PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

W końcu świat. Wokół wierszy Wojciecha Kudyby

Sobota, 25 lutego 2017 r.
Autor: Piotr Kyc

W końcu świat. Wokół wierszy Wojciecha Kudyby24 lutego w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Kudybą zatytułowane: „W końcu świat. Wokół wierszy Wojciecha Kudyby”. Autor nie tylko czytał swoje, pełne melodii wiersze ale w rozmowie z prowadzającą wygłosił szereg refleksji na temat poezji, literatury,sztuki pisania i kultury literackiej w ogóle. Był to interesujący wykład o poezji i człowieku który uległ jej urokowi i sile.


Literacka przygoda Wojciecha Kydyby pod Giewontem rozpoczęła się od kasprowiczowskiej Harendy, gdzie nie jeden raz prezentował swoją twórczość poetycką i prozatorską. Obecny przyjazd poety do naszego miasta jest związany z rozstrzygnięciem Konkursy Jednego Wiersza im Jerzego Tawłowicza, gdzie zasiada w Jury.

Literacka przygoda uczestników spotkania z panem Wojciechem trwa, ponieważ można było zakupić egzemplarze autorskie tomiku poezji. Zatem - przed czytelnikami radość czytania i odczytywania zaklętych w słowie światów.

Spotkania prowadziła Beata Zalot, osoba wszechstronna artystycznie: dziennikarka, poetka, pisarka oraz artystka malująca pastelowe obrazy i wykonująca oryginalną ceramikę.Recenzja tomiku „Wokół świat”

zamieszczona w „Latarni Morskiej” pomorskim magazynie literacko artystycznymKarina Ćwirzeń


DROGĄ „ZAWSZE DO WEWNĄTRZ”

Pełnia moja od innego zależy
(
Raïssa MaritainQuare tristis es)

Na nowy tom poetycki 
Wojciecha Kudyby składają się wiersze świadczące o przebytej drodze. Wiersze dojrzane z górskich szlaków, wyszukane wśród łąk, w trawie, ale też znalezione w zaludnionych miastach, w rynku, na wieży kościoła; czasem wywędrowane z książką w ręce jak z mapą.

Wiersze będące owocem spojrzenia, pod którym „nawet padlina staje się kwitnącym sadem” (Plewienie marchwi). Poezja ta bogata, jak tobołek, z którym dopiero co wyruszyło się z domu lub właśnie powróciło się z podróży. Poezja, która nie jest sama dla siebie, poezja-podarunek, zaproszenie do wędrowania wśród pytań pod niebem, książka na drogę.
Książka na drogę unoszącą zawsze do wewnątrz. „Dokąd prowadzi droga? Dokąd podróż wieczna/ Przez czas?” Pytania, które inicjują wędrówkę, i najważniejsze z nich – kiedy zbliży się śmierć? Teraz, czy jeszcze nie?

Wyruszamy wieczną drogą: „pośród tak wielu światów, niepewni, zbłąkani/ Szukamy odpowiedzi, lecz same pytania” (Dzieci). Jesteśmy konieczną odpowiedzią na glos Ojca – wyruszyliśmy, bo Ktoś nad daje znaki z drugiej strony, właśnie dlatego, że jest. Ktoś woła, dlatego jesteśmy w permanentnym ruchu. Droga zaś jest poznaniem, kształtowaniem (się). Jest Miejscem, do którego docieramy, tym, w którym akurat jesteśmy i z którego postrzegamy świat, miejscem spotkania z Innym, a więc rozmową, podczas której „nic się nie zmienia/ Prócz nas samych” (Dzieci).

