PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Na Harendzie o wszechświecie

Wtorek, 2 lipca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka160. Wieczór na Harendzie zaskoczył wszystkich tematem, odbiegającym od poetyckich i literackich skojarzeń, jakie nasuwa dom Jana Kasprowicza. Tym razem odbyła się tam naukowa prelekcja o ekspansji wszechświata, promieniowaniu reliktowym, kwarkach, hadronach i gorącej materii. A wszystko to za sprawą dr hab. Pawła Staszla, pracownika Instytutu Fizyki w Zakładzie Gorącej Materii Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Paweł Staszel prowadzi badania nad właściwościami materii silnie oddziałującej. Jest członkiem kilku międzynarodowych projektów badawczych, m.in. CBM w Darmstadt i NA61/SHINE w CERN-ie.

W czasie spotkania na Harendzie opowiadał o swoich badaniach i zainteresowaniach związanych z kosmologią oraz o tym, co nauka mówi o wielkim wybuchu, strukturze i ewolucji wszechświata. Prelekcja, dzięki planszom, rekwizytom oraz przystępnemu sposobowi przekazywania skomplikowanych informacji, bardzo przypadła publiczności do gustu. Natomiast to, co jeszcze mogło być niezrozumiałe, po góralsku tłumaczył Bartłomiej Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej, etnolog, muzykant i artysta.

Okazało się także, że wiedza o wszechświecie wcale taka obca nie jest, gdyż Maria Kasprowiczowa prenumerowała pismo poświęcone kosmologii i istotom pozaziemskim zatytułowane „NOL”. Zapewne więc dyskutowała też na te tematy ze swoimi gośćmi.

Na Harendzie nie zabrakło jak zwykle serdecznej atmosfery, miłych gości, muzyki góralskiej, którą wraz z prelegentem zagrali Bartek Koszarek i Michał Kossek, a także smacznego poczęstunku. Muzyczną niespodziankę na rozpoczęcie spotkania przygotowały także dzieci ze szkoły podstawowej na Harendzie.

Wieczór zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, a dofinansował Urząd Miasta Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    30 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.