PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Michał Jagiełło w Dworcu Tatrzańskim

Piątek, 25 maja 2012 r.
Autor: AKS

Michał Jagiełło w Dworcu TatrzańskimNaczelnik TOPR Jan Krzysztof i Prezes Wydawnictwa ISKRY Wiesław Uchański zapraszają na promocję VIII wydania książki Michała Jagiełły "Wołanie w górach". Piątek, 25 maja, godz. 18.00, Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12.


Michał Jagiełło (ur. 23 sierpnia 1941 w Janikowicach koło Miechowa) – taternik, alpinista, ratownik GOPR i TOPR, przewodnik tatrzański, pisarz, poeta, eseista, publicysta. W jego twórczości najczęściej występują motywy górskie.

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, polonistyki, pracę magisterską napisał na temat tatrzańskiej  literatury turystycznej. Podczas studiów działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich, a także w Studenckim Kole Przewodników Górskich w Krakowie (uzyskał uprawnienia przewodnika górskiego).

Od roku 1964 do 1974 mieszkał w Zakopanem i  był ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Brał udział w ponad 250 wyprawach ratunkowych. W 1972 został naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR, pełnił tę funkcję do roku 1974. W tym okresie współpracował również z Muzeum Tatrzańskim. Jego działalność górska to wspinaczki  w Tatrach, Alpach, Kaukazie i Pamirze. Pokonał wiele trudnych ścian, największym jego osiągnięciem jest nowa droga na północnej ścianie Dent d'Herens w Alpach Francuskich.

Pod koniec 1974 roku wyjechał z Zakopanego do Warszawy. Od roku 1966 członek PZPR, świadek oskarżenia w procesie taterników. Od grudnia 1980 przez rok zastępca kierownika Wydziału Kultury Komitetu Centralnego PZPR. Wystąpił z partii po ogłoszeniu stanu wojennego i związał się z opozycją demokratyczną, utrzymując się głównie z prac wysokościowych. Publikował m.in. w podziemnym  kwartalniku politycznym "Krytyka", współredagował miesięcznik "Przegląd Powszechny”

Od jesieni 1989 przez osiem lat  pełnił w kilku kolejnych rządach funkcję wiceministra kultury. Od 1998 do marca 2007 dyrektor Biblioteki Narodowej. Przez wiele lat przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, prowadzi zajęcia w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, zajmując się mniejszościami  narodowymi  w Polsce.

Za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym 24 października 2009 został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dorobek literacki Michała Jagiełły jest imponujący.  Książki o tematyce górskiej, ale też politycznej i obyczajowej, poezje, opracowania biograficzne i historyczne, scenariusze filmowe i eseje. Jego najczęściej wydawanym dziełem jest „Wołanie w górach” – rzecz o wypadkach i akcjach ratowniczych w Tatrach, przeprowadzanych przez TOPR od początku powstania tej organizacji aż po rok 2011.

„Wołanie w górach” to pasjonująca lektura, ale też przestroga – uczy szacunku wobec gór i ludzi niosących pomoc innym, często z narażeniem własnego życia.

Organizatorzy:
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Wydawnictwo ISKRY

Sponsorzy:
BAITA Italiano in Zakopane, Cukiernia SAMANTA i Podhalańskie Smaki

Patronat medialny i plakat:
Portal Kulturalno- Informacyjny ZAKOPANE dla CIEBIE i Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Projekt plakatu:
Mirosław Antos PROGRESMA

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.