PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Święto Niepodległości na Podhalu

Sobota, 19 listopada 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam KitkowskiW tym roku mija 93. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju obchodzono ten dzień uroczyście i radośnie (może z wyjątkiem popołudnia w Warszawie!). Na Podhalu Dzień 11 Listopada obchodzony jest uroczyście zarówno przez mieszkańców Zakopanego, jak również mieszkańców gmin Powiatu Tatrzańskiego. W tym roku gospodarzem powiatowych uroczystości Święta Niepodległości była Gmina Kościelisko.


Już w przeddzień święta w Zespole Szkół w Kościelisku odbył się finał konkursu dla gimnazjalistów „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości”. To już po raz czwarty rywalizowały drużyny z Powiatu Tatrzańskiego (w październiku odbyły się eliminacje gminne). Po „zaciętej walce”, zdecydowało przedostatnie pytanie dogrywki, konkurs wygrał zespół z Gimnazjum w Białce Tatrzańskiej w składzie: Dominika Brynkus, Iwona Madeja, Jakub Złahoda (opiekun – Urszula Madeja), przed drużyną z 2 Gimnazjum im. ks. J. Tischnera w Zakopanem w składzie: Ewa Mikołajczak, Paulina Gawlak-Socka, Monika Skała (opiekun – Ewa Sakowicz). Trzecie miejsce zajęła drużyna gimnazjalistów z Poronina w składzie: Marcin Cudzich, Rafał Haza, Krzysztