PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Głodówka

Zaproszenia

Jesienny Maraton – „Muzyka i Animacja”

28–29 października 2011 r.
Autor: AKS

Jesienny Maraton – „Muzyka i Animacja”Klub Filmowy Głodówka w dniach 28 – 29 października zaprasza na Jesienny Maraton – „Muzyka i Animacja”. Filmy dokumentalne o muzyce i muzykach, oscarowe produkcje animowane dla dorosłych i dla dzieci – to propozycja na ostatni weekend października w sąsiedztwie najpiękniejszej panoramy Tatr Wysokich w Bukowinie Tatrzańskiej. Szykują się niespodzianki.


Gośćmi specjalnymi będą Yoram Gross, czołowy australijski reżyser i producent filmów animowanych i pochodzący z Nowego Targu reżyser Tomasz Magierski. Na twórczości Grossa wychowało się kilka pokoleń dzieci, dla których takie postaci jak Blinky Bill czy Tabaluga stawały się wzorami do naśladowania. Tworzył też animacje dla dorosłych. Yoram zachował niesamowite poczucie humoru i pogodę ducha. Spotkanie z nim, to potężny zastrzyk optymizmu.

Zobaczymy przedpremierowy pokaz filmu „Krakowiaczek ci ja” w reż. Tomasza Magierskiego. Znakomity, ciepły i wartki dokument o życiu i pracy Yorama Grossa, bogato ilustrowany animacjami z jego filmów.

W ostatni weekend października (pt-sb, 28-30) Schronisko Głodówka zaprasza na dwudniowy Jesienny Maraton Filmowy – „Muzyka i Animacja”. Filmy o muzyce i muzykach zyskują coraz mocniejszą uwagę. Na Głodówce pięć godzin projekcji wypełnią najnowsze dokumenty, jak i archiwalia sprzed lat. Drugi wieczór maratonu to zaproszenie do ekskluzywnego kina animowanego i spotkanie z Yoramem Grossem.

Niewielu zdaje sobie sprawę, że Polacy tworzą filmy animowane na najwyższym światowym poziomie, w tym także poruszające obrazy dla dorosłych. Są to mistrzowsko zrealizowane dzieła sztuki dotykające w sposób subtelny tzw. rzeczywistości. Wszystkie filmy wybrane do projekcji w czasie sobotniego maratonu pochodzą ze Studia SE-MA-FOR Produkcja Filmowa, które – jako jedyne w Polsce – posiada aż dwa filmy nagrodzone Oscarem. Kto nie zna tych filmów będzie bardzo pozytywnie zaskoczony.

Klub Filmowy Głodówka słynie z projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych kina niezależnego (off). Oglądając film można skosztować słynnej „głodówkowej” szarlotki, napić się kawy, herbaty czy piwa. Przy stolikach na oszklonym tarasie schroniska lub w pozycji horyzontalnej na karimatach. To miejsce przyciąga bardziej wymagającego widza, wszak to kino na najwyższym poziomie (1138 m n.p.m.). Przybywajcie! Więcej: www.glodowka.com.pl.

Bilety:  20 zł/wieczór, 30 zł/2 wieczory (pt i sb)

Wstęp bezpłatny  dla:

 • mieszkańców Schroniska Głodówka (min 2 noclegi)
 • posiadaczy karnetów Klubu Filmowego Głodówka (październik)
 • dzieci ( sb 19.00-20.00)

Program

PIĄTEK, 28.10 MUZYKA (21.00-1.30)

20.00 KONCERT – reż. Michał Tarkowski (1981, 73’) Reportaż z "Rockowiska' 81" z muzyką: TSA, Republiki, Maanamu, Perfectu, Tiltu i Kasy Chorych, Brygady Kryzys. Ten surowy film znakomicie oddaje tamtą epokę.

21.00 KOMEDA – MUZYKA ŻYCIA – reż. Claudia Buthenhoff – Duffy (2010, 52’) Dokument jest swego rodzaju filmowym esejem na temat muzyki i życia Komedy. Nagroda specjalna Fipa D’Argent w Biarritz, III Nagroda na Prix Europa – Berlin 2010, nagroda publiczności Kameraton (wrzesień 2011).

22.00-22.20 Przerwa

22.20 NOSOWSKA/OSIECKA – reż. Grzegorz Lipiec (2010, 43’) Film zawiera wiele rozmów ze studia (Nosowska i towarzyszący jej muzycy), komentarzy, a wszystko to oczywiście okraszone muzyką z płyty „Osiecka”.

23.00 ZAGUBIONA DUSZA – reż. Kazimierz J. Bihun (37‘) Dokument o Krzysztofie Klenczonie, liderze zespołów "Czerwone Gitary" i "Trzy Korony".

23.40 SZTUCZKA i BLAAZA – ANKH (2003, 4’ + 4’) Dwa teledyski ANKH – legendy rocka progresywnego – fotoreportaż z pobytu i koncertów zespołu Meksyku i reżyserowany klip z udziałem aktorów w atmosferze śląskiej knajpy nocą.

23.50 JAK NIE TY TO KTO – reż. Balbina Bruszewska (4’) Animowany teledysk do utworu O.S.T.R-a Jak nie ty, to kto? – czyli zaproszenie do produkcji animowanych w sobotę.

