PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Zygmunt Piekacz „Wędrówka”

Piątek, 15 listopada 2013 r.
Autor: Maciej Stasiński

Zygmunt Piekacz „Wędrówka”Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem zaprasza na WERNISAŻ - piątek 15 listopada o godz. 17:00. Zygmunt Piekacz „Wędrówka” - 50 lat pracy twórczej.


Wystawa pt. Wędrówka, czynna do 8 grudnia, prezentować będzie 50- letnią pracę twórczą artysty. W dowód uznania Zygmunt Piekacz nagrodzony został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” we wrześniu 2013 r., przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wręczonym uroczyście przez przedstawicieli Ministerstwa podczas wernisażu wystawy prac rzeźbiarza w Galerii DAP ZPAP w Warszawie 18 września b.r.

Zygmunt Piekacz. Urodzony: 1936, Zawichost. Edukacja: Państwowe Liceum Technik Plastycznych Zakopane; Akademia Sztuk Pięknych Kraków, Wydział Rzeźby 1963. Uprawiane dziedziny sztuki: rzeźba. Działalność pedagogiczna: 36 lat uczył rzeźby w PLSP Zakopane. Ważniejsze wystawy: 2001- BWA Sandomierz; 2002- Salon Marcowy MGS Zakopane; 2004- BWA Gorlice; 2004- „Jatki” Nowy Targ; 2005- „Mała Galeria” Nowy Sącz; 2007- Zamek Nowy Wiśnicz; 2008- Dom Kultury w Bardejovie, Słowacja; 2008- Galeria Hasiora Zakopane; 2013- Galeria DAP ZPAP w Warszawie; inne w kraju i za granicą. Inne dokonania artystyczne: Sanktuarium Olcza Zakopane, kościół w Saint Etienne- Francja. Nagrody: 1966- konkurs na medal na 600- lecie UJ Kraków -I nagroda; 1969- międzynarodowa wystawa medalierstwa Rawenna, Włochy- wyróżnienie; 1981- Odznaka Zasłużony w dziedzinie kultury dla Zakopanego i województwa Nowy Sącz; 1986- Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Radę Państwa za osiągnięcia pedag.; 1988 i 1998- Ogólnopolskie wystawy małych form rzeźb. Warszawa- III nagrody; 2005- Statuetka Halna- nagroda roku ZPAP Zakopane; 2013- odznaczenie Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych. Kontakt: tel. +48182068788, piekacz@o2.pl

Ważniejsze realizacje: Kościół na Olczy w Zakopanem, kościół Saint-Etienne we Francji, kaplica w Mońkach.

W Liceum Antoniego Kenara miałem wspaniałych nauczycieli i artystów, znanych w Polsce i poza nią: Antoniego Kenara, Tadeusza Brzozowskiego, Władysława Hasiora i innych. To oni nauczyli mnie artystycznego myślenia i prawdziwego warsztatu. (...) Po studiach wróciłem do Zakopanego, do Korzeni - już jako nauczyciel rzeźby, rysunku i historii sztuki w Liceum Kenara. Uczyłem razem z moimi dawnymi profesorami. Praca w szkole (...) była dla mnie dobrym doświadczeniem, zarówno rzeźbiarskim, jak i pedagogicznym. To wszystko miało wpływ na moją twórczość. Uważam, że wśród różnych dróg poszukiwań, wybrałem właściwą - popartą tradycją szkoły, dobrym warsztatem i moją filozofią artystyczną.

Uważam również, że sztuka powinna kształcić i wychowywać, a nie być tylko sztuką dla sztuki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.