PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

"Reduta Żeromskiego" - wystawa autorstwa Barbary Wachowicz

Niedziela, 6 maja 2012 r.
Autor: AKS

"Reduta Żeromskiego" - wystawa autorstwa Barbary WachowiczBurmistrz Miasta Zakopane i Miejska Galeria Sztuki im. Władysława Hr. Zamoyskiego w Zakopanem zapraszają na uroczysty wernisaż otwierający wystawę autorstwa Barbary Wachowicz "Reduta Żeromskiego " poświęconą Prezydentowi Rzeczypospolitej Zakopiańskiej - 6 maja o godz. 16.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, ul. Krupówki 41.


Wernisaż z udziałem:  Hm. Krzysztofa Jakubca w roli autora „Syzyfowych prac”, Młodzieży Liceum im. Oswalda Balzera i Zespołu Szkół im. Władysława Zamoyskiego.

Najpiękniejsze utwory góralskie gra Muzyka Tomasza Skupnia.

Gościnnie wystąpią dzieci ze Szkoły im. Stefana Żeromskiego w Górach Świętokrzyskich.

 

Wystawa będzie prezentowana w dniach 6 - 31 maja od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 17:00, soboty i niedziele 10:00 – 14:00.


„Reduta Żeromskiego” to pierwsza tego typu ekspozycja ikonograficzna ukazująca życie, twórczość, pejzaże autora „Przedwiośnia”. Demonstrujemy wszystkie najwybitniejsze zdjęcia i portrety Stefana Żeromskiego od ucznia kieleckiego gimnazjum po kres żywota. Prezentujemy zdjęcia ludzi mu bliskich, rodziny, przyjaciół – pierwowzorów postaci i bohaterów młodości takich jak: Kościuszko, Mickiewicz, Chopin, Sienkiewicz, Prus, a także najsławniejsze postaci zakopiańskie wpisane w życie autora „Popiołów” ze Stanisławem Witkiewiczem, Władysławem Matlakowskim, Władysławem Zamoyskim i Janem Krzeptowskim-Sabałą na czele.

Przedstawiamy pejzaże utrwalone w twórczości Żeromskiego od „najściślejszej Ojczyzny” w Górach Świętokrzyskich poprzez Warszawę, Sandomierskie, Podlasie, po wybrzeże morskie, a także pejzaże i znaki pamięci z Włoch i Szwajcarii.

Pejzaże tatrzańskie opisane przez Żeromskiego i miejsca, w których Żeromski mieszkał w Zakopanem w latach 1892 – 1921 prezentuje sekwencja fotograficzna autorstwa Roberta Gąsienicy z firmy Ksero – Copy.

Konsultacja – Hm. Lesław Dall.

Pod Tatrami Żeromski pracował m.in. nad takimi arcydziełami jak „Ludzie bezdomni”, „Popioły”, „Uroda Życia”. Z inicjatywy Żeromskiego powstała sławna biblioteka nosząca od 1965 roku Jego imię. Zakopane było niezwykle ważnym rozdziałem w życiu ukochanego syna – „Złotego Skauta” – Adasia Żeromskiego.

Zamieszczamy unikatowe wydania dzieł pisarza, reprodukcje rękopisów, ilustracje do utworów. Komentarzem do ikonografii są cytaty z listów, Dzienników, utworów pisarza.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.