Zakopane
Zaproszenia
Pasterstwo w Tatrach
Autor: AKS
„Pasterstwo w Tatrach” to wystawa zorganizowana z okazji 30-tej rocznicy powrotu owiec w Tatry, które od wieków były miejscem eksploatacji pasterskiej. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 lipca o godz. 16.00 w budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ul. Chałubińskiego 42a.
Na kulturę ludową Karpat w znacznej mierze wpłynęły wędrówki ludności pasterskiej - Wołochów, którzy w XIII wieku wyruszyli z Bałkanów wzdłuż Karpat ku Europie środkowej, z czasem przechodząc do osadnictwa stałego. Ślady ich działalności widoczne są na terenie wszystkich krain podtatrzańskich w dziedzinie pasterstwa zarówno w wytworach kultury materialnej jak i organizacji szałaśniczej.
Jednakże nadmierna ilość stad, które wypasano na początku XX w. w Tatrach znacznie uszkodziła wrażliwą przyrodę wysokogórską. Po utworzeniu parków narodowych po obu stronach granicy z czasem usunięto owce i bydło z tego terenu.
W Tatrzańskim Parku Narodowym w 1981 roku wprowadzono ponownie wypas nazwany „kulturowym”, który odbywa się na ściśle określonych zasadach.
Wystawa prezentuje tradycje i kulturę pasterską zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie Tatr z podziałem na Liptów, Spisz, Orawę i Podhale. Jest niezwykle bogata pod względem zgromadzonych eksponatów oraz starych fotografii. Ukazuje m.in. stroje noszone podczas wypasu, rodzaje i sposoby wyrabiania serów, naczynia i sprzęty używane w szałasach pasterskich, a także tradycyjne zwyczaje i obrzędy.
Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu polskich i słowackich muzeów. Głównym organizatorem jest Tatrzański Park Narodowy, który zaprosił do współpracy i prosił o wypożyczenie zbiorów następujące muzea: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Muzeum w Kieżmarku, Muzeum Podtatrzańskie w Popradzie, Muzeum Lubowlańskie, Muzeum Orawskie im. Hviezdoslava w Dolnym Kubinie, Muzeum Liptowskie w Różemberku.
Zbiory użyczyli również: Twórcy wystawy „Jurgów na starej fotografii”, Adam Brzoza, Józef Zych Ptoś, Wiesław Siarzewski.
Wernisaż wystawy odbędzie się 1 lipca 2011 r. o godz. 16.00.
Wystawa czynna będzie od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 – 16.00
WSTĘP WOLNY
- Nuty spod Hól - Kapela Zokopiany
Tradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
35 zł - Spinka góralska I
Metalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
180 zł - Spinka góralska VI
Metalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
240 zł