PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Słowacy w hołdzie Tadeuszowi Brzozowskiemu - koncert w kościele św. Krzyża

Piątek, 20 lipca 2012 r.
Autor: AKS

Słowacy w hołdzie Tadeuszowi Brzozowskiemu - koncert w kościele św. Krzyża20 lipca o godz. 19.00 w kościele św. Krzyża w Zakopanem wystąpi Popradski Chór Dziecięcy pod dyrekcją Blanki Richnavskiej. Koncert jest kolejną imprezą artystyczną poświęconą Tadeuszowi Brzozowskiemu w 25. rocznicę śmierci artysty.


Patronat honorowy nad uroczystościami objęli: prof. Stanisław Rodziński - artysta malarz, prof. Jerzy Jędrysiak - artysta grafik, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Stanisław Cukier - artysta rzeźbiarz, dyrektor Zespołu Szkół Artystycznych im. A. Kenara, Marek Trzaskoś - wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego, Wawrzyniec i Joachim Brzozowscy – synowie artysty. 

Warto nadmienić, że w Miejskiej Galerii Sztuki do końca lipca można oglądać wystawę prac zakopiańskich artystów inspirowanych tworczością Brzozowskiego lub jemu dedykowanych.

Popradski Chór Dziecięcy istnieje od 1976 roku i jest jednym  z najlepszych chórów dziecięcych na Słowacji. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach, np. I nagroda na konkursie we Włoszech w 1984 roku, wyróżnienie na Bratysławskich Spotkaniach Muzycznych w 1992, 1993, 1998 roku. Chór występował w 9 krajach, np. w Halle (Niemcy) na Festiwalu Europa Cantat, dwukrotnie w Kolmo (Węgry), w Watykanie. W roku 2000 zespół wystąpił na EXPO w Hannowerze w Niemczech. Popradski Chór Dziecięcy na co dzień współpracuje ze słowackimi kompozytorami i od wielu lat wspólpracuje z Narodową Orkiestrą Kameralną „Slovak Sifonietta“ z Żyliny. Do tej pory zespół nagrał 3 płyty CD. Założycielem i pierwszym dyrygentem chóru był dr Józef Buda. Od ubiegłego roku chór prowadzi Blanka Richnavska, a Ladislav Datel prowadzi zajęcia indywidualne i jest akompaniatorem. 

Dyrygentka chóru, Blanka Richnavska ukończyła Konserwatorium Muzyczne w Koszycach, w klasie fortepianu i śpiewu. W 1997 roku założyła chór dziecięcy Musica v Sečovciach, z ktorym występowała w Bańskiej Bystrzycy i Previdzy. Od 2011 roku prowadzi chór dziecięcy z Popradu i pracuje tu w podstawowej szkole artystycznej. 

Organizatorem konceru jest Tatrzański Klub Niezależnych. Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.