PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Spotkania z Muzeum Tatrzańskim

Wtorek, 31 lipca 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaMuzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem organizuje dwa ciekawe cykle spotkań, dzięki którym mieszkańcy i turyści mogą w przystępny i interesujący sposób poznawać najciekawsze muzealne zbiory, historię Zakopanego oraz zgłębiać wiele innych tematów związanych z kulturą, sztuką, czy też turystyką. WATRA ostatnio gościła na dwóch takich spotkaniach. 25 lipca odbył się wieczór górski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim” poprowadzony przez Wojciecha Szatkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego. Dwa tygodnie wcześniej w Galerii Hasiora „Wieczór Czwartkowy” poprowadziła Julita Dembowska z działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego.


Spotkanie w Dworcu Tatrzańskim poświęcone było historii poznania i zdobycia najwyższego szczytu Ziemi – Mount Everestu (8848 m). Wojciech Szatkowski opowiadał o długiej i pięknej historii zdobywania "dachu świata", o alpinistach brytyjskich i bohaterskich Szerpach: Mallorym, Nortonie, Shiptonie, Hillarym, Tenzingu i innych. Nie zabrakło też opowieści o Polakach. Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, jako pierwsi, stanęli na Evereście zimą 1980 r. Everest zdobyli Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka i w kolejnych latach wielu innych polskich himalaistów. Całość tej emocjonującej opowieści autor zilustrował ciekawą prezentacją multimedialną. Po spotkaniu dla najwytrwalszych odbył się pokaz filmu "Die Bezwingung des Everest", w reż. Thomasa Stobarta (76 min.) ze zbiorów Narodowego Muzeum Górskiego w Turynie.

Natomiast "Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim" przygotowany i poprowadzony przez Julitę Dembowską przybliżył publiczności postać wybitnego artysty Władysława Hasiora oraz losy stworzonej przez niego galerii. Hasior praktycznie całe swoje twórcze życie, po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, spędził w Zakopanem. Był jednym z najlepszych, ale też i najbardziej popularnych polskich twórców drugiej połowy XX wieku. Jego sztuka wypełniona emocjami, ale także symbolami, budziła tyle samo zachwytów, co oburzenia. W 1984 r. po wielu latach spędzonych w internacie szkoły plastycznej w Zakopanem, Hasior otrzymał budynek dawnej leżakowni sanatorium Warszawianka przy ulicy Jagiellońskiej w Zakopanem. Uroczyste otwarcie nastąpiło w lutym 1985 roku, po uprzednim remoncie, który przystosował przestrzeń do celów wystawowych. Dziś galeria jest jedną z filii Muzeum Tatrzańskiego.

Na kolejne spotkanie Muzeum Tatrzańskie zaprasza już w tym tygodniu. W czwartek 2 sierpnia w Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje przy Drodze do Rojów 6 odbędzie się piąty już „Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim”. Będzie to wieczór Bajek Jana Krzeptowskiego Sabały, który poprowadzi Anna Kozak z działu etnograficznego Muzeum, a bajki Jana Krzeptowskiego Sabały opowie Jan Kardasiński. Zapraszamy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.