PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

LEGENDY NART

Czwartek, 22 stycznia 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

LEGENDY NART„RUUD – BACHLEDA – COOMBS: BYŁO ICH TRZECH, W KAŻDYM Z NICH INNA KREW…” 22 stycznia 2015 r., godz. 18:00. Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25.


Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na kolejny wieczór narciarski z cyklu „Legendy nart”. Jego głównymi bohaterami będą: norweski skoczek narciarski i mistrz olimpijski Birger Ruud, zakopiański alpejczyk Jan Bachleda-Curuś i amerykański narciarz ekstremalny Douglas „King” Coombs. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Birger Johannes Ruud (1911-1998) jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii. Jego osiągnięcia są imponujące. Zdobył trzy medale olimpijskie, w tym dwa złote. Pięć razy zdobywał tytuł mistrza świata a dwa razy srebrny medal. Na mamuciej skoczni w Planicy w Jugosławii (1934) pobił rekord świata w długości skoku. Dla kolejnych pokoleń norweskich narciarzy ten skromny człowiek jest legendą i symbolem narciarstwa i wyjątkowego stylu życia. Birger doprowadził do powstania Muzeum Narciarstwa w miejscowości Kongsberg. Na czwartkowym spotkaniu pokażemy jego bogatą i piękną karierę sportową, a także spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego właśnie norwescy zawodnicy odnosili w tym okresie tyle zwycięstw w skokach narciarskich?

O takich jak „Jano” mówi się, że są ciosani z twardego drewna. Najbardziej góralski z rodziny Bachledów. Wielki talent w narciarskich konkurencjach szybkościowych. Jeździł niezwykle bojowo i brawurowo. Twardy. Nieustępliwy. Jan Bachleda-Curuś (1951-2009) był 18-krotnym mistrzem Polski w narciarstwie alpejskim. Startował w Mistrzostwach Świata FIS i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku (1976), gdzie wywalczył 11. miejsce w slalomie. Jaki był „Jano”? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie pokazując jego nieprzeciętne dokonania na nartach, a w oparciu o wspomnienia przyjaciół jeszcze raz pokazać wybitnego zakopiańskiego narciarza o prawdziwym, góralskim sercu…

Douglas Coombs (1957-2006) dla amerykańskiego narciarstwa ekstremalnego jest postacią legendarną. Zawsze szeroko uśmiechnięty, miał klasę i charyzmę. Pięknie opowiadał o nartach, o śmierci i o tym, że góry – jak ludzie – też mają lepsze i gorsze dni. Dwa razy zdobył tytuł mistrza świata w narciarstwie ekstremalnym (1991, 1993), wziął udział w produkcji wielu filmów narciarskich. Wreszcie to właśnie On, gdy narciarstwo zjazdowe zaczęto zamykać w ośrodkach narciarskich odkrył Góry Chugach na Alasce i tam dokonał wielu wspaniałych zjazdów. Jazda w puchu stromymi żlebami i kuluarami to było to, co uczyniło Douga nieśmiertelnym. Był przykładem dla wielu młodych ludzi, których „zaraził” narciarstwem ekstremalnym. Zginął w Alpach. Dla narciarzy pozostał  na zawsze „Królem”.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    40 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.