PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Recital fortepianowy i prelekcja

Piątek, 17 maja 2013 r.
Autor: AKS

Recital fortepianowy i prelekcja17 maja o godz 17.00 Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12 zaprasza na recital fortepianowy i prelekcję "Wpływy polskie w amerykańskiej muzyce fortepianowej 1770-2013".


Prof. John Powell – Profesor Muzykologii, University of Tulsa (Oklahoma)
Dr William Roger Price – Pianista, Profesor Muzyki (fortepian/kompozycja)

Wpływy polskie w amerykańskiej muzyce fortepianowej 1770-2013

Zapraszamy na niezwykłą podróż muzyczną po Ameryce wielu narodowości i wpływów, gdzie prelegenci i występujący muzycy zaprezentują w Dworcu Tatrzańskim znaczenie polskich utworów w kształtowaniu dzieł amerykańskich kompozytorów.

Poniżej znajdziecie Państwo kilka faktów z historii muzyki amerykańskiej. Ich rozwinięcie znajdzie się w repertuarze tego ciekawego spotkania:

Pierwsze publikacje w zakresie muzyki fortepianowej przypadają na okres rewolucji amerykańskiej i zawirowań politycznych tych czasów, odzwierciedlonych w wielu kompozycjach James'a Hewitt'a z których jeden przytacza kluczową bitwę z Wielką Brytanią. Polski generał Tadeusz Kościuszko odegrał kluczową rolę w wojnie o niepodległość i własnie dzięki niemu wprowadzono Poloneza do repertuaru amerykańskiej muzyki rewolucyjnej.

Pierwszym wirtuozem fortepianu XIX-wiecznej Ameryki był Louis Moreau Gottschalk, kompozytor z New Orleans francuskiego pochodzenia. W swojej muzyce koncertowej łączył wpływy afro-amerykańskie, kreolskie i hiszpańskie. Bezskutecznie aplikował o przyjęcie do Konserwatorium w Paryżu podczas gdy w Paryżu grał koncert z udziałem Chopina, w późniejszym okresie skomponował kilka mazurków, oraz zbiór pt. Polonia, oparty na rytmach polskich tańców.

Pod koniec XIX wieku wyłania się Charles Ives, kluczowy zwolennik amerykańskich melodii patriotycznych. 

Pianista Roger Price zagra jedną z jego ostatnich propozycji; Fantasy-Nocturne, skomponowaną na cześć nokturnów Fryderyka Chopina.

Wstęp wolny, zapraszamy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.