tradycyjnych macedońskich instrumentów.

Grupa „Folclórico da Casa do Povo da Camacha” - Portugalia

Grupa powstała w 1948 r. w celu zaprezentowania Madery i Portugalii na Międzynarodowym Konkursie Tańców Popularnych w Madrycie, gdzie zdobyła 2 miejsce. Dyrektor grupy, Carlos Santos, zebrał pieśni, tańce i stroje z całej Madery, przyczyniając się w ten sposób do promocji grupy w Portugalii i za granicą. Nieprzerwana działalność zespołu oraz wielka liczba członków, którzy w nim uczestniczyli na przestrzeni dziesięcioleci, uczyniła z niego najbardziej znaną grupę folklorystyczną w Regionie Autonomicznym Madery, położonej na Oceanie Atlantyckim i składającej się z wysp Madera, Porto Santo, Desertas i Selvagens. Grupa posiada siedzibę w mieście Camacha, położonym nieopodal stolicy Funchal. Najwyższym szczytem Madery jest Pico Ruico (1861 m n.p.m.). Z uwagi na górzysty, trudno dostępny przez lata teren, zachowały się tu rodzime tradycje, posiadające także liczne wpływy odkrywców i kolonizatorów wyspy, które stały się inspiracją dla członków zespołu. Prezentowane przez grupę pieśni, tańce i stroje sięgają do tradycji XIX w. i początku XX w., a niektóre ich elementy nawet do XV w., a więc do czasów kolonizacji wysp. Zespół reprezentował Maderę w Portugalii, wielu krajach Europy, Ameryce Północnej i Południowej, Afryce i w Oceanii. Grupę doceniły także władze i organizacje lokalne. Na zakopiańskim Festiwalu zespół wystąpi w kategorii I (folklor tradycyjny) i zaprezentuje serię tańców i zwyczajów typowych dla mieszkańców Madery.

„Ördögborda” - Rumunia

Intrygująca nazwa zespołu „Ördögborda” oznacza „diabelską wstążkę”, co zdaniem menedżera grupy, Sándora Csaba, odzwierciedla temperament tancerzy. Grupa powstała w mieście Bălan, położonym w Transylwanii (Siedmiogrodzie, okręg Harghita), w którym mieszkają Rumuni i Węgrzy. Region otoczony jest górami. Główne pasma to Karpaty, Góry Bihorskie i Rodniańskie, a najwyższy szczyt w okolicy to Nagyhagymás (1792 m n.p.m.). Członkowie grupy – dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat – są Węgrami, posługują się mową ojczystą i kultywują węgierski folklor muzyczny pochodzący z ponad piętnastu regionów. Zespół uczestniczy w krajowych i zagranicznych festiwalach. Wszędzie pokazuje energię i pasję, charakterystyczną dla węgierskich tańców, które tancerze wykonują bez opracowania choreograficznego lub tworzą program oparty na twórczo opracowanym materiale tradycyjnym. Ponadto zespół angażuje się w organizację festiwalu „Botorka” w Bălan, który zdobywa coraz większą popularność i uznanie gości. Uczestniczą w nim węgierskie grupy folklorystyczne z Węgier, Ukrainy, Słowacji, Serbii, Słowenii i Chorwacji. Na deskach zakopiańskiej sceny festiwalowej, gdzie zespół zaprezentuje się w kategorii folkloru artystycznie opracowanego (kategoria II), „diabelska wstążka” rozwinie się w pełnych barwach m.in. poprzez żywiołowe tańce męskie.

