PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Porozmawiajmy o kobietach. Schulz, Witkacy, Gombrowicz i inni

Sobota, 12 maja 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Porozmawiajmy o kobietach. Schulz, Witkacy, Gombrowicz i inni12 maja o godz. 20.00 w Galerii Sztuki na Kozińcu, ul. Koziniec 8 otwarta zostanie wystawa „Porozmawiajmy o kobietach”. W tym dniu z okazji Nocy Muzeów w Muzeum Tatrzańskim wystawę będzie można zwiedzać do godz. 23.59.


Porozmawiajmy o kobietach. Schulz, Witkacy, Gombrowicz i inni

Wystawa autorstwa dr Łukasza Kossowskiego prezentuje wybitnych polskich artystów, którzy w swej twórczości poruszają temat kobiet i kobiecości. Ukazanie tych wątków, ze środowiskiem artystycznym Zakopanego w tle, utrzymane jest w lekkiej, humorystycznej konwencji. Na wystawie pokazywane są prace artystów i pisarzy, takich jak Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Gombrowicz, Kornel Makuszyński, Zbysław Marek Maciejewski, Władysław Rząb, Grzegorz Moryciński, Jan Lebenstein, Jacek Sroka, Władysław Hasior, razem ponad 100 dzieł sztuki i przedmiotów rzemiosła artystycznego, fotografii i cytatów z tekstów. 

Autor wystawy Łukasz Kossowski mówi: 

„Celem naszej wystawy jest doprowadzenie do sytuacji w której widzowie stają się świadkami rozmowy artystów o kobietach, artystów wielkich, takich jak Bruno Schulz, Witold Gombrowicz, Kornel Makuszyński, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jan Lebenstein, Zbysław Maciejewski, Władysław Hasior, Grzegorz Moryciński, Władysław Rząb, Jacek Sroka. (Prezentujemy też dzieła Anny Schumacher, ale jako metaforyczne rozszerzenie sporu Gombrowicza i Schulza o doktorową z Wilczej). Artyści ci którzy w swej sztuce są  urzeczeni kobietami, a niekiedy składają im nawet bałwochwalcze hołdy, jednocześnie bezlitośnie podkreślają ich wady lub śmiesznostki. Można przypuszczać, że są kobietami zafascynowani a jednocześnie boją się ich. Ten paradoks stwarza dla widza szerokie pole interpretacji i pretekst do nigdy niekończącej się dyskusji o walce płci, o ludzkiej seksualności, albo sięgając dalej, do filozofii Wschodu – dyskusji o podstawowej zasadzie kosmosu którą jest nieustanna ambiwalencja między pierwiastkiem męskim i żeńskim; in i yan. Tę dyskusję łatwo strywializować popadając w wulgarność albo też sprowadzić do płaskiej publicystyki. Dlatego do naszej wystawy zaprosiliśmy artystów, którzy tworzą w formule szeroko rozumianej, filozoficznej groteski, a wiec konwencji dystansującej się od dosłowności, gdzie ironia i poczucie humoru splatają się z refleksją, niekiedy mocno  moralizującą, zaś sam artysta, jak mawiał o Janie Lebensteinie Gustaw Herling Grudziński, jawi się jako „nienawistnik z nadmiaru miłości”. Piękno kobiet przedstawione na wielu wspaniałych fotografiach z kolekcji Stefana Okołowicza i Ewy Franczak, a także ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego i jego echo zaplątane w góralskie stroje kobiece kontrapunktowane jest często groteskową deformacją kobiecych ciał w dziełach artystów. Mamy nadzieję, że ten „interwencyjny” dyskurs będzie dla publiczności fascynujący”. 

Wystawa sfinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Współpraca: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Scenariusz wystawy: dr Łukasz Kossowski [Muzeum Literatury]

Komisarz: Helena Pitoń, współpraca Julita Dembowska

Aranżacja plastyczna: dr Łukasz Kossowski

Projekty druków reklamowych: Rafał Kossowski

Zobacz w naszym sklepie:
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.