PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
Bukowina Tatrzańska: informacje

Płyta z muzyką Adama Kuchty

Piątek, 28 stycznia 2022 r.   Autor: Alicja Wierzbanowska

Płyta z muzyką Adama KuchtyW czwartek 20 stycznia w świetlicy Domu Ludowego odbyła się promocja płyty CD z muzyką Adama Kuchty z Bukowiny Tatrzańskiej, jednej z najciekawszych osobowości muzycznych Podhala. Jego gra na złóbcokach, skrzypcach czy dudach ukazuje niezwykłe interpretacje nut podhalańskich. Nagrania pochodzą z archiwum Polskiego Radia oraz Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. czytaj więcej

15. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”

Wtorek, 7 grudnia 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

15. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”Wspólne muzykowanie poprzedziło wręczenie nagród laureatom gminnego konkursu plastycznego „Dwa oblicza Bronisławy Dziadoń-Koniecznej”. Członkinie jury: Elżbieta Hodorowicz-Salach oraz Anna Zubek podziękowały wszystkim uczestnikom za wykonanie prac a także podkreśliły ich wysoki poziom artystyczny. Organizatorom największą radość sprawił fakt licznego udziału w konkursie, przez co postać Bronisławy Dziadoń-Koniecznej została bardziej przybliżona młodemu pokoleniu. Protokół dostępny jest pod linkiem: https://domludowy.pl/aktualnosci/co-slychac-w-domu-ludowym/835.html Podhalańskie nuty rozbrzmiewały do późnych godzin popołudniowych. Spośród 7 muzyk występujących w tradycyjnym trzyosobowym składzie zdobywcą „Dziadońcynego Smycka” została muzyka Bartłomieja Koszarka z Bukowiny Tatrzańskiej. Dwie I nagrody ex aequo otrzymała muzyka Janusza Turzy z Bukowiny Tatrzańskiej oraz muzyka Zespołu Skalni z Krakowa z prymistką Heleną Lassak. czytaj więcej

Fotorelacja z jubileuszu Dziecięcego Zespołu Góralskiego

Środa, 1 grudnia 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

Fotorelacja z jubileuszu Dziecięcego Zespołu GóralskiegoW sobotę 27 listopada 2021 roku Dziecięcy Zespół Góralski "Orlynta" im. Anny Koszarek świętował jubileusz 60-lecia istnienia. Przed Mszą Świętą delegacja zespołu złożyła kwiaty na grobach: Anny Koszarek, Eugeniusza Wilczka oraz Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów. W Domu Ludowym odbyły się jubileuszowe uroczystości, które poprowadziła Joanna Łapka – wieloletni instruktor Zespołu. „Orlynta” zatańczyły i zaśpiewały na scenie Domu Ludowego powodując oklaski, uśmiech i wzruszenie wśród wszystkich gości. czytaj więcej

5 grudnia - 15. Spotkania Muzyk Podhalańskich "Dziadońcyne Granie"

Poniedziałek, 22 listopada 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

5 grudnia - 15. Spotkania Muzyk Podhalańskich "Dziadońcyne Granie"W niedzielę 5 grudnia o godz. 11.00 podhalańscy muzykanci spotkają się w bukowiańskim kościele, by Mszą Świętą rozpocząć 15. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”. Tuż przed rozpoczęciem muzykowania w Domu Ludowym, poznamy laureatów gminnego konkursu plastycznego pt. „Dwa oblicza Bronisławy Dziadoń-Koniecznej”. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie” nie mają charakteru konkursu, jednak Komisja Artystyczna przyznaje nagrodę honorową „Dziadońcyn smycek”. „Hej chłopcy Podholanie, coz po wos ostanie…” – to tytuł wystawy towarzyszącej tegorocznym Spotkaniom. Nigdzie dotąd nie prezentowane krzyże z kości, wykonane przez Stanisława Czernika z Poronina będzie można oglądać w holu Domu Ludowego do końca listopada. 15. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie” będą transmitowane na naszym profilu FB oraz kanale YouTube. czytaj więcej