Zespół „Prvi Partizan” - Serbia

Zespół powstał w 1948 r. w mieście Užice (okręg zlatiborski) z inicjatywy pracowników przedsiębiorstwa o tej samej nazwie. Podczas wieloletniej działalności zespołu przez jego szeregi zasilało wielu członków, których można dziś liczyć w tysiącach, grupa odniosła też liczne sukcesy. Dziś liczy 400 członków, przede wszystkim młodych ludzi, którym leży na sercu zachowanie i przekazanie kulturowego dziedzictwa Serbów, w zespole działa także grupa seniorów. Miarą ich sukcesów są liczne nagrody oraz reprezentowanie Serbii na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach, które to występy spotykały się z aplauzem publiczności. Užice znajdują się w zachodniej Serbii nad brzegami rzeki Djetinja, otoczone przez malownicze pasma górskie i szczyty: Zlatibor (w tych górach znajduje się także najwyższy szczyt – Tornik, 1496 m n.p.m.), Tara, Golija, Javor, Zlatar. Inspirację do swoich opracowań członkowie zespołu czerpią z tradycji i krajobrazu kulturowego Užic i regionu, którego charakterystycznymi elementami w przestrzeni są m.in. najstarsze budynki mieszkalne, w którym wiodły swą egzystencję wielkie serbskie rodziny (tzw. kućna zadruga). W górach Zlatibor takie domostwa budowano zwyczajowo na nasłonecznionych stokach. Podczas Festiwalu grupa zaprezentuje się w kategorii III (kategoria folkloru stylizowanego) z programem ukazującym dwa spośród 18 układów choreograficznych, które grupa posiada w swym repertuarze i dla których bazą jest folklor mieszkańców regionu oraz całej Serbii.

Stowarzyszenie folklorystyczne „Lancova Ves” - Słowenia

Stowarzyszenie powstało w 1983 r. w miejscowości Lancova Ves i zrzesza śpiewaków oraz muzykantów. Dorośli członkowie Stowarzyszenia zgrupowani są w dwóch zespołach, podobnie dzieci, które tworzą dwa zespoły dziecięce. Osobną grupą są tzw. koranci. Jednym z celów Stowarzyszenia jest dbałość o rodzimą tradycję, stąd szczególnie troskliwie przekazuje ją najmłodszym członkom zespołu. Wraz ze słoweńskimi folklorystami Stowarzyszenie zgromadziło materiał z badań nad tańcami i strojami ludowymi, a także maskami i obyczajami karnawałowymi dawnych mieszkańców wsi, a pokłosiem tych badań jest publikacja pt. „Dziedzictwo Lancovej wsi i jej okolic”. Na podstawie tych badań wykonane zostały stroje dla członków Stowarzyszenia. Program prezentowany przez zespoły na scenie zawiera również materiał uzyskany w trakcie badań (taniec, pieśni, obyczaje, muzyka). Lancova Ves leży w północno – wschodniej części Słowenii u podnóża gór Haloz, na zboczach których znajduje się wiele winnic. Najwyższe wzniesienie to Boč (978 m.n.p.m.). Repertuar przygotowany przez Stowarzyszenie prezentowany jest na licznych festiwalach w Słowenii oraz za granicą. Jego członkowie w większości pracują w winnicach w górach Haloz, stąd na Festiwalu zaprezentują program, który przedstawia pracę w winnicy w ciągu roku, eksponuje elementy folkloru związanego z uprawą winorośli i produkcją wina. Grupa wystąpi w II kategorii, przedstawiając folklor w formie artystycznie opracowanej.

Grupa „Nilufer” - Turcja

Zespół powstał w 2001 r. w mieście Bursa w północno-zachodniej Turcji. Zrzesza 300 członków. Miasto, dawna stolica Imperium Osmańskiego, znajduje się w Bitynii (w krainie jest wiele wsi o starożytnym rodowodzie) i położone jest u stóp góry Uludağ (2543 m n.p.m.). Szczyt ten, stanowiący inspirację dla repertuaru zespołu, słynie z bardzo niskich temperatur zimą i wysokich latem, cieszy się także popularnością wśród narciarzy. W swoim repertuarze grupa posiada szeroki wachlarz tradycyjnych tureckich tańców z różnych regionów (np. „Anamaur-Mut”, „Aydin”, „Van”, „Ozmir”, „Karadeniz”) oraz swój program specjalny „Miecz i tarcza”, do którego muzykę napisał dr Mehmet Ali Sanlikol. Taniec mężczyzn nawiązuje do wojen z czasów Imperium Osmańskiego, noszą oni specjalne stroje i mają w dłoniach miecz i tarczę. Do mężczyzn dołączają kobiety o wszyscy razem tańczą do rytmu wystukiwanego łyżeczkami. Grupa „Nilufer” zaprezentuje się na Festiwalu w kategorii I (folklor tradycyjny).

