PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Giewont na święta

Niedziela, 5 stycznia 2014 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaTrwa piąta jubileuszowa edycja Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych. Świąteczny i noworoczny czas mieszkańcom Zakopanego i gościom umilają niezwykłe koncerty z najpiękniejszymi góralskimi pastorałkami, do których nawiązuje hasło festiwalu „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodził…”, a także tradycyjne polskie kolędy i współczesne kompozycje.


Podczas Festiwalu występują gwiazdy, takie jak Hanka Rybka, Hanka Wójciak oraz artyści Piwnicy pod Baranami. Prezentują się także dzieci i młodzież z Zakopanego i Podhala.

4 stycznia w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Chramcówki wystąpił Parafialny Regionalny Zespół Giewont z Olczy. Został on założony w 1981 roku przez ówczesnego księdza proboszcza - parafii p.w. Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik - Jana Kowalika. Zespół był pierwszym na Podhalu w czasach komunizmu regionalnym zespołem „parafialnym". Od początku śpiewem i muzyką ubogacał liturgie Mszy Św. Miał opracowane kilka programów artystycznych (m.in.: „Jaslikarze Olczańscy", „Wesele góralskie" i „Ozwijacke"), z którymi występował na wyjazdach krajowych oraz zagranicznych (Austria, Niemcy, Francja, Włochy). Ważnym wydarzeniem w historii zespołu był występ w Watykanie dla papieża Jana Pawła II oraz prywatna audiencja u Ojca Świętego. Ofiary pieniężne, które zespół dostawał, przekazywane były na budujący się nowy Kościół na Olczy. Zespół ma na swoim koncie kilka wydanych płyt o tematyce regionalnej oraz bożonarodzeniowej. W tym roku ukazała się ich najnowsza płyta „Giewont na święta”. Aktualnie zespół troszkę się odmłodził, została grupa młodzieżowa („Giewont") oraz dziecięca („Mały Giewont"). Opiekunem zespołu jest ks. Maciej Golas CM, instruktorami: Maria Frączysta, Katarzyna Stachoń-Groblowy, Tomasz Galica, Maciej Pęksa oraz Sławomir Kukuc. Obecnie zespół liczy około 130 członków.

Już 6 stycznia zapraszamy na kolejną część Festiwalu. O godz. 10.00 w „Księżówce" przy Al. Przewodników Tatrzańskich odbędzie się Msza Św. z udziałem Podhalańskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego „Turliki", a potem koncert zespołu.

Okres kolędowania kończy się 2 lutego. Do tego czasu co tydzień będziemy mogli się cieszyć pięknem i bogactwem polskich bożonarodzeniowych tradycji podczas kolejnych koncertów w ramach V Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych organizowanego przez Burmistrza Miasta Zakopane i Parafie Zakopiańskie.


V FESTIWAL KOLĘD, PASTORAŁEK I PIEŚNI BOŻONARODZENIOWYCH
ZAKOPANE 2013/2014

6 STYCZNIA/PONIEDZIAŁEK 2014 - OBJAWIENIE PAŃSKIE, GODZ. 10.00
Msza Św. z udziałem zespołu i koncert
Podhalańskie Stowarzyszenie Śpiewacze „Turliki”
Centrum Formacyjno-Szkoleniowe „Księżówka”, Al. Przewodników Tatrzańskich 2

12 STYCZNIA 2014/NIEDZIELA, GODZ. 12.30
Zespół SKO-WRONKI - grupa młodzieży z Podhala wykonująca tradycyjne kolędy i pastorałki w folkowych aranżacjach
Kościół pw. Miłosierdzia Bożego, ul. Cyrhla 37

18 STYCZNIA 2014/SOBOTA, GODZ. 19.00
Artyści z Piwnicy pod Baranami Beata Czernecka i Piotr KUBA Kubowicz
"Kolędy i pieśni piwniczne"
Kościół pw. Św. Antoniego z Padwy, Bulwary Słowackiego 33

25 STYCZNIA 2014/SOBOTA, GODZ. 20.00
Kapela Hanki Wójciak
Kościół pw. Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1

1 LUTY 2014/SOBOTA, GODZ. 16.00
Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Uczniów Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14

2 LUTY/NIEDZIELA, GODZ. 19.30
„Krzysztof Trebunia-Tutka i Małe Trebunie-Tutki kolędują”
Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik, Olcza - Piszczory 13

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.