PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Redyk Karpacki w Zakopanem

Poniedziałek, 29 lipca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka9 sierpnia dotrze do Zakopanego Redyk Karpacki. Wędrówka pasterzy dawnym szlakiem wołoskim przez Karpaty trwa już od 11 maja. Jej trasa wiedzie przez Rumunię, Ukrainę, Polskę, Słowacje i Czechy. Redyk Karpacki to aż 100 dni, 1200 km do pokonania i 300 owiec, które prowadzą ze sobą trzej pasterze. Jednym z nich jest Piotr Kohut z Koniakowa, pomysłodawca tego wyjątkowego międzynarodowego projektu, który jest powrotem do źródeł i wspaniałym sposobem na wspólne poznawanie dziedzictwa kulturowego Karpat.


- Ten Redyk jest walką o zachowanie pasterstwa. Ma to wymiar gospodarczy, gdyż wielu ludzi zarabia dzisiaj na produktach regionalnych, ale wielu też przestaje już gazdować. Musimy o to zadbać, bo to są miejsca pracy. Za zanikiem pasterstwa idą także zmiany krajobrazu. Walczymy więc o zachowanie unikatowej przyrody, a także dziedzictwa kulturowego - wyjaśnia starosta Andrzej Gąsienica-Makowski.

Redyk nawiązuje do wędrówek wołoskich, dzięki którym powstała wspólna kultura pasterska na terenie całych Karpat. - Alpejskie kraje są złączone, w tym jest ich siła. Karpaty są zdezintegrowane przez różne układy polityczne. Mamy jednak wspólną kulturę, wartości i wspólne korzenie. Musimy budować całość gospodarczą i kulturową. Takie też jest przesłanie Redyku. Już w wielu miejscach udało nam się nawiać kontakty, pojawiają się pomysły na kolejne projekty dotyczące obszaru Karpat – informuje starosta.

8 sierpnia redyk przejdzie przez Jurgów, Brzegi, Zgorzelisko, Małe Ciche i Murzasichle. 9 sierpnia dotrze do Zakopanego.  Tu przejdzie ulicami Jagiellońską, Witkiewicza, 3 Maja, Krupówkami na Górną Równię Krupową, gdzie odbędą się pasterskie posiady. Redyk będzie miał bardzo tradycyjny charakter, będzie to przejście piesze  z muzyką, wozem bacowskim i psami pasterskimi. Do wędrujących z Redykiem z Rumunii pasterzy dołączą się też nasi podhalańscy bacowie. Kolejnego dnia Redyk przejdzie przez Polanę Szymaszkową, Gubałówkę, Ostrysz i Cyrylice do Chochołowa.

Więcej informacji na stronie: www.redykkarpacki.pl

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.