PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Recital fortepianowy i prelekcja

Piątek, 17 maja 2013 r.
Autor: AKS

Recital fortepianowy i prelekcja17 maja o godz 17.00 Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12 zaprasza na recital fortepianowy i prelekcję "Wpływy polskie w amerykańskiej muzyce fortepianowej 1770-2013".


Prof. John Powell – Profesor Muzykologii, University of Tulsa (Oklahoma)
Dr William Roger Price – Pianista, Profesor Muzyki (fortepian/kompozycja)

Wpływy polskie w amerykańskiej muzyce fortepianowej 1770-2013

Zapraszamy na niezwykłą podróż muzyczną po Ameryce wielu narodowości i wpływów, gdzie prelegenci i występujący muzycy zaprezentują w Dworcu Tatrzańskim znaczenie polskich utworów w kształtowaniu dzieł amerykańskich kompozytorów.

Poniżej znajdziecie Państwo kilka faktów z historii muzyki amerykańskiej. Ich rozwinięcie znajdzie się w repertuarze tego ciekawego spotkania:

Pierwsze publikacje w zakresie muzyki fortepianowej przypadają na okres rewolucji amerykańskiej i zawirowań politycznych tych czasów, odzwierciedlonych w wielu kompozycjach James'a Hewitt'a z których jeden przytacza kluczową bitwę z Wielką Brytanią. Polski generał Tadeusz Kościuszko odegrał kluczową rolę w wojnie o niepodległość i własnie dzięki niemu wprowadzono Poloneza do repertuaru amerykańskiej muzyki rewolucyjnej.

Pierwszym wirtuozem fortepianu XIX-wiecznej Ameryki był Louis Moreau Gottschalk, kompozytor z New Orleans francuskiego pochodzenia. W swojej muzyce koncertowej łączył wpływy afro-amerykańskie, kreolskie i hiszpańskie. Bezskutecznie aplikował o przyjęcie do Konserwatorium w Paryżu podczas gdy w Paryżu grał koncert z udziałem Chopina, w późniejszym okresie skomponował kilka mazurków, oraz zbiór pt. Polonia, oparty na rytmach polskich tańców.

Pod koniec XIX wieku wyłania się Charles Ives, kluczowy zwolennik amerykańskich melodii patriotycznych. 

Pianista Roger Price zagra jedną z jego ostatnich propozycji; Fantasy-Nocturne, skomponowaną na cześć nokturnów Fryderyka Chopina.

Wstęp wolny, zapraszamy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.