PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Na Harendzie o wszechświecie

Wtorek, 2 lipca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka160. Wieczór na Harendzie zaskoczył wszystkich tematem, odbiegającym od poetyckich i literackich skojarzeń, jakie nasuwa dom Jana Kasprowicza. Tym razem odbyła się tam naukowa prelekcja o ekspansji wszechświata, promieniowaniu reliktowym, kwarkach, hadronach i gorącej materii. A wszystko to za sprawą dr hab. Pawła Staszla, pracownika Instytutu Fizyki w Zakładzie Gorącej Materii Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Paweł Staszel prowadzi badania nad właściwościami materii silnie oddziałującej. Jest członkiem kilku międzynarodowych projektów badawczych, m.in. CBM w Darmstadt i NA61/SHINE w CERN-ie.

W czasie spotkania na Harendzie opowiadał o swoich badaniach i zainteresowaniach związanych z kosmologią oraz o tym, co nauka mówi o wielkim wybuchu, strukturze i ewolucji wszechświata. Prelekcja, dzięki planszom, rekwizytom oraz przystępnemu sposobowi przekazywania skomplikowanych informacji, bardzo przypadła publiczności do gustu. Natomiast to, co jeszcze mogło być niezrozumiałe, po góralsku tłumaczył Bartłomiej Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej, etnolog, muzykant i artysta.

Okazało się także, że wiedza o wszechświecie wcale taka obca nie jest, gdyż Maria Kasprowiczowa prenumerowała pismo poświęcone kosmologii i istotom pozaziemskim zatytułowane „NOL”. Zapewne więc dyskutowała też na te tematy ze swoimi gośćmi.

Na Harendzie nie zabrakło jak zwykle serdecznej atmosfery, miłych gości, muzyki góralskiej, którą wraz z prelegentem zagrali Bartek Koszarek i Michał Kossek, a także smacznego poczęstunku. Muzyczną niespodziankę na rozpoczęcie spotkania przygotowały także dzieci ze szkoły podstawowej na Harendzie.

Wieczór zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, a dofinansował Urząd Miasta Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.