PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Zakończenie Sezonu Narciarskiego...

Środa, 29 maja 2013 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Karpaty Wschodnie. Paraszka, fot. Maksymilian Maks Dudryk-z PręgowskiSerdecznie zapraszamy na kolejny wieczór górski z cyklu Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim 29 maja o godz. 18.00. Spotkanie to będzie jednocześnie zakończeniem sezonu zimowego w Tatrach. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.


W dobrych latach 20. i 30. XX wieku popularne były narciarskie zakończenia sezonu. Organizowano je w schronisku na Hali Pysznej w górnej partii Doliny Kościeliskiej lub w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Postanowiliśmy wrócić do tej pięknej tradycji. W ramach prezentacji opowiemy o wycieczkach narciarskich na Doboszankę w Gorganach i Pietrosa oraz Howerlę w Czarnohorze. Dowiecie się Państwo, czym były „wielka zbroja” i „pierwszoklaśna wyrypa”, jakie było zawołanie narciarskie miłośników „białego szaleństwa” spod znaku Karpackiego Towarzystwa Narciarzy (KTN). Bohaterami wieczoru będą Roman Kordys, Maksymilian „Maks” Dudryk i Zenobiusz Pręgowski. Drugą część wieczoru rezerwujemy dla narciarzy zakopiańskich: Mariusza Zaruskiego, Józefa Oppenheima, Stanisław Zdyba i innych. Opowiemy o ich wyrypach narciarskich, pierwszych zjazdach i wyprawach na ostatnie śniegi w sezonie w latach dwudziestych i trzydziestych. Będą też filmy. Proponujemy też, byście Państwo przygotowali i opowiedzieli jakieś własne wspomnienie z minionego sezonu narciarskiego. Zatem: będzie się działo..., a po części oficjalnej ta nieoficjalna: nie mniej ważna. 

Serdecznie zapraszamy 

Wstęp wolny. 

Na zdjęciu: Karpaty wschodnie. Paraszka, fot. Maksymilian Maks Dudryk, ze zbiorów Zenobiusza Pręgowskiego

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Spinka góralska XIISpinka góralska XIIMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.