PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim. Z pasji do Gór...

Czwartek, 24 maja 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Na fotografii Herman BuhlKolejny wieczór górski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim” pod tytułem "Z pasji do Gór..." odbędzie się w czwartek 24 maja 2012 o godzinie 18. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Organizatorami wieczoru są: Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie.


Bohaterami spotkania będą: zdobywca ośmiotysięczników Nanga Parbat i Broad Peak Austriak Hermann Buhl, wybitny polski himalaista Wojciech Kurtyka oraz narciarze ekstremalni: Douglas "King" Coombs i Jean Marc-Boivin.  

Przedstawimy fragmenty biografii tych wybitnych ludzi gór i ich największe osiągnięcia.  Pokażemy samotne zmagania Buhla ze zmęczeniem i wysokością ponad 8000 metrów, w drodze na „Nagą Górę”, Nanga Parbat (8126 m) w 1953 r. Jego samotne, pierwsze wejście na ten trudny szczyt, nocleg w ścianie, i powrót do bazy były wyczynem, który wyprzedzał w sensie śmiałości tamtą epokę w dziejach himalaizmu. Buhl był także zdobywcą Broad Peaku, a zginął podczas zejścia ze szczytu Chogolisy, który jeden z alpinistów nazwał „Panną Młodą”, z racji niezwykłego piękna kształtów. Drugim motywem wieczoru będzie wspaniała droga Wojciecha Kurtyki na Gasherbrum IV i inne jego wybitne dokonania w Himalajach i Karakorum, zrealizowane w wielkim stylu. Trzecim - skrajnie trudne zjazdy mistrzów narciarstwa ekstremalnego: Amerykanina Douga Coombsa i Francuza Jeana Marca-Boivin. Obydwaj przesunęli granice ryzyka w narciarstwie ekstremalnym o kolejne stopnie trudności, np. Boivin dokonał zjazdu wschodnią ścianą Matterhornu, Aiguille Verte i Grandes Jorasses oraz wielu innych. Coombs – jedna z ikon amerykańskiego ski-extreme – odkrył dla narciarzy wspaniały masyw Chugash na Alasce, gdzie opady śniegu są jedne z największych na ziemi, a śnieg przylega nawet do najbardziej stromych stoków. Obydwaj narciarze dokonali zjazdów, które stały się ważnym przełomem w dziejach ski-extreme. Obydwaj zapłacili najwyższą cenę za realizację swojej pasji – cenę życia.

Spotkanie będzie też okazją do szukania odpowiedzi na wiele ważnych i trudnych pytań: gdzie są granice ryzyka we wspinaczce? jak daleko człowiek, w swojej górskiej pasji, może się posunąć? jakie ryzyko podejmie? jaka jest czasami cena tego ryzyka?  Po spotkaniu pokażemy fragmenty filmów górskich: filmu ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna w Turynie o zdobyciu Nanga Parbat z 1953 r. w reż. Hansa Ertla oraz filmów o niebywałych wyczynach narciarzy ekstremalnych Boivina i Coombsa, które pochodzą ze zbiorów Stowarzyszenia Spotkania z Filmem Górskim. 

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    35 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.