PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Michał Jagiełło w Dworcu Tatrzańskim

Piątek, 25 maja 2012 r.
Autor: AKS

Michał Jagiełło w Dworcu TatrzańskimNaczelnik TOPR Jan Krzysztof i Prezes Wydawnictwa ISKRY Wiesław Uchański zapraszają na promocję VIII wydania książki Michała Jagiełły "Wołanie w górach". Piątek, 25 maja, godz. 18.00, Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12.


Michał Jagiełło (ur. 23 sierpnia 1941 w Janikowicach koło Miechowa) – taternik, alpinista, ratownik GOPR i TOPR, przewodnik tatrzański, pisarz, poeta, eseista, publicysta. W jego twórczości najczęściej występują motywy górskie.

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, polonistyki, pracę magisterską napisał na temat tatrzańskiej  literatury turystycznej. Podczas studiów działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich, a także w Studenckim Kole Przewodników Górskich w Krakowie (uzyskał uprawnienia przewodnika górskiego).

Od roku 1964 do 1974 mieszkał w Zakopanem i  był ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Brał udział w ponad 250 wyprawach ratunkowych. W 1972 został naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR, pełnił tę funkcję do roku 1974. W tym okresie współpracował również z Muzeum Tatrzańskim. Jego działalność górska to wspinaczki  w Tatrach, Alpach, Kaukazie i Pamirze. Pokonał wiele trudnych ścian, największym jego osiągnięciem jest nowa droga na północnej ścianie Dent d'Herens w Alpach Francuskich.

Pod koniec 1974 roku wyjechał z Zakopanego do Warszawy. Od roku 1966 członek PZPR, świadek oskarżenia w procesie taterników. Od grudnia 1980 przez rok zastępca kierownika Wydziału Kultury Komitetu Centralnego PZPR. Wystąpił z partii po ogłoszeniu stanu wojennego i związał się z opozycją demokratyczną, utrzymując się głównie z prac wysokościowych. Publikował m.in. w podziemnym  kwartalniku politycznym "Krytyka", współredagował miesięcznik "Przegląd Powszechny”

Od jesieni 1989 przez osiem lat  pełnił w kilku kolejnych rządach funkcję wiceministra kultury. Od 1998 do marca 2007 dyrektor Biblioteki Narodowej. Przez wiele lat przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, prowadzi zajęcia w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, zajmując się mniejszościami  narodowymi  w Polsce.

Za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym 24 października 2009 został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dorobek literacki Michała Jagiełły jest imponujący.  Książki o tematyce górskiej, ale też politycznej i obyczajowej, poezje, opracowania biograficzne i historyczne, scenariusze filmowe i eseje. Jego najczęściej wydawanym dziełem jest „Wołanie w górach” – rzecz o wypadkach i akcjach ratowniczych w Tatrach, przeprowadzanych przez TOPR od początku powstania tej organizacji aż po rok 2011.

„Wołanie w górach” to pasjonująca lektura, ale też przestroga – uczy szacunku wobec gór i ludzi niosących pomoc innym, często z narażeniem własnego życia.

Organizatorzy:
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Wydawnictwo ISKRY

Sponsorzy:
BAITA Italiano in Zakopane, Cukiernia SAMANTA i Podhalańskie Smaki

Patronat medialny i plakat:
Portal Kulturalno- Informacyjny ZAKOPANE dla CIEBIE i Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Projekt plakatu:
Mirosław Antos PROGRESMA

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.