PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

XLII MFFZG - Młode podhalańskie talenty

Czwartek, 26 sierpnia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaKolejnym interesującym wydarzeniem odbywającym się w ramach XLII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich było otwarcie wystawy „Tradycja nie-utracona. Młode podhalańskie talenty” w Galerii „Gazduś” przy ul. Kościeliskiej. Zaprezentowana została na niej twórczość młodego pokolenia Podhalan w dziedzinach takich jak: lutnictwo artystyczne, rzeźbiarstwo, rysunek, hafciarstwo, ludwisarstwo, odlewnictwo, malarstwo na szkle, metaloplastyka, kaletnictwo, meblarstwo oraz fotografia.


Wystawa „Tradycja nie-utracona. Młode podhalańskie talenty” jest próbą przybliżenia wybranych dziedzin plastycznej i rękodzielniczej działalności młodych Podhalan. Sztuka ta nawiązuje do tradycyjnego rękodzieła i czerpie z inspiracji jakie niesie bogate kulturowe dziedzictwo Podhala, ale na nich nie poprzestaje.
Podczas wernisażu zagrało najmłodsze pokolenie rodziny Trebuniów-Tutków.

Swoje prace na wystawie zaprezentowali:
Katarzyna Bieniek - malarstwo na szkle
Andrzej Czernik - meblarstwo, rzeźbiarstwo
Maciej Czernik - krawiectwo (męskie cuchy)
Paweł Kulawiak - metaloplastyka, ludwisarstwo
Wojciech Łacek - rzeźba
Katarzyna Majerczyk - fotografia
Anna Malacina - rysunek
Bartłomiej Marduła - lutnictwo artystyczne
Anna Mrożek - grafika
Anna Rusnak - rysunek, rękodzieło
Janina i Jacek Walas - kaletnictwo, metaloplastyka

Wystawa jest bardzo dobrą inicjatywą. Daje możliwość promowania młodych twórców, jak również pokazuje, że nasza rodzima kultura jest żywa i nadal się rozwija. Miejmy nadzieję, że prezentacja młodych talentów podczas Festiwalu Folkloru stanie się tradycją. Przypomnijmy też, że w "Gazdusiu" na stałe działa galeria, w której swoje prace wystawiają podhalańscy twórcy. Można je również tam zakupić.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.