PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

MUZEUM TATRZAŃSKIE - oferta na sierpień 2014

Czwartek, 31 lipca 2014 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Willa Oksza Galeria Sztuki Xx wieku, fot. Wojciech SzatkowskiMuzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego przygotowało dla turystów i zakopiańczyków bardzo ciekawą ofertę. Zapraszamy Państwa serdecznie na wystawy czasowe i stałe w filiach Muzeum, wieczory czwartkowe z Muzeum Tatrzańskim, spotkania górskie „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, podwieczorki u Pana Kornela w Muzeum Kornela Makuszyńskiego i inne wydarzenia. Do zobaczenia w filiach muzeum, na wystawach i zajęciach!


6 sierpnia (środa), godz.19:00 – wieczór górski – MUZEUM TATRZAŃSKIE W DWORCU  TATRZAŃSKIM „Opowieści o przewodnikach tatrzańskich, cz.2: Klemens Bachleda  i Maciej Gąsienica-Sieczka” – o słynnych XIXwiecznych przewodnikach tatrzańskich opowiedzą Maciej Krupa i Wojciech Szatkowski. Pokaz filmu „Maciej Sieczka” w reż. Jacka Zygadły. Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12,wstęp wolny.

7 sierpnia (czwartek), godz.18:00 – WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM „Dzieciństwo na Podhalu – pół wieku temu" – spotkanie z Wojciechem Gąsienicą-Byrcynem. Galeria Sztuki W. i J. Kulczyckich, Droga na Koziniec 8, wstęp wolny.

8 sierpnia (piątek), godz.16:30 – PODWIECZOREK U PANA KORNELA – Spotkanie dla dzieci w Muzeum Kornela Makuszyńskiego.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Tetmajera 15, wstęp wolny.

14 sierpnia (czwartek), godz.18:00 – WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM „Dziecięce lata” – o wychowaniu dzieci w góralskich rodzinach, szkolnych przeżyciach i zabawach z rówieśnikami opowie Józef Pitoń. Galeria Sztuki W. i J. Kulczyckich, Droga na Koziniec 8, wstęp wolny.

15 sierpnia (piątek), godz.16:30 - PODWIECZOREK U PANA KORNELA – Spotkanie dla dzieci w Muzeum Kornela Makuszyńskiego.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Tetmajera 15, wstęp wolny.

19 sierpnia (wtorek), 18:00 – warsztaty fotograficzne dla dzieci – po wysłuchaniu krótkiej opowieści na temat zdjęć dostępnych na wystawie dzieci będą mogły tworzyć kolaże z udostępnionych kserokopii fotografii. Zachęcamy do zabrania ze sobą własnych starych rodzinnych zdjęć i przygotowania krótkiej opowieści o tym kto/co się na nich znajduje. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18, wstęp wolny.

20 sierpnia (środa), 18.00 – „Błogosławiony o. Michał Czartoryski OP” – opowieść o dominikaninie, architekcie, męczenniku Powstania Warszawskiego – rodzonym starszym bracie Adama Czartoryskiego; spotkanie organizowane we współpracy z oo. Dominikanami, połączone z prezentacją zdjęć. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18, wstęp wolny.

21 sierpnia (czwartek), godz. 18:00 – WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM – „Paryżanka na Podhalu”, spotkanie z Barbarą Caillot-Dubus, która opowie o swoich Dziadkach Czartoryskich i związkach rodziny z Podhalem. Spotkanie z okazji finisażu wystawy PHOTO CLASSEUR JADWIGI I ADAMA CZARTORYSKICH. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18, wstęp wolny.

22 sierpnia (piątek), godz.16:30 – PODWIECZOREK U PANA KORNELA – Spotkanie dla dzieci w Muzeum Kornela Makuszyńskiego.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Tetmajera 15, wstęp wolny.

 28 sierpnia (czwartek), godz.18:00 – WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM – „Z pasji do Gór, cz. 4. Everest. Na granicy między życiem a śmiercią” – spotkanie dedykowane Georgowi L. Mallory – w 90. rocznicę brytyjskiej wyprawy na Mt.Everest”. Prowadzący: Wojciech Szatkowski, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25, wstęp wolny.

 29 sierpnia (piątek), godz.16:30 – PODWIECZOREK U PANA KORNELA – Spotkanie dla dzieci w Muzeum Kornela Makuszyńskiego.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Tetmajera 15, wstęp wolny.

 

Wystawy czasowe:

 

„STAŚ W. SKACZE PRZEZ PŁOT”. FOTOGRAFIE KLEMENTYNY HR. SZEMBEKOWEJ

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

29 kwietnia-28 września 2014

 

Wyjątkowa wystawa wyjątkowych fotografii, z których większość prezentowana jest po raz pierwszy. Sto kilkanaście zdjęć autorstwa Klementyny hr. Szembekowej(1855-1929), wykonanych zostało w Zakopanem i w Tatrach w latach 1897-1905. Z kolekcji liczącej trzysta kilkadziesiąt prac (stanowiących tylko część archiwum, którego losy nie są znane) wybrano fotografie przedstawiające m. in. Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów, Brata Alberta, hr. Kęszyckiego, właściciela willi Oksza, Zakopane i jego mieszkańców.

 

CHUDOBNO MIE MAMA MIAŁA…. DZIECIŃSTWO POD TATRAMI”

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

Zakopane, Droga na Koziniec 8

17 maja-2 listopada 2014

 

Wystawa poświęcona dzieciństwu w tradycyjnej kulturze wiejskiej polskiego Podtatrza, w okresie od końca XIX wieku do pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Jej celem jest przybliżenie obrazu dzieciństwa niełatwego, naznaczonego biedą, ale też niepozbawionego ciepła, radosnych przeżyć, marzeń. Na wystawie można zobaczyć dziecięce sprzęty, ubiory, akcesoria szkolne, zabawki, rekwizyty obrzędowe oraz interesujące fotografie. Pamiątki te pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, innych muzeów i archiwów oraz od osób prywatnych. Wystawie towarzyszą kreatywne zajęcia dla dzieci, polegające na tworzeniu zabawek na wzór tych, które można obejrzeć na ekspozycji.

 

TATRY ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO      

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

 Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

15 marca-30 września 2014

 

Wystawa prezentuje pejzaże tatrzańskie autorstwa Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957), niezwykłego artysty, legendy polskiej powojennej awangardy. Eksponowane prace mają charakter „prywatny”, są pełnymi nastroju i finezji malarskimi notatkami artysty z jego wędrówek po Tatrach. Góry, obok malarstwa, były wielką pasją Andrzeja Wróblewskiego. Często w Tatrach bywał i w nich w 1957 roku zmarł. Tatrzańska część jego twórczości mało jest znana, a ma moc i oryginalność. Świetne Tatry, świetny Wróblewski.

 

FOTO CLASSEUR  ADAMA I JADWIGI CZARTORYSKICH

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

Zakopane, ul. Kościeliska 18

29 maja-20 sierpnia 2014 

 

Fotograficzna opowieść o przedwojennej arystokracji i ziemiaństwie. Fascynująca historia życia Adama i Jadwigi Czartoryskich widziana oczami ich wnuczki Barbary Caillot-Dubus. Na wystawie prezentujemy blisko 50 fotografii pochodzących z prywatnego archiwum Adama i Jadwigi Czartoryskich: portrety i fotografie rodzinne, pejzaże i fotoreportaże o dużych walorach artystycznych, zdjęcia dokumentujące życie codzienne przedwojennej polskiej arystokracji i ziemiaństwa

 

NIKIFOR. WYSTAWA ZE ZBIORÓW MUZEUM OKRĘGOWEGO W NOWYM SĄCZU

Galeria Władysława Hasiora

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b

28 czerwca-28 września 2014

 

Nikifor (1895-1968) z Krynicy, zaliczany do grona najlepszych współczesnych malarzy naiwnych  na świecie, jest autorem kilkudziesięciu tysięcy prac, z których wiele zaginęło. Malował akwarele i gwasze, rysował ołówkiem i kredkami. Przedstawiał pejzażez Łemkowszczyzny, figuralne kompozycje o charakterze religijnym, widoki miast z wieżami, wnętrza cerkwi i kościołów, dworce i stacyjki kolejowe, autoportrety. Malował także widoki krynickich willi i pensjonatów, które kupowali jako pamiątkę kuracjusze i goście uzdrowiska. 

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu posiada bogatą kolekcję prac i pamiątek po artyście. Na wystawie w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem będzie można zobaczyć część z nich –  25 akwarel, 11 ołówkowych rysunków oraz zdjęcia krynickiego malarza.

SERCÓWECKI NA PODARUNECKI. FORMY NA SERY Z KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ZAKOPANEM

Dwór w Łopusznej

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

Łopuszna, ul. Gorczańska 2

11 lipca – 26 października 2014

Drewniane formy na sery owcze, to jedne z najbardziej oryginalnych sprzętów używanych w gospodarce pasterskiej. Charakteryzują się one ciekawymi kształtami i bogatym zdobnictwem. Intrygują techniką wykonania, ale przede wszystkim tajemniczymi napisami i symbolicznymi znakami wyciętymi na ich powierzchni. Interesująca jest także rola (gospodarcza i zwyczajowa) serów, który były w nich odciskane.

 Na wystawie zostało zaprezentowane dwadzieścia form na sery z terenu Gorców i Orawy, zgromadzonych w latach 60. i 70. XX wieku przez Magdalenę i Stanisława Zapaśników. Od 2013 roku kolekcja należy do Muzeum Tatrzańskiego.

 

 

PIĘKNA HELENA W OKSZY

Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza”

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

1 lipca – 30 września 2014

 

Portret Heleny Roj-Kozłowskiej, pochodzący z prywatnych zbiorów, to prawdziwa gratka dla wielbicieli malarstwa Rafała Malczewskiego. Bohaterka obrazu – bliska przyjaciółka artysty – bez wątpienia należała do grona najbarwniejszych i najciekawszych mieszkanek stolicy Tatr. Helena, z rodu Rojów, od najmłodszych lat miała kontakt z artystycznymi tradycjami Zakopanego. Uczyła się w słynnej Szkole Koronkarskiej i interesowała się teatrem. Już w 1917 roku napisała pierwszą sztukę „Jak carownice pasowały Janosika na zbójnika”, którą rok później zaczęto wystawiać w sali kina Sokół w Zakopanem. Przedstawienie stało się bardzo popularne, zarówno wśród miejscowych, jak i odwiedzających Podhale gości.

 Zapraszamy też na naszą stronę www.muzeumtatrzanskie.pl i na muzealnego Facebooka

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.