PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Promocja książki Michała Grabowskiego „Spisek Michała Chrościńskiego. Opisanie ciekawe gór Tatrów jako pierwszy przewodnik tatrzański”

Piątek, 27 lipca 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Promocja książki Michała Grabowskiego „Spisek Michała Chrościńskiego. Opisanie ciekawe gór Tatrów jako pierwszy przewodnik tatrzański”Muzeum Tatrzańskie i Wydawnictwo DiG zapraszają na promocję książki Michała Grabowskiego „Spisek Michała Chrościńskiego. Opisanie Ciekawe Gór Tatrów jako pierwszy przewodnik tatrzański”, która odbędzie się 27 lipca o godz. 18.00 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18.


Książka Michała Grabowskiego jest poświęcona opisowi jednego z najciekawszych XVII–wiecznych dokumentów rękopiśmiennych związanych z Tatrami Wysokimi, jakim jest dzieło Michała Chrościńskiego — Opisanie Ciekawe Gór Tatrów. Przynależy ono do tzw. spisków tatrzańskich, które dość pospiesznie zostały zaklasyfikowane jako przewodniki do skarbów tatrzańskich. Do dzisiaj ocalało tego typu dokumentów zaledwie kilka, najcenniejszy jest autorstwa wspomnianego już Michała Chrościńskiego. Autor studium postawił przed sobą kilka zadań. Pierwszym było odtworzenie drogi, jaką odbył w XVII wieku jeden z pierwszych tatrzańskich podróżników — uczony, alchemik i poszukiwacz skarbów: Michał Chrościński. Drugim — drobiazgowa analiza treści topograficznych w powiązaniu z analizą map Tatr Wysokich oraz konfrontacja z koncepcjami innych badaczy, a szczególnie Stanisława Eljasza–Radzikowskiego, pierwszego wydawcy Opisania Ciekawego Gór Tatrów z 1905 roku. Autor nie waha się wskazać na błędy popełnione przez Eljasza i proponuje własne rozwiązania. Opis drogi przebytej przez Chrościńskiego jest tak naprawdę opisem dwóch różnych wypraw — jednej zaczynającej się w Jurgowie i kończącej w okolicach Lodowego Szczytu; drugiej zaczynającej się zapewne także w Jurgowie i kończącej przy Morskim Oku. Interesująca jest sugestia, iż niektóre fragmenty tekstu mogą być pisane swoistym szyfrem mającym za zadanie wprowadzić w błąd niepowołanego czytelnika: jedynie potomek autora spisku, któremu miały przypaść obiecywane w manuskrypcie bogactwa, mógł prawidłowo zinterpretować przewodnik. Trzecim zadaniem badacza stała się nowa edycja Opisania Ciekawego Gór Tatrów, zaopatrzona w Notę edytorską. 

Spisek Michała Chrościńskiego. Opisanie Ciekawe Gór Tatrów jako pierwszy przewodnik tatrzański.

Oprac. Michał Grabowski, Warszawa 2012, wyd I,  ss. 140, il. 15, format B5, cena 36,00; ISBN 978-83-7181-729-8

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.