PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Redyk Karpacki dotarł do Zakopanego

Sobota, 10 sierpnia 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaWczoraj do Zakopanego dotarł Redyk Karpacki. Pasterze wraz z owcami wędrują z Rumunii dawnym szlakiem wołoskim przez Karpaty od 11 maja. Przeszli już Ukrainę i część Polski, przed nimi jeszcze Słowacja i Czechy. Cała trasa liczy ponad 1200km, a jej pokonanie ma zająć aż 100 dni. Celem tego wyjątkowego projektu jest powrót do źródeł i zwrócenie uwagi na dziedzictwo kulturowe Karpat. Redyk nawiązuje bowiem do wędrówek wołoskich, dzięki którym powstała wspólna kultura pasterska na całym tym terenie. Jest to także walka o zachowanie pasterstwa, które ma wymiar gospodarczy i krajobrazowy oraz szansa na nawiązanie dalszej współpracy pomiędzy wszystkimi karpackimi regionami.


Zakopiańska część Redyku wyruszyła z Antałówki, przeszła następnie ulicami Jagiellońską, Witkiewicza, 3 Maja i Krupówkami na Górną Równię Krupową, gdzie odbyły się „Pasterskie posiady na polanie” z udziałem Jana Karpiela – Bułecki, Krzysztofa Trebuni – Tutki, Rodziny Lassaków, Rodziny Polaków oraz zespołu „Zornica”. Redykowi towarzyszyła góralska muzyka, wozy bacowskie i psy pasterskie. Wydarzenie przyciągnęło uwagę wielu mieszkańców i turystów.

Pomysłodawcą i organizatorem Redyku jest baca Piotr Kohut z Koniakowa oraz Fundacja "Pasterstwo Transhumancyjne". Przedsięwzięcie to było przygotowywane od trzech lat i jest organizowane przez międzynarodową społeczność pasterzy karpackich.

Dziś Redyk przejdzie przez Polanę Szymaszkową, Gubałówkę, Ostrysz i Cyrylice do Chochołowa.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.