Wiersze, których rytm podrywa do wędrowania, które jest słuchaniem, patrzeniem, przechodzeniem od tego, co konkretne, przez to, co symboliczne, do tego, co esencjonalne – poszukiwaniem innego, który nas zmienia, docieraniem do najgłębszej swojej istoty, tam, gdzie odnaleźć można to zagłuszone blichtrem współczesności miejsce połączenia z Innym, z całym stworzeniem. Wędrowanie, za którym idzie zmiana, wewnętrzne poruszenie, odkrycie jedności tego, co dookolne – świat, przyroda – i tego, co głęboko ukryte (w nas), pojednanie z polnym stworzeniem i z drugim człowiekiem, odkrywania miejsca Boga w nas. Przyjęcie do siebie, że jesteśmy wpisani w kreacyjny plan Pana, tak jak rozmowa jest wpisywaniem nas samych w szerszy kontekst.

Zatem Miejsce. To bliskie, swoje, albo które nas w końcu oswaja. Może są jedynie miejsca bliskie? Wspominanie i odwiedzanie. To, co odnalezione w pamięci. Zaglądanie do miejsc, które są częścią nas, których my jesteśmy częścią. Oglądanie się w przeszłość, rozpoznawanie znaków, które dano nam na drogę, patrzenie na to, co nas ukształtowało. Czerpanie na dalszą drogę z tajemniczej studni dzieciństwa – przecież „wciąż tam jesteśmy”, jak czytamy w wierszu Siwa Dolina. To właśnie, co ocalone w pamięci, zdają się mówić te wiersze, tworzy nas najpełniej. Zapomnieć drogi do domu znaczy utracić wszystko? Przecież „dom zawsze gdzie indziej” (Wstępowanie).

Poeta – muzyk mowy”, wiedzie czytelnika tak przez miasta, jak i przez łąki – bo drogą jest też poznanie poetyckie, a poezja lubi chować się „z drugiej strony miasta/ w korzeniach traw, w rogu cmentarza” (Zwierzę poetyckie). Kształtuje nas obcowanie z naturą, wsłuchiwanie się w jej tajemniczy głos: „znaki skryto w ziemi - ” (Ogród kabalistów),  „gdzieś tu, pod śniegiem musi być Wieczernik” (Kopia Górka), tak jak obcowanie z kulturą (litery), która równie mocno znaczy te wiersze, także na prawach cytacji. Więc rozmowa także poprzez znaki żyjących w piśmie. Wędrowanie z żywymi i z umarłymi, bo nikt tak właściwie nie jest martwy, w nas żyją głosy.

Droga nie zawsze jest łatwa. Bywa, że wiedzie przez miejsca zacienione, wpada w ciemność, gubi się. Poeta mocno akcentuje obecność Pana, ale i jego dotkliwy brak, kiedy ktoś, kto odsuwał ciemność, zasłania swe oblicze, zamyka w ciemnej dłoni „rynek w grudce bursztynu”. Dlatego droga jest też oczekiwaniem. Aby wędrować, potrzebne jest zaufanie , którego źródłem jest doza zgody na świat. Tu jest przecież nasz dom (tymczasowy), tu oto jesteśmy. Ufa się Temu, który ten świat stworzył? To stworzenie upewnia nas o tym, że On jest. Wprawdzie w czasie nocy „znaki wskazują wyłącznie na siebie” (Miasta), lecz „każde słowo/ Może teraz stać się iskrą” (Dom). Z tego miejsca przecież będę ocalony (Kraków).

Droga jest zmianą, poszerza nasz świat wewnętrzny. Wędrować to widzieć pełniej świat dookolny, który na powrót skupia się w nas, który prowadzi do głębi. Dlatego wciąż trzeba siebie porzucać, w drodze do środka powracać, dać się porwać Wiatrowi, głosowi Rozmówcy. Potrzeba, aby:
Wsuwać się w ziemię, w zimie
Wciąż do wewnątrz
Aż do korzeni, iść przez ciemność

Spoczywać, drążyć, nie ustawać
Bez ruchu, prędko
 ('Woda")

Wojciech Kudyba"W końcu świat",Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot 2014, str. 120

Karina ĆwirzeńZobacz w naszym sklepie:
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    30 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.