PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Folklor świata spotyka się pod Giewontem

Środa, 31 lipca 2013 r.
Autor: AKS

45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Folklor świata spotyka się pod GiewontemW dniach 23 do 30 sierpnia 2013 r. w Zakopanem odbędzie się 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Jest to najstarszy festiwal folklorystyczny w Europie o formule konkursowej, realizujący misję ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata. Jego organizatorzy z największą starannością przygotowują wszystkie koncerty oraz inne wydarzenia, wystawy, warsztaty i konferencje, które mają ukazywać współczesne zjawiska kultury ludowej oraz jej niezwykłe bogactwo. Dzięki temu festiwal od wielu lat z powodzeniem pełni funkcje edukacyjne, wychowawcze, archiwizacyjne, artystyczne oraz integracyjne. Wydarzenie to jest również największą imprezą, jaka odbywa się cyklicznie w Stolicy Tatr.


W tym roku obchodzimy Jubileusz 45-lecia Festiwalu. Jego idea sięga jeszcze czasów przedwojennych i zorganizowanego pod Tatrami w 1935 r. „Święta Gór”, w którym brali udział górale z różnych regionów Polski. Z kolei z odbywającej się  po wojnie imprezy pod nazwą „Jesień Tatrzańska”
w 1968 r. wyłonił się Festiwal o międzynarodowym charakterze.

Kolejny już raz zakopiański Festiwal Honorowym Patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Natomiast w skład Komitetu Honorowego weszli: Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Janusz Majcher - Burmistrz Miasta Zakopane oraz Narodowe Centrum Kultury.

W ramach tegorocznej edycji kilkanaście zespołów polskich i zagranicznych zaprezentuje autentyczny folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. W konkursie wystąpi m.in.: Bułgaria, Chorwacja, Cypr Północny, Czechy, zespół górali polskich z Kanady, Węgry, Macedonia, Rumunia i Rosja. Poza konkursem zobaczymy Indonezję oraz afrykański Benin. Polskie zespoły zakwalifikują się na festiwal już wkrótce, podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, który odbędzie pod koniec lipca. Gospodarzami festiwalu będą natomiast dwa podhalańskie zespoły: „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej oraz „Młode Klimki” z Zakopanego.

Zespoły oceniane będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej w trzech równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Laureaci zostaną nagrodzeni Brązowymi, Srebrnymi i Złotymi Ciupagami. 

Festiwal to wspaniała okazja dla publiczności, by osobiście zetknąć się z wciąż żywym rodzimym polskim folklorem górali z różnych regionów, a także z egzotyką innych, nieraz bardzo odległych krajów i kultur. Wystąpią tu również znane zespoły i wokaliści z kręgu muzyki folkowej: Trebunie-Tutki, Hania Rybka oraz duet Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk.

Podczas Festiwalu odbywa się także wiele interesujących imprez towarzyszących, m.in. Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, cykl warsztatów folklorystycznych, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, „Koncert na Folkową Nutę” oraz Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, który w tym roku przyjmie imię Władysława Trebuni-Tutki, znanego podhalańskiego malarza i muzykanta, zmarłego w grudniu 2012 roku. Festiwalowi ponadto będzie towarzyszyć międzynarodowa konferencja naukowa „Folklor widowiskowy – źródła i ich artystyczne opracowanie”, której patronuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Co roku wielką popularnością cieszy się także wioska festiwalowa, gdzie w plenerze odbywają się integrujące publiczność z artystami Dni Narodowe z degustacją potraw regionalnych oraz wspólną nauką tańca i śpiewu, a także ogniska, projekcje filmów, czy też plenerowe warsztaty rękodzieła artystycznego dla dzieci. Nowym punktem programu będzie „Wielkie śpiewanie w wiosce festiwalowej”.

Trzeba także podkreślić, że w tym roku Festiwal rozpocznie się w niezwykłym miejscu – w Tatrach nad Morskim Okiem, gdzie zaprezentują się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Następnie tradycyjnie odbędzie się Msza św. ekumeniczna w kościele pw. św. Krzyża i korowód ulicami Zakopanego.

Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w tym wspaniałym święcie góralskiego folkloru, mając jednocześnie nadzieję, że niezwykle bogaty program tego wydarzenia każdemu pozwoli znaleźć dla siebie coś nowego, fascynującego i interesującego. 


 

Patronat Honorowy:
MAŁŻONKA PREZYDENTA RP
PANI ANNA KOMOROWSKA

Komitet Honorowy:
Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego
Janusz Majcher - Burmistrz Miasta Zakopane
Narodowe Centrum Kultury

Patronat naukowy:
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Organizator:
Biuro Promocji Zakopanego

Partnerzy:
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu w Zakopanem „Jutrzenka”

Patronat medialny: 
TVP Kraków
TVP Info
Radio Zet
PAP
Tygodnik Podhalański
Gazeta Krakowska
Kwartalnik Tatry 
Pismo Folkowe Gadki z Chatki
Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
ZAKOPANEdlaCIEBIE
Zakopiec.info
Podhale Region
etnosystem.pl
STRŐER

Znajdź Festiwal na:

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.