PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„O Złote Kierpce”

Sobota, 28 maja 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

„O Złote Kierpce”Jedenaście zespołów góralskich weźmie udział w 7. Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”, który odbędzie się 4 i 5 czerwca w Zakopane. „Do festiwalu zostały zakwalifikowane zespoły, które przygotowały programy prezentujące góralskie zwyczaje, scenki z dawnego życia które już zaniknęły z podhalańskiego krajobrazu czy też charakterystyczne dla danej wsi, miejscowości z której wywodzi się zespół. Cieszymy się, że z roku na rok kierownikom zespołów nie brakuje pomysłów i zapału do tworzenia nowych programów i prezentowania ich na naszym festiwalu” – powiedział Szymon Bafia kierownik artystyczny wydarzenia. To na zakopiańskim festiwalu „O Złote Kierpce” młodzi górale zdobywają sceniczne doświadczenie, doskonalą techniki tańca i śpiewu, aby później reprezentować region na Karpackim Festiwalu w Rabce oraz międzynarodowym festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu. W przyszłości to oni będą rywalizować w Zakopanem o Złotą Ciupagę.


W sobotę 4 czerwca o godz. 9.00 na scenie kina Sokół rozpoczną się występy konkursowe, oceniane przez profesjonalną komisję składającą się z etnologów, etnomuzykologów, etnografów i ekspertów od folkloru dziecięcego.

Na scenie kina Sokół wystąpią w kolejności zespoły z przygotowanymi widowiskami:
Mała Harenda z Zakopanego „Jako to z lnym bywało”
Zornica z Zakopanego (gr.młodsza) „Idom pany baz Kalatówki”
Mały Zbójnicek z Zębu „U stryka na oborze”
Mali Wierchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej „Zabowmy siy razem”
Polany z Kościeliska „Syćko skroś Bartka”
Mali Marusynianie z Maruszyny „Śmierztecka”
Orlynta z Bukowiny Tatrzańskiej „Mała naciongacka – czyli gry i zabawy dziecięce”
Jaferniocek z Ostrowska „Na świyntego Michoła”
Krzesani ze Spytkowic „Zabawa w zbójników”
Małe Harnasie z Suchego „Na rowiynce przy potoku”
Majeranki z Chabówki „O dziewczynce, która przyjechała do uzdrowiska Rabka”

W niedzielę o godz. 10.00 w kinie Sokół odbędzie się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Głównym trofeum są statuetki – złote, srebrne i brązowe kierpce. Po ogłoszeniu wyników odbędzie się premiera sztuki góralskiej „Hanusine Złote Kierpce” w wykonaniu Zespołu Góralskiego Zornica, według scenariusza i reżyserii Szymona Bafii. W rolach głównych wystąpią: Anna Zubek, Roman Obrochta, Joanna Topór-Orawiec i Daniel Strama.
Wydarzenie jest organizowane przez Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” wraz z partnerami: Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu i Zakopiańskim Centrum Kultury. Nagrody ufundowali: Burmistrz Miasta Zakopane, Starosta Tatrzański, Kąpielisko Geotermalne Gorący Potok w Szaflarach i Tatrzański Park Narodowy. Nagrodę dziennikarzy ufundował Tygodnik Podhalański.  Parterem przedsięwzięcia jest Muzeum Tatrzańskie. Wydarzenie będzie częścią Dni Zakopanego. Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.