Stowarzyszenie folklorystyczne „I Picciotti da Purtedda” - Włochy

Stowarzyszenie powstało w 2002 r. w Agrigento na zachodniej Sycylii, a jego głównym celem jest podtrzymanie oraz promowanie na świecie sycylijskiej tradycji folklorystycznej, bogatej historii wyspy i jej zasobów naturalnych. Sycylia cieszy się popularnością turystów z wielu względów, a jednym z nich jest jej najwyższy szczyt, wulkan Etna (3323 m n.p.m.). Grupa prowadzona przez Stowarzyszenie, zrzesza dziewczęta i chłopców, posiada też własną orkiestrę, której członkowie grają na tradycyjnych sycylijskich instrumentach: tamburynach, friscaletto (rodzaj fletu), drumli, gitarach, akordeonach, mandolinach i perkusji. Przygotowaniem choreografii zajmują się Salvatore Carbone i Mario Attardo, teksty pieśni tworzy prof. John Lattuca, a muzykę komponuje prof. Tonino Paci. Grupa brała udział w wielu wydarzeniach folklorystycznych na całej Sycylii, w innych regionach Włoch oraz za granicą (m.in. na Festiwalu w Gannat we Francji), a w jej repertuarze znajdują się elementy ukazujące tradycje starożytnej Sycylii. Podczas zakopiańskiego Festiwalu grupa zaprezentuje bogactwo sycylijskich tańców: „Etta la Riti” (taniec rybaka wracającego z nocnego połowu do domu), „Nicuzza” (serenada, dzięki której mężczyźnie udaje się zdobyć serce dziewczyny), „Tarantella” (kilka różnych odmian; szybki taniec ukazujący radość życia).

Regionalny Zespół „Oldrzychowice” z Oldrzychowic

Zespół taneczny „Oldrzychowice” działa przy Miejscowym Kole PZKO w Oldrzychowicach. Jest to mała wioska w pobliżu miasta Trzyńca w Republice Czeskiej (Zaolzie), leżąca u podnóża góry Jaworowy, w dolinie rzeki Olzy, która oddziela Beskid Śląski od Beskidu Morawsko-Śląskiego. Zespół prezentuje zwyczaje i obrzędy ludowe górali beskidzkich, oraz śpiewy i tańce ,w których zauważyć można dużo wpływów folkloru cieszyńskiego.

Zespół Oldrzychowice ma na swym koncie szereg występów i wyjazdów, m.in. na Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Złoty Kłos w Zebrzydowicach. Największym sukcesem w 30-letniej historii zespołu jest zdobycie Złotej Ciupagi na Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem w roku 2008.

W ramach konkursu zespół zaprezentuje program Jarmark w Oldrzychowicach obchodzony przy święcie św. Piotra i Pawła. Na uroczystość przyjeżdża ludność z okolicznych miejscowości, co stwarza okazję do wspólnej zabawy i prezentacji tańców cieszyńskich oraz beskidzkich. W programie wykonawcy wystąpią w autentycznych strojach Jacków Jabłonkowskich, mieszczan cieszyńskich oraz górali beskidzkich.

Zespół wystąpi w kategorii I.

Regionalny Zespół „Przyszowianie” z Przyszowej

Zespół „Przyszowianie” powstał w 2001 roku z inicjatywy Andrzeja Bargieła, Franciszka Hebdy i Jerzego Hebdy we wsi Przyszowa. Miejscowość ta leży w powiecie limanowskim, zaś etnograficznie przynależy do Lachów Sądeckich. „Przyszowianie” działają pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowicy. Zespół prezentuje zwyczaje, tańce i obrzędy Lachów Sądeckich, a w swoim dorobku ma kilka interesujących programów, m.in. Z wiuchą u Morcina, Obigrowka u pana młodego, Kręcenie powrozów, Na młocce, Żniwa i dożynki we dworze przyszowskim.

Instruktorem oraz autorem programów, zarówno w warstwie choreograficznej jak i muzycznej, jest Edward Bocheński z Nowego Sącza. Na festiwalu w Zakopanem widzowie będą mogli obejrzeć program pt. Dożynki na Dworze w Przyszowej z całym bogactwem zwyczajowych zachowań i obrzędów typowych dla tego dorocznego święta. Inscenizację rozpocznie wejście orszaku dożynkowego z wieńcem do Dworu, później nastąpi uroczyste przekazanie wieńca dziedzicom oraz wspólna zabawa z poczęstunkiem.

Zespół wystąpi w kategorii I.

