PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Redyk Karpacki w Zakopanem

Poniedziałek, 29 lipca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka9 sierpnia dotrze do Zakopanego Redyk Karpacki. Wędrówka pasterzy dawnym szlakiem wołoskim przez Karpaty trwa już od 11 maja. Jej trasa wiedzie przez Rumunię, Ukrainę, Polskę, Słowacje i Czechy. Redyk Karpacki to aż 100 dni, 1200 km do pokonania i 300 owiec, które prowadzą ze sobą trzej pasterze. Jednym z nich jest Piotr Kohut z Koniakowa, pomysłodawca tego wyjątkowego międzynarodowego projektu, który jest powrotem do źródeł i wspaniałym sposobem na wspólne poznawanie dziedzictwa kulturowego Karpat.


- Ten Redyk jest walką o zachowanie pasterstwa. Ma to wymiar gospodarczy, gdyż wielu ludzi zarabia dzisiaj na produktach regionalnych, ale wielu też przestaje już gazdować. Musimy o to zadbać, bo to są miejsca pracy. Za zanikiem pasterstwa idą także zmiany krajobrazu. Walczymy więc o zachowanie unikatowej przyrody, a także dziedzictwa kulturowego - wyjaśnia starosta Andrzej Gąsienica-Makowski.

Redyk nawiązuje do wędrówek wołoskich, dzięki którym powstała wspólna kultura pasterska na terenie całych Karpat. - Alpejskie kraje są złączone, w tym jest ich siła. Karpaty są zdezintegrowane przez różne układy polityczne. Mamy jednak wspólną kulturę, wartości i wspólne korzenie. Musimy budować całość gospodarczą i kulturową. Takie też jest przesłanie Redyku. Już w wielu miejscach udało nam się nawiać kontakty, pojawiają się pomysły na kolejne projekty dotyczące obszaru Karpat – informuje starosta.

8 sierpnia redyk przejdzie przez Jurgów, Brzegi, Zgorzelisko, Małe Ciche i Murzasichle. 9 sierpnia dotrze do Zakopanego.  Tu przejdzie ulicami Jagiellońską, Witkiewicza, 3 Maja, Krupówkami na Górną Równię Krupową, gdzie odbędą się pasterskie posiady. Redyk będzie miał bardzo tradycyjny charakter, będzie to przejście piesze  z muzyką, wozem bacowskim i psami pasterskimi. Do wędrujących z Redykiem z Rumunii pasterzy dołączą się też nasi podhalańscy bacowie. Kolejnego dnia Redyk przejdzie przez Polanę Szymaszkową, Gubałówkę, Ostrysz i Cyrylice do Chochołowa.

Więcej informacji na stronie: www.redykkarpacki.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.