24.00 FILM MUZYCZNY – niespodzianka (fab. 109’) – prawdziwa perełka, bardzo mało znana

 

SOBOTA 29.10 ANIMACJA (filmy SE-MA-FORa, 19.00-24.00)


BLOK DLA DZIECI (19.00 – 20.00)

FANTASTYCZNY SKLEP Z KWIATAMI – reż. Paweł Partyka (2001, 15’)

MOKRA BAJECZKA – reż. Wojciech Gierłowski (2006, 24’)

RADOSTKI – reż. Magdalena Osińska (2009, 11’)           

PARAUSZEK – reż. Marek Skrobecki (zwiastun, 2011, 2’)


BLOK DLA DOROSŁYCH (20.00 – 24.00)

KRAKOWIACZEK CI JA – reż. Tomasz Magierski (2011, 70’) – Znakomity, ciepły i wartki dokument o życiu i pracy Yorama Grossa, bogato ilustrowany animacjami z jego filmów. Spotkanie z Yoramem Grossem i Tomaszem Magierskim.

Yoram Gross urodził się w Krakowie (1926). Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1950 r. wyjechał do Izraela, a następnie wraz z żoną, Sandrą, wyemigrował do Australii (1968). Jego filmy zdobyły wiele nagród i podbiły serca dzieci z całego świata. Po raz pierwszy trafił na czołówki światowych gazet w 1977 r. po zrealizowaniu Kropeczki i kangura. Od tamtej pory Sandra i Yoram Grossowie wyprodukowali wiele cieszących się wielkim powodzeniem animowanych seriali telewizyjnych dla dzieci (Blinky Bill, Tabaluga, Skippy, Flipper i Lopaka), nadal realizują kolejne epizody niezmiernie popularnego programu Art Alive. W studiu Yorama Grossa powstają obecnie seriale telewizyjne: That's Not Right!, The Young Musicians i Prof. Filutek. Niedawno Yoram Gross opublikował w Polsce swoje wspomnienia zatytułowane „Wybrało mnie życie” (będzie ją można kupić w schronisku).

PIOTRUŚ I WILK – reż. Suzie Templeton (2006, 30’) + Reportaż (8’) Lalkowa adaptacja opowieści muzycznej Sergiusza Prokofiewa. Drugi oskarowy film Se-ma-fora. Reportaż o realizacji filmu zdradzający techniki animacyjne i kulisy powstania filmu.

ICHTHYS – reż. Marek Skrobecki (2005, 16’) Przypowieść o wytrwałości oczekiwania, nadziei i spełnieniu.

DANNY BOY– reż. Marek Skrobecki (2010, 10’)  Opowieść o ułomności ludzkiej, którą eufemistycznie możemy nazwać „utratą głowy”.  W tym opowiadaniu głowę stracili już prawie wszyscy, oprócz jednego, jedynego – jest nim tytułowy Danny Boy, który jako odmieniec czuje się w bezgłowym społeczeństwie.

MIASTO PŁYNIE – reż. Balbina Bruszewska (2008, 17’) Animacja wycinankowa, rysunkowa i inne techniki. Film dla dorosłych – satyryczne spojrzenie ma Miasto Łódź.

MASKA – reż. Bracia Quay (GB, PL, 2010, 13’) Najnowsza krótkometrażowa animacja braci Quay na podstawie prozy Stanisława Lema, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Akcja toczy się w zaawansowanym technologicznie, ale jednocześnie feudalnym świecie. Pierwsza nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmu i Video w Athens (Ohio, USA).

DOBRO, PIĘKNO i PRAWDA – reż. Balbina Bruszewska (2011, 6’) Opowieść o współczesnym świecie w którym zainteresowanie dobrem, pięknem i prawdą maleje na rzecz taniej sensacji i innych znacznie ‘ciekawszych’ rzeczy. To historia człowieka noszącego w sobie wyidealizowany obraz świata, broniącego swoich ideałów i próbującego przelać je na innych.

CARACAS – reż. Anna Błaszczyk (2006, 10’) Film został zainspirowany opowiadaniem Młodość Josepha Conrada. Jest to opowiedziana malarskimi kadrami historia podróży pewnego upartego marynarza.

GOOD NEWS BAD NEWS – reż. Kacper Shikeli (2011, 10’) Opowieść o świecie podzielonym na tych, którzy mają władzę i pieniądze oraz na tych, którzy nie mają nic. Jednak przychodzi taki dzień, w którym wszystko staje się możliwe.

POWRÓT – reż. Anna Błaszczyk (2008, 8’) Inspirowana prozą Stanisława Lema animacja, której plastyka w oryginalny sposób koresponduje z warstwą fabularną, utrzymaną w konwencji science fiction. Film powstał w wyniku wykorzystania i połączenia różnych technik: rysunku, wycinanki oraz animacji komputerowej.

ZGRZYT – reż. Anna Cywińska (2009, 8’)  Opowiada o dziewczynie, która odkrywa, że prawdziwe piękno tkwi w niej samej i nie musi go szukać na zewnątrz. Bohaterka wierzy w świat zupełnie odmienny od jej świata. Film łączy zdjęcia aktorskie i animację poklatkową.

ZUZANNA – reż. Daria Kopiec (2010, 17’) Film opowiada historię Anny i Igora, którzy przypadkowo spotykają się na dworcu. Niestety na drodze do ich szczęścia stanie Zuzanna, ideał kobiety stworzony przez Igora. Czy Annie uda się pokonać drzemiącą w niej Zuzannę, czy też stanie się femme fatale.

+ Film Niespodzianka (20’)

Zobacz w naszym sklepie:
 • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
  55 zł
 • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
  7 zł
 • Spinka góralska IISpinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
  290 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.