Zakopane
Zaproszenia
Patronat medialny WATRA
Wystawa prac Marka Żuławskiego
Autor: Helena Pitoń
Muzeum Tatrzańskie zaprasza gorąco na wystawę prac Marka Żuławskiego. W Galerii Sztuki na Kozińcu prezentowana jest część należącej do Muzeum Tatrzańskiego, bogatej kolekcji dzieł tego wybitnego malarza, w młodości związanego z Zakopanem, pochodzącego z ważnej dla kultury naszego miasta rodziny. Zapraszamy - Galeria Sztuki na Kozińcu (Koziniec 8 Zakopane) od 19.02.2014 do 30.03.2014.
Żuławski większą część życia pracował w Londynie. Był uznanym członkiem tamtejszego środowiska artystycznego. W swoim malarstwie przeprowadzał liczne eksperymenty formalne, czerpiąc z doświadczeń różnych nurtów sztuki współczesnej, zawsze jednak wykorzystywał je na własny sposób, pozostając wiernym malarstwu przedstawiającemu. Centralnym punktem jego zainteresowania był człowiek – przedstawiony jako indywidualna jednostka lub jako symbol – człowiek współczesny, jego codzienne sytuacje, towarzyszące mu przedmioty (martwe natury), wreszcie jego kondycja w świecie i perspektywa wobec wieczności (stąd między innymi tematyka religijna). Swoje spostrzeżenia na ten temat starał się przełożyć na język malarski.
Na obecnej wystawie prace artysty prezentujemy w zestawieniu z jego twórczością literacką. Dziełom plastycznym towarzyszy tekst eseju o Londynie zatytułowanego Down, Noon and Hight, wydanego przez Jan Arnolfini Press w Londynie w 1958 roku. Autor pisze w nim o mieście, które było modelem wielu jego obrazów i grafik przez ponad 20 lat. Wydanie przygotowane przez London School of Printing and Graphic Art., przeznaczone do prywatnej dystrybucji, ukazało się w nakładzie 80 egzemplarzy. Zamieszczone w nim litografie (prezentowane także na obecnej wystawie) drukowane były bezpośrednio z płyt przygotowanych przez Marka Żuławskiego. Tekst eseju po polsku ukazał się w autobiograficznej książce Marka Żuławskiego Studium do autoportretu wydanej przez Spółdzielnię Wydawniczą „Czytelnik” w Warszawie w roku 1980.
Obrazy, grafiki oraz rysunki Żuławskiego, które pokazujemy na wystawie, to głównie sceny rodzajowe powstałe w latach czterdziestych, pięćdziesiątych i na początku sześćdziesiątych XX wieku.
Ekspozycją zatytułowaną Codzienność chcemy zilustrować uzupełnianie się literackiej i malarskiej wizji artysty, którego pasją było życie codzienne we wszystkich jego przejawach.
- „Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...40 zł
- Korale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm. 70 zł
- Torebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł