PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Góralskie strofy

Czwartek, 24 lipca 2014 r.
Autor: Adam Kitkowski

Góralskie strofyDeszczowy wieczór w Zakopanem nie zachęcał, by pojawić się 10 lipca 2014 roku w „Jasnym Pałacu”, ale… Tuż przed godziną 19.00 wchodzą w jego powoje zacne góralki z Krzeptówek, Żywczańskiego, Chramcówek i z Kościeliska, Poronina, a nawet z Nowego Targu. Kapela Andrzeja Obrochty-Bartusia w składzie: Andrzej Obrochta, Józef Gąsienica-Brzega, Tomasz Gąsienica-Mracielnik, Zbigniew Mrowca już grają Bartusiowe i Sabałowe nuty i zachęcają gości do posiadów. Są jak zawsze miłośniczki poezji z Zakopanego, jest sporo turystów, którzy przyszli – zachęceni na wczorajszym koncercie. Są góralscy mistrzowie słowa: Krystyna Pach-Staszel i Józef Pitoń.


Wieczór autorski Anny Karpiel „Bartuśki”, góralskiej poetki z zakopiańskich Krzeptówek otworzyła Ewa Czamańska, która barwnym słowem zaczarowała wszystkich uczestników spotkania z cyklu „Galeria Jednego Autora”. Spotkanie z regionalną poetką poprowadził przyjaciel rodziny Obrochtów, publicysta - Adam Kitkowski.

- Skąd czerpie Pani tematy swoich wierszy ? - pytał
- Wicie, jo jest prosto górolka z rodu Obrochtów. Jak cosi mnie w zyciu przyciśnie, to se siendem wiecorem w domu i pisem po malućku. Nojwiencej o Ojcu Świentym, ale tez o zyciu, o miełości, o rodzinie.
- Ten tomik poświęcony jest papieżowi Janowi Pawłowi II. Nie pytam dlaczego, bo jak się mieszka na Krzeptówkach to jest oczywiste, ale pytam co w pani życiu było ważniejsze – spotkania z papieżem czy też pisanie o papieżu?
- Dlo mnie najwaźniejso rzec na świecie to było spotkanie z Ojcem Świentym w nasym domu. A potem spotkanie w Rzymie i na Krzeptówkach. To były takie kwile w moim zyciu, ftóre nosem w sercu i siegom po nie jak mi cinsko.
Kapela zagrała Bartusiową nutę, Pani Hania rozrzewniła się z emocji. Posiady pod Giewontem, w „Jasnym Pałacu” rozwinęły się mocnym, góralskim śpiewem młodszych koleżanek poetki. Za chwilę czyta jej wiersz Zosia Nędza-Kubiniec – piękną podhalańską gwarą maluje się przed słuchaczami obraz Jana Pawła II, co z góralami spotykał się często.

Poetka, zachęcona przez prowadzącego, czyta swoje ulubione utwory. Sięga również do tych, których w tomiku Góralskie strofy nie ma.

Dobrym dopełnieniem poetyckiego spotkania był bogato zastawiony stół, na którym „królowały” moskole i słodkości przygotowane przez Zofię Obrochtę - mamę poetki – znaną hafciarkę, która jest najstarszą góralką w tym muzykanckim rodzie.

Na koniec wieczoru, jak zwykle miły akcent, kwiaty dla „bohaterki” i pamiątkowe, rodzinne zdjęcie. Ale… ni stąd ni zowąd … „skoczył” do tańca i porwał poetkę prymista kapeli – Andrzej Obrochta. I tak dopełnił się wieczór pełen poezji, muzyki i śpiewu - folkloru góralskiego, który pielęgnują pod Tatrami od pokoleń i Obrochci, i Trebunie-Tutki, i  Styrczule-Maśniaki.
Ma swój czas i klimat każde spotkanie z cyklu „Galeria Jednego Autora” w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.