Zespół „Regle” im. J. Jędrola z Poronina

Zespół regionalny "Regle" działa pod patronatem Związku Podhalan w Poroninie. Po reaktywacji w 2001r. przyjął imię Jana Jędrola, założyciela i wieloletniego kierownika zespołu. Zespół liczy około 160 osób, pracujących w trzech grupach wiekowych: "Regle", "Małe Regle" oraz "Mini Regle". Wszystkie grupy kultywują bogate tradycje rodzinne i występują w tradycyjnych strojach góralskich. Zespół bierze udział w imprezach kulturalnych na terenie Polski i poza granicami kraju. Zespół występuje w kategorii zespołów autentycznych z widowiskami Wesele góralskie, Przenosiny, Mięsopust, Hałdamas, Szopka Bożonarodzeniowa, Polywacka, Na holi, Odpust w Poroninie, Na polanie przy szałasie. Na festiwalu zespół przedstawi program Dzień powszedni na holi. Przedstawi scenę z życia Górali Podhalańskich, które było związane z gospodarką pasterską i sezonowym wypasem owiec w Tatrach. Program nawiązuje do rodzimej tradycji, w którą wpisane są święta i uroczystości o charakterze religijnym, w tym przypadku do Święta matki Boskiej Zielnej, które obchodzone 15 sierpnia. Akcja prezentowanego zwyczaju toczy się w latach 60-tych ubiegłego wieku na Rusinowej Polanie.

Zespół wystąpi w kategorii I.

Zespół Regionalny „Zbójnicek” z Zębu

Zespół regionalny „Zbójnicek” został założony w 1964 roku w Zębie. Od początku swego istnienia działa przy miejscowym oddziale Związku Podhalan. Od 2005 roku zespołem kierują Tomasz i Małgorzata Słodczykowie. „Zbójnicek” kultywuje tradycyjny folklor regionu Podhala, a w swoim dorobku ma wiele interesujących programów m.in. Portki, Diabeł na Podholu, Rewizja u Kuby, Sąd nad Janosikiem, Rafanie lnu, Podłazy, Baby i Dezerterzy, Zemsta oraz opracowane wraz z zespołem „Polaniorze” z Kościeliska przedstawienie Nomówiny z weselem góralskim. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach. W tym roku w czasie festiwalu zespół zaprezentuje program pt. Zbójnicek na sałasie w Jaworkach, na Św. Jana. Akcja rozgrywa się w dniu św. Jana. Zgodnie z tradycją podhalańską był to pierwszy dzień w roku, kiedy na sałas mogły przyjść kobiety. Tego dnia zespół odwiedza w Jaworkach zębiańskiego bacę, Wojtka Gromadę, który wypasa tam w czasie sezonu owce. „Zbójnicek” przychodzi ze śpiewem i muzyką, by następnie wspólnie z juhasami śpiewać i tańczyć. W programie zespół zaprezentuje góralski śpiew, taniec oraz grę na instrumentach pasterskich.

Zespół wystąpi w kategorii II.

Zespół „Watra” - Czarny Dunajec - gospodarz festiwalu

Zespół „Watra” powstał w 2000 roku w Czarnym Dunajcu, skupiając młodzież z terenu gminy. Poprzez inscenizacje obrzędów grupa prezentuje folklor Podhala, przedstawiając takie widowiska jak wesele góralskie, „tłucenie lnu”, „osod”, programy kolędnicze oraz artystyczne. Kierownikiem zespołu Stanisław Bukowski, kierownikami artystycznymi - Czesława i Stanisław Sobczyk. Grupa „Watra” reprezentuje i promuje gminę Czarny Dunajec na licznych przeglądach i festiwalach, w których bierze udział, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Można tu wymienić I miejsce w tańcu zbójnickim podczas „Karnawału Góralskiego” w Bukowinie Tatrzańskiej w 2008 roku, I miejsce w kategorii grup śpiewaczych podczas „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Młode Klimki - mały gospodarz festiwalu

Spadkobiercy zespołu im. Klimka Bachledy działającego w Zakopanem od 1942 roku pod patronatem Związku Podhalan noszącego imię słynnego przewodnika zwanego „królem przewodników tatrzańskich”, którego stulecie śmierci obchodziliśmy początkiem sierpnia br.
Zespół Młode Klimki istnieje od 1988 roku i kontynuuje prace znanego i cenionego zespołu im. Klimka Bachledy. Zespół prezentuje autentyczny folklor Skalnego Podhala pielęgnując tradycyjny śpiew, taniec, muzykę, gwarę i zwyczaje. W lipcu br. zespół występował w Osny pod Paryżem. Do tej pory w zespole pracowało ponad 300 osób.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.