PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem

31 maja – 2 czerwca 2013 r.
Autor: AKS

Zakopiański Weekend Biegowy z SokołemTegoroczna edycja „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” odbędzie się w dniach 31 maja – 2 czerwca pod honorowym patronatem Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera oraz Prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego. W jej ramach zaplanowano Bieg Sokoła na dystansie 15,6 km, Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km oraz Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 25,5 km - będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce.


Biegi te ze względu na umiejscowienie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, są ambitne i niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno zawodowców jaki i amatorów, a także licznych kibiców. Były także wielokrotnie nagradzane przez największe portale biegowe i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród biegaczy z całej Polski i zagranicy. Do Biegu Wysokogórskiego im. druha Franciszka Marduły już zgłosiło się 350 uczestników, a lista została zamknięta. W pozostałych biegach organizatorzy spodziewają się ich również kilkuset i wciąż czekają na zapisy.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem pragnie poprzez organizację tych wydarzeń upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem.

- Chcemy promować zdrowy styl życia, a także patriotyzm, który doskonale łączy się ze sportem. Biegi upamiętniają więc wybitnei ważne dla Zakopanego postacie – hrabiego Zamoyskiego i druha Franciszka Mardułę. Przyjęliśmy formułę weekendu biegowego z różnymi dystansami, która doskonale sprawdziła się w latach ubiegłych. Impreza ciągle się rozrasta i przyciąga coraz więcej zawodników - wyjaśnia organizator biegów Leszek Behounek z TG "Sokół". - W Zakopanem urzekające są krajobrazy, a także atmosfera. Ludzie, którzy tę imprezę organizują, wkładają w to całe serce – dodaje z kolei Marek Grochowski, zdobywca Grand Prix w 20132 r., który mieszka w Gdańsku, ale reprezentuje zakopiańskiego Sokoła.

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością będzie Bieg Marduły, który w ciągu pięciu lat z niewielkiej kameralnej imprezy stał się biegiem o wysokiej randze i dużej popularności. W tym roku lista startowa została zamknięta już na początku kwietnia, a chętnych było znacznie więcej niż możliwości organizacyjne i limity narzucone przez TPN. Jest to jedyny bieg w Polsce rozgrywany na takiej wysokości (najwyższy punkt - Świnicka Przełęcz 2051 m n.p.m.), z największymi przewyższeniami (1753m) i trudnościami technicznymi. Mimo znacznie mniejszego dystansu wysiłek włożony w ten bieg porównać można więc z maratonem, a towarzyszą mu przecież trudne górskie trasy, z kamieniami, korzeniami, stromymi podbiegami i łańcuchami. By zmierzyć się z tym wyjątkowym wyzwaniem przyjeżdżają tu mistrzowie Polski w biegach górskich. W nieco ponad dwie godziny przebiegają oni trasę pokonywaną przez zwykłych turystów w ponad 10 godzin. Te liczby pokazują jak niezwykły jest to wyczyn. - Bieg Marduły jest ekstremalny, ale zawodnicy mówią, że jest to bieg kultowy. Nie ma drugiego w Polsce o takiej urodzie i takiej skali trudności. Tu nie wystarczy trening na asfalcie, trzeba znać góry i być naprawdę znakomicie i wszechstronnie przygotowanym – przekonuje Leszek Behounek.

Natomiast Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego, a zwłaszcza Bieg Sokoła to doskonała okazja na sprawdzenie swoich możliwości, „przetarcie się” w biegach górskich i zdobycie doświadczenia niezbędnego w Biegu Marduły. Zgłoszenia przyjmowane są w formie elektronicznej na stronie www.sokol.zakopane.pl. Znajdują się tam także regulaminy, mapki i profile tras poszczególnych biegów. Ilość startujących jest ograniczona.


Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły popularyzuje bieganie w trudnym górskim terenie. Jego patronem jest Franciszek Marduła (1909-2007), słynny zakopiańczyk, zawodnik kadry narodowej w kombinacji norweskiej i biegach narciarskich w latach 30-tych, uczestnik Mistrzostw Świata FIS w 1939 r. w Zakopanem, wychowawca młodzieży i znany lutnik. Przez 81 lat był on związany z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”.

Po raz pierwszy ten bieg odbył się we wrześniu 2008 r. Wzięło w nim dział 77 zawodników i zawodniczek z terenu całej Polski. Trasa o długości 21 km i 1250 m przewyższenia wiodła spod kina „Sokół” w centrum Zakopanego na Nosal, a następnie przez Dolinę Jaworzynki, Przełęcz Między Kopami i Halę Gąsienicową do Kuźnic i na Kalatówki. Na trasie miał znaleźć się Kasprowy Wierch, ale opady śniegu w wyższych partiach gór zmusiły organizatorów do zmiany planów. Rok później TG „Sokół” zorganizowało kolejną edycję biegu. Główną trasę o długości 22 km prowadzącą spod kina „Sokół” na Nosal, halę Gąsienicową, Kasprowy Wierch do Kuźnic i na Kalatówki ukończyło 80 zawodników. Pierwszy na mecie zjawił się Marcin Świerc reprezentujący wówczas WKB Meta Lubliniec z czasem 2h 1 min, który następnie wygrywał biegi Marduły również w kolejnych latach. W 2010 r. wrześniowa pogoda znów wpłynęła na zmianę trasy, z której wykreślono Kasprowy Wierch. W 2011 r. organizatorzy zdecydowali się zmienić termin biegu na początek czerwca, a także połączyć kilka imprez biegowych w jedną całość nazwaną „Zakopiańskim Weekendem Biegowym z Sokołem". Uczestnicy II Zakopiańskiego Testu Coopera, II Biegu im. hr. Władysława Zamoyskiego oraz IV Wysokogórskiego Biegu im. Druha Franciszka Marduły zostali sklasyfikowani także w Grand Prix „Sokoła”. Zamykający Weekend Biegowy w 2012r. V Wysokogórski Bieg im. druha Franciszka Marduły był jednocześnie I Mistrzostwami Polski w Skyrunningu oraz eliminacjami do Mistrzostw Świata w Biegach Górskich na Długim Dystansie – Jungfrau Maraton. Z tego względu trasa była nieco dłuższa (25,4 km) i trudniejsza technicznie. Prowadziła spod kina „Sokół” przez Nosal, Halę Gąsienicową, Przełęcz Karb, Kasprowy Wierch, Kuźnice na Kalatówki. Pokonało ją 239 zawodników. W latach 2008 – 2012 równolegle z Wysokogórskim Biegiem im. druha Franciszka Marduły odbywał się także tzw. „Mały Marduła” – bieg dla amatorów na trasie o długości 7,5 km.

Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły został odznaczony przez portal internetowy biegigorskie.pl Złotą Kozicą w kategorii Najlepszy Bieg Anglosaski w 2009 r., Srebrną Kozicą w kategorii Najlepszy Bieg Długodystansowy w 2012 r., Brązową Kozicą w kategorii Najlepszy Bieg Długodystansowy w 2010 i 2011 r. Bieg został odznaczony również przez portal internetowy maratonypolskie.pl Filipidesem 2008 w kategorii „Kameralna impreza” oraz otrzymał tytuł „Złotego Biegu 2011” w kategorii Bieg Górski. Otrzymał także Kategorię Ligi Biegów Górskich - M. W 2013 r. ponownie Bieg im. dh Franciszka Marduły wyłoni mistrzów Polski w skyrunningu, będzie także eliminacjami do kadry Polski na Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim.

Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego po raz pierwszy zorganizowano w czerwcu 2009 r. w ramach obchodów 120 rocznicy nabycia dóbr zakopiańskich przez hr. Władysława Zamoyskiego. Trasa prowadziła wówczas z Palenicy Białczańskiej do Kuźnic i liczyła 21 km. Kolejna edycja biegu odbyła się dopiero w 2011 r. w ramach „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem". Zmieniono i skrócono wówczas trasę, której długość od tamtej pory wynosi 10 km i prowadzi z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Bieg Zamoyskiego to jeden z najlepszych biegów górskich sezonu 2012 wg rankingu biegigorskie.pl. Otrzymał podwyższoną kategorię Ligi Biegów Górskich – S. Natomiast w 2011 r. portal internetowy maratonypolskie.pl przyznał mu wyróżnienia m.in. w kategorii biegów na dystansie 10 km i biegów górskich.

W tym roku bieg będzie miał szczególny charakter ze względu na obchody 160-tej rocznicy urodzin hr. Władysława Zamoyskiego, wybitnej postaci zasłużonej dla odzyskania Morskiego Oka, a także bardzo bliskiej członkom Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Władysław Zamoyski współtworzył bowiem gniazdo tej organizacji w Zakopanem, przekazując na ten cel należący do niego grunt i finansując budowę sokolni. Z okazji tego jubileuszu wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski, który ufundował także specjalny puchar dla zwycięzcy biegu do Morskiego Oka.

Bieg Sokoła od 2013 r. zastąpi dotychczasową trasę amatorską Biegu im. dh Franciszka Marduły. Zorganizowany zostanie pierwszego dnia „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” w nieco zmienionej formule na dystansie 15,6 km w trudniejszym technicznie terenie, m.in. z ciężkim podbiegiem z Doliny Strążyskiej na Czerwoną Przełęcz.

Organizator:

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo Zakopane

Burmistrz Miasta Zakopane

Patronat honorowy:

Wojewoda Małopolski Jerzy Miller

Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski

Patronat medialny:

Gość Niedzielny

TVP Kraków

Tygodnik Podhalański

Telewizja Tygodnika Podhalańskiego

Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Sponsor główny:

Salomon

Partnerzy:

Polskie Koleje Linowe S.A.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Tatrzański Park Narodowy

Hotel Górski „Kalatówki”

Skyrunning Poland

S-LAB Trail Running

Berdax

Cukiernia Samanta

Intersport

Suunto

Kotelnica Białczańska

„Weekend Biegowy” został dofinansowany ze środków Gminy Miasta Zakopane przeznaczonych na realizację zadań w zakresie wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi.


PROGRAM WEEKENDU BIEGOWEGO Z SOKOŁEM

Bieg Sokoła

Start 31 maja 2013 r. o godz. 8:00 z Kuźnic

TRASA:

Kuźnice - Ścieżka nad Reglami - Dolina Białego - Droga pod Reglami - Dolina Strążyska - Ścieżka nad Reglami - Czerwona Przełęcz - Ścieżka nad Reglami - META: schronisko na Kalatówkach

Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego

Start 1 czerwca 2013 r. o godz. 8:00 z Palenicy Białczańskiej (przed Morskim Okiem)

TRASA:

Trasa biegu prowadzi drogą asfaltową z Palenicy Białczańskiej (980 m n.p.m.) przez Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.) do Morskiego Oka (1410 m n.p.m.)

Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły

Start 2 czerwca 2013 r. o godz. 7:00 z Parkingu w Jaszczurówce (kierunek z Zakopanego na przejście graniczne Łysa Polana)

TRASA:

Parking w Jaszczurówce - Polana Kopieniec - Psia Trawka - Schronisko Murowaniec - Czarny Staw Gąsienicowy - Przełęcz Karb - Czerwone Stawki - Świnicka Przełęcz - Przełęcz Liliowe - Beskid - Sucha Przełęcz - Kasprowy Wierch - Myślenickie Turnie - Kuźnice - META: schronisko na Kalatówkach

Przy schronisku Murowaniec obowiązuje limit czasu: 2:00 h, a na Kasprowym Wierchu: 3:30 h.

Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych przebieg trasy może ulec zmianie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.