PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Tamten Lwów” - ciekawy wieczór wspomnień o Lwowie w „Kolibie”!

Wtorek, 19 października 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Jacek Tokarski opowiada o "tamtym Lwowie"...W sobotę 16 października 2010 r. w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba” w Zakopanem odbyła się promocja książki Witolda Szolgini Tamten Lwów t. 1 Oblicze miasta oraz pokaz filmu w reżyserii Aliny Czerniakowskiej Semper Fidelis opowiadający o Witoldzie Szolgini (1923-1996). Spotkanie poprowadził Jacek Tokarski z Wydawnictwa „Wysoki Zamek”. Tematem było miasto Lwów z okresu międzywojennego.


W spotkaniu w „Kolibie” wzięło udział ponad 60 osób, w tym wielu zakopiańczyków o lwowskich korzeniach. Poprowadził je Jacek Tokarski z Wydawnictwa „Wysoki Zamek”, które podjęło się ambitnego zadania wydania ośmiu tomów wspomnień Witolda Szolgini o Lwowie. Wspomnień, które oddają unikalny zupełnie czar tego miejsca, „zawsze wiernego Polsce”. Jacek Tokarski jest wielkim miłośnikiem Lwowa, jego uroczych uliczek, zabytków, klimatycznych zakątków i ludzi, którzy tam żyli. Lwowa z okresu międzywojennego, kiedy to miasto należało do najpiękniejszych miast II Rzeczpospolitej. Sam ponad 40 razy odwiedził to miejsce, pisał przewodnik po Lwowie i tam, na Cmentarzu Orląt - miejscu dla nas Polaków jakże symbolicznym, odbyła się pierwsza, nieplanowana promocja książki „Tamten Lwów”. Jest po prostu wielkim pasjonatem Lwowa. Widać to było po prezentacji, którą pokazał uczestnikom spotkania. Był to uroczy spacer po międzywojennym Lwowie. Pokazano także film „Semper Fidelis”, opowiadający o autorze książki – Witoldzie Szolgini. Witold Szolginia – lwowianin z pochodzenia, docent dr hab. arch. urodził się w 1923, a zmarł w 1996 roku. Był wieloletnim pracownikiem naukowym Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej w Warszawie. Autor wielu prac naukowych i popularnonaukowych z dziedziny planowania przestrzennego, urbanistyki i architektury. Znany jest także jako autor wielu literackich l publicystycznych publikacji na temat rodzinnego miasta, któremu od przejścia na emeryturę poświęcił cały swój wolny czas. Lwów był bowiem jego życiową pasją. Do tych lwowskich prac należą: „Dom pod żelaznym lwem” – wspomnienia z czasów lwowskich, zbiory wierszy „Kwiaty lwowskie” i „Krajobrazy syrdeczny” (pisane lwowskim bałakiem) „Na wesołej Lwowskiej Fali” (monografia przedwojennych audycji rozgłośni lwowskiej). Ponadto jest autorem wielu rysunków lwowskich krajobrazów oraz zabytków rodzinnego Lwowa. Przez kilka lat w niedzielne poranki w audycjach zatytułowanych „Krajobrazy serdeczne”, emitowanych w III Programie Polskiego Radia wspaniale wspominał przedwojenny Lwów, jego charakter, ludzi i niesamowitą atmosferę roześmianego miasta… Część tej atmosfery udało się wskrzesić podczas spotkania. Mamy nadzieję, że kolejne tomu lwowskiej opowieści Szolgini także zostaną zaprezentowane przez Wydawnictwo „Wysoki Zamek” w Zakopanem w Muzeum Tatrzańskim... Wszak w wielu z nas nadal tętni tęsknota za Lwowem, miastem, które wzrusza, które przywodzi wreszcie wspomnienia sławetnej obrony i „orląt lwowskich”, miasta wesołego, wreszcie miasta „zawsze wiernego Polsce”... My Polacy wciąż kochamy „tamten Lwów, bo wszak „nima jak Lwów”...

Więcej o książce na stronie internetowej www.tamtenlwow.pl

Patronem internetowym spotkania był Podhalański Serwis Informacyjny www.watra.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIXSpinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
    260 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.