PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim: „Słuszna sprawa górę wzięła…”. Spór o Morskie Oko w latach 1879-1909

Czwartek, 5 lipca 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim: „Słuszna sprawa górę wzięła…”. Spór o Morskie Oko w latach 1879-1909Serdecznie zapraszamy w czwartek 5 lipca o godz. 18 na pierwszy wakacyjny Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim, który poprowadzi dr Jerzy M. Roszkowski. Spotkanie zatytułowane „Słuszna sprawa górę wzięła…”. Spór o Morskie Oko w latach 1879-1909 odbędzie się w gmachu głównym Muzeum przy ul. Krupówki 10.


„Wieczór…” poświęcony będzie sporowi o Morskie Oko w latach 1879-1909, który był początkowo konfliktem między prywatnymi właścicielami sąsiednich posiadłości leżących po obu stronach granicy galicyjsko-węgierskiej. Na szerszą skalę rozpoczął go niemiecki książę Christian Hohenlohe, roszczący pretensje do Doliny Rybiego Potoku (Morskiego Oka), gdzie znajdowały się tereny należące do polskich właścicieli (od 1898 r. do hr. W. Zamoyskiego). Konflikt ten miał charakter nie tylko zatargu pomiędzy prywatnymi właścicielami, ale także sporu o granicę polityczną między Galicją a Węgrami.

Ostatecznie – 13 września 1902 r. – wyrokiem międzynarodowego trybunału w Grazu – spór z Węgrami o Morskie Oko został rozstrzygnięty na korzyść strony polskiej (Galicji).

Pomimo tego, że zakończył się spór o granicę państwową, jeszcze przez siedem lat ks. Hohenlohe kwestionował prywatne prawa Zamoyskiego do tego terenu. Dopiero w 1909 r., po serii rozpraw i apelacji, pretensje Hohenlohego zostały definitywnie oddalone. 

W cenie biletu wstępu (7,00 zł normalny, 5,50 zł ulgowy) – prezentacja dr Jerzego Roszkowskiego oraz możliwość zwiedzenia Muzeum.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.