PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

„DZIECI KWATERY Ł”

Czwartek, 29 stycznia 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

„DZIECI KWATERY Ł”Muzeum Tatrzańskie oraz Stowarzyszenie „Scena Kultury” serdecznie zapraszają na projekcję poruszającego filmu „Dzieci Kwatery Ł”, opowiadającego o tragicznych losach rodzin żołnierzy podziemia niepodległościowego bądź opozycji antykomunistycznej, którzy zostali zamordowani w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie w latach 1948-56. 29 stycznia 2015 r. (czwartek), godz. 17:00. Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego. Zakopane, ul. Krupówki 10.


Punktem wyjścia do opowieści są prowadzone prace ekshumacyjne ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach w kwaterze Ł. Miejsce wyjątkowe, przez lata symboliczne, a od kilku miesięcy przywracające rodzinom nadzieję na odnalezienie grobu ojca, męża, brata. To miejsce przez lata wyklęte, a dzisiaj święte, jak mówi Maria Leśnikowska – jedna z bohaterek filmu "Kwatera Ł". To tu w latach 1948-56 potajemnie grzebano elitę polskiego państwa podziemnego, która została wymordowana strzałem w głowę w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Prowadzenie prac naukowych pod kierownictwem profesora Krzysztofa Szwagrzyka z IPN sprawiło, że w Polsce, jak również w różnych środowiskach polonijnych na świecie, temat zbrodni komunistycznych odżył i stał się tematem bardzo ważnym, budzącym w rodzinach pomordowanych nadzieje na odnalezienie szczątków swoich bliskich.

Film opowiada o rodzinach osób pomordowanych. Pokazuje jak śmierć bliskich zmieniła życie rodzin jak również co rodziny przez lata robiły, aby odnaleźć miejsca pochówku swoich najbliższych i móc pielęgnować pamięć o nich.

Ważnym wątkiem filmu jest proces ekshumacji, badań DNA ofiar i ich rodzin oraz wpływ, jaki ma ten proces na odrodzenie się nadziei wśród rodzin, na odnalezienie szczątków najbliższych i na przywrócenie ich do świadomości społeczeństwa. Pokazuje przejmujące świadectwa osób, które opowiadają o czasach zastraszania, poniżania oraz wykluczenia społecznego, odrodzenie się nadziei na normalne życie i rehabilitację najbliższych (po 1989 roku) oraz o bólu, jaki w sobie noszą rodziny – wynikającym z niemożności zapalenia znicza i położenia kwiatów w miejscu spoczynku swoich pomordowanych bliskich.
Film „Dzieci Kwatery Ł”, to film o przywracaniu pamięci w rodzinach, społeczeństwie, historii, ale również okazja do pokazania, że warto mieć nadzieję na to, że sprawiedliwość zawsze zwycięży, a „sny stracone zostaną przywrócone”.

Wprowadzeniem do filmu „Dzieci Kwatery Ł” będzie poprzedzony projekcją krótkiego dokumenty „Tropem Wyklętych”.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.