Tak świętowali w Bukowinie Tatrzańskiej

Środa, 17 listopada 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

Tak świętowali w Bukowinie TatrzańskiejNiepodległa Polska – powód do radości i dumy, ale również powinność, obowiązek, zobowiązanie, by pamiętać o tych, dzięki którym możemy cieszyć się upragnioną wolnością. Uroczystości rozpoczęły się na Wierchu Olczańskim, pod tablicą upamiętniającą pobyt „Ziuka” – marszałka Józefa Piłsudskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Następnie spod budynku Ochotniczej Straży Pożarnej do kościoła parafialnego przemaszerowały bukowiańskie sztandary: straży pożarnej, harcerzy i Związku Podhalan. czytaj więcej

Wspomnieniami wracamy jeszcze raz do benefisu prof. Stanisława Hodorowicza - Hetmana Zbójnickiej Braci.

Piątek, 5 listopada 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

Wspomnieniami wracamy jeszcze raz do benefisu prof. Stanisława Hodorowicza - Hetmana Zbójnickiej Braci.W uroczystości uczestniczyli bukowianie - rodzina Profesora, Zespół Góralski „Mali Wiyrchowianie", pasowani Zbójnicy i Wiyrchowe Orlice, a także przedstawiciele Urzędu Gminy Bukowina Tatrzańska. Fot. Adam Brzoza czytaj więcej

Znamy laureatów 11. Gminnego Konkursu Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej

Środa, 3 listopada 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

Znamy laureatów 11. Gminnego Konkursu Gawędy i Recytacji im. Hanki NowobielskiejW dniu 29 października 2021 roku odbył się 11. Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej. Zmagania konkursowe poprzedziło złożenie kwiatów i zniczy na grobie Jarosławy Janiny Fiutowskiej - Hanki Nowobielskiej, patronki wydarzenia. Po oficjalnym otwarciu, z białczańskiej sceny popłynęły gwarowe gawędy i wiersze. Jury z radością i skupieniem wysłuchało 60 uczestników konkursu. Zarówno Ci najmłodsi jak i starsi wkładali całe swoje serca w prezentację przygotowanych utworów. Jury w składzie: dr Dorota Majerczyk, mgr Andrzej Rusnak oraz mgr Lucyna Zabrzewska wyłoniło laureatów konkursu, a także reprezentantów na XLV Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia-Florka w Białym Dunajcu. Zachęcamy do zapoznania się z protokołem: https://www.domludowy.pl/aktualnosci/co-slychac-w-domu-ludowym/817.html Wszystkim zwycięzcom gratulujemy! czytaj więcej

„Tatrzańscy Romowie”

Wtorek, 28 września 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

„Tatrzańscy Romowie”Spotkaniem z Teresą i Janem Mirgami z Czarnej Góry, w piątek 24 września zakończyliśmy nasze jesienne rozmowy „Na wspólnej grzędzie”. Pan Jan z wielką pasją wprowadził słuchaczy w ciekawe i zawiłe losy Romów, wędrujących po świecie od czasów starożytności. Przedstawił ich kulturę, zwyczaje i obrzędy oraz nakreślił losy swojej rodziny. Przypomniał znanych romskich kowali i muzykantów. Zaprezentował także własną poezję oraz bajki pisane w języku romskim. Pani Teresa wybitna artystka – bard kultury cygańskiej, opowiedziała o swojej autorskiej twórczości. O tym, jakie były początki zespołu „Kałe Bała”, czym się inspiruje, jaki wpływ wywarły mama i babcia na jej twórczość. Nie zabrakło również śpiewania. Popłynęły piękne romskie kołysanki i pieśni religijne. Dziękujemy bardzo za ten wyjątkowy wieczór. czytaj więcej

Tatrzańscy Romowie

Wtorek, 21 września 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

Tatrzańscy RomowieW ostatni piątek września zapraszamy na spotkanie zamykające cykl „Na wspólnej grzędzie”. Gośćmi wieczoru będą Teresa i Jan Mirga z Czarnej Góry, którzy przybliżą historię i kulturę Romów mieszkających pod Tatrami. czytaj więcej

"Mały Królewic" zagościł "Na wspólnej grzędzie"

