PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

LEGENDY NART

Czwartek, 22 stycznia 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

LEGENDY NART„RUUD – BACHLEDA – COOMBS: BYŁO ICH TRZECH, W KAŻDYM Z NICH INNA KREW…” 22 stycznia 2015 r., godz. 18:00. Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25.


Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na kolejny wieczór narciarski z cyklu „Legendy nart”. Jego głównymi bohaterami będą: norweski skoczek narciarski i mistrz olimpijski Birger Ruud, zakopiański alpejczyk Jan Bachleda-Curuś i amerykański narciarz ekstremalny Douglas „King” Coombs. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Birger Johannes Ruud (1911-1998) jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii. Jego osiągnięcia są imponujące. Zdobył trzy medale olimpijskie, w tym dwa złote. Pięć razy zdobywał tytuł mistrza świata a dwa razy srebrny medal. Na mamuciej skoczni w Planicy w Jugosławii (1934) pobił rekord świata w długości skoku. Dla kolejnych pokoleń norweskich narciarzy ten skromny człowiek jest legendą i symbolem narciarstwa i wyjątkowego stylu życia. Birger doprowadził do powstania Muzeum Narciarstwa w miejscowości Kongsberg. Na czwartkowym spotkaniu pokażemy jego bogatą i piękną karierę sportową, a także spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego właśnie norwescy zawodnicy odnosili w tym okresie tyle zwycięstw w skokach narciarskich?

O takich jak „Jano” mówi się, że są ciosani z twardego drewna. Najbardziej góralski z rodziny Bachledów. Wielki talent w narciarskich konkurencjach szybkościowych. Jeździł niezwykle bojowo i brawurowo. Twardy. Nieustępliwy. Jan Bachleda-Curuś (1951-2009) był 18-krotnym mistrzem Polski w narciarstwie alpejskim. Startował w Mistrzostwach Świata FIS i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku (1976), gdzie wywalczył 11. miejsce w slalomie. Jaki był „Jano”? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie pokazując jego nieprzeciętne dokonania na nartach, a w oparciu o wspomnienia przyjaciół jeszcze raz pokazać wybitnego zakopiańskiego narciarza o prawdziwym, góralskim sercu…

Douglas Coombs (1957-2006) dla amerykańskiego narciarstwa ekstremalnego jest postacią legendarną. Zawsze szeroko uśmiechnięty, miał klasę i charyzmę. Pięknie opowiadał o nartach, o śmierci i o tym, że góry – jak ludzie – też mają lepsze i gorsze dni. Dwa razy zdobył tytuł mistrza świata w narciarstwie ekstremalnym (1991, 1993), wziął udział w produkcji wielu filmów narciarskich. Wreszcie to właśnie On, gdy narciarstwo zjazdowe zaczęto zamykać w ośrodkach narciarskich odkrył Góry Chugach na Alasce i tam dokonał wielu wspaniałych zjazdów. Jazda w puchu stromymi żlebami i kuluarami to było to, co uczyniło Douga nieśmiertelnym. Był przykładem dla wielu młodych ludzi, których „zaraził” narciarstwem ekstremalnym. Zginął w Alpach. Dla narciarzy pozostał  na zawsze „Królem”.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.