PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

„DZIECI KWATERY Ł”

Czwartek, 29 stycznia 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

„DZIECI KWATERY Ł”Muzeum Tatrzańskie oraz Stowarzyszenie „Scena Kultury” serdecznie zapraszają na projekcję poruszającego filmu „Dzieci Kwatery Ł”, opowiadającego o tragicznych losach rodzin żołnierzy podziemia niepodległościowego bądź opozycji antykomunistycznej, którzy zostali zamordowani w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie w latach 1948-56. 29 stycznia 2015 r. (czwartek), godz. 17:00. Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego. Zakopane, ul. Krupówki 10.


Punktem wyjścia do opowieści są prowadzone prace ekshumacyjne ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach w kwaterze Ł. Miejsce wyjątkowe, przez lata symboliczne, a od kilku miesięcy przywracające rodzinom nadzieję na odnalezienie grobu ojca, męża, brata. To miejsce przez lata wyklęte, a dzisiaj święte, jak mówi Maria Leśnikowska – jedna z bohaterek filmu "Kwatera Ł". To tu w latach 1948-56 potajemnie grzebano elitę polskiego państwa podziemnego, która została wymordowana strzałem w głowę w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Prowadzenie prac naukowych pod kierownictwem profesora Krzysztofa Szwagrzyka z IPN sprawiło, że w Polsce, jak również w różnych środowiskach polonijnych na świecie, temat zbrodni komunistycznych odżył i stał się tematem bardzo ważnym, budzącym w rodzinach pomordowanych nadzieje na odnalezienie szczątków swoich bliskich.

Film opowiada o rodzinach osób pomordowanych. Pokazuje jak śmierć bliskich zmieniła życie rodzin jak również co rodziny przez lata robiły, aby odnaleźć miejsca pochówku swoich najbliższych i móc pielęgnować pamięć o nich.

Ważnym wątkiem filmu jest proces ekshumacji, badań DNA ofiar i ich rodzin oraz wpływ, jaki ma ten proces na odrodzenie się nadziei wśród rodzin, na odnalezienie szczątków najbliższych i na przywrócenie ich do świadomości społeczeństwa. Pokazuje przejmujące świadectwa osób, które opowiadają o czasach zastraszania, poniżania oraz wykluczenia społecznego, odrodzenie się nadziei na normalne życie i rehabilitację najbliższych (po 1989 roku) oraz o bólu, jaki w sobie noszą rodziny – wynikającym z niemożności zapalenia znicza i położenia kwiatów w miejscu spoczynku swoich pomordowanych bliskich.
Film „Dzieci Kwatery Ł”, to film o przywracaniu pamięci w rodzinach, społeczeństwie, historii, ale również okazja do pokazania, że warto mieć nadzieję na to, że sprawiedliwość zawsze zwycięży, a „sny stracone zostaną przywrócone”.

Wprowadzeniem do filmu „Dzieci Kwatery Ł” będzie poprzedzony projekcją krótkiego dokumenty „Tropem Wyklętych”.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.