Wtorek, 21 września 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

"Mały Królewic" zagościł "Na wspólnej grzędzie"W piątek 17 września „Na wspólnej grzędzie” gościliśmy dr Stanisławę Trebunię-Staszel – autorkę przekładu „Małego Księcia” na gwarę góralską. Jak powstawał „Mały Królewic”? Co Autorce sprawiło najwięcej problemów, a co najwięcej radości? Czy warto było podjąć się takiego wyzwania? Na te i inne pytania Pani Stanisława odpowiadała ukazując serce włożone w pracę nad tym wyjątkowym dziełem. Goście mieli okazję wysłuchania fragmentu „Małego Królewica” odczytanego przez aktorów bukowiańskiego teatru Andrzeja Pietrasa i Jana Kuchtę. czytaj więcej

36. Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych - Fotorelacja

Wtorek, 21 września 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

36. Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych - FotorelacjaZapraszamy do obejrzenia fotorelacji z 36. Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych. czytaj więcej

36. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych

Wtorek, 14 września 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

36. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych19 września na bukowiańskiej scenie spotkają się zespoły teatralne z województwa małopolskiego. Najciekawsze przedstawienia rekomendowane będą do udziału w Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. WSTĘP WOLNY. Dodatkowo przegląd będzie transmitowany online na stronie: www.domludowy.pl. Głównym zadaniem Sejmiku jest popularyzacja dorobku artystycznego wiejskich zespołów teatralnych, ukazanie piękna tkwiącego w tradycyjnej kulturze ludowej, a także tworzenie tradycji stałych spotkań, integrujących zespoły i ich opiekunów. Przedstawiane spektakle oparte są na pisanych sztukach gwarowych, adaptacji klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych, inscenizacji tekstów literackich, oparte na zwyczajach związanych z pracą, z obrzędowością rodzinną lub doroczną. czytaj więcej

„Mój Śpis”

Wtorek, 14 września 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

„Mój Śpis”W piątek 10 września odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu „Na wspólnej grzędzie”. Goście wieczoru - Sylwia Plucińska i Józef Górka, przybliżyli słuchaczom bogatą historię Spisza, a zwłaszcza jego cząstki, znajdującej się w granicach Gminy Bukowina Tatrzańska. Opowiadali o stroju, zwyczajach, zabytkach, pasterstwie i kuchni regionalnej. Nie zabrakło również pokazu tańca: „starej baby” i „mazura”. Już w najbliższy piątek zapraszamy na kolejny wieczór z kulturą góralską. „Na wspólną grzędę” zasiądzie dr Stanisława Trebunia-Staszel. Mały Książę - postać znana na całym świecie z książki Antoniego Saint Exupery’ego, dzięki pani Stanisławie, stanie się Małym Królewicem, góralem z krwi i kości. czytaj więcej

Adam Gąsienica-Makowski rozpoczął cykl spotkań "Na wspólnej grzędzie"

Poniedziałek, 6 września 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

Adam Gąsienica-Makowski rozpoczął cykl spotkań "Na wspólnej grzędzie"Kiedy owce z bacą wychodziły na hale, a kiedy wracały do swojego gazdy? Skąd się wzięła nazwa „oscypek”? Jakie zwyczaje panowały na bacówce? O tym i nie tylko o tym opowiadał w piątek 3 września w świetlicy Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Adam Gąsienica-Makowski. Wieczór wypełniony był również muzyką i śpiewem pasterskim, a także anegdotami o życiu na polanie. Gośćmi kolejnego spotkania w ramach cyklu „Na wspólnej grzędzie” będą Sylwia Plucińska i Józef Górka. Opowiedzą o Spiszu – pięknie położonym, ciekawym historycznie i kulturowo regionie. czytaj więcej

Cykl spotkań pt. "Na wspólnej grzędzie"

Piątek, 27 sierpnia 2021 r.   Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

Cykl spotkań pt. "Na wspólnej grzędzie"We wrześniowe wieczory serdecznie zapraszamy na cykl spotkań zatytułowanych "Na wspólnej grzędzie". Będą one okazją do wysłuchania opowieści o tym, co tworzy wyjątkowy klimat tu pod Tatrami - o przenikającej się i wzajemnie uzupełniającej kulturze podhalańskiej, spiskiej i romskiej. Goście dowiedzą się również jak to jest z "Małego Księcia" zrobić "Małego Królewica". czytaj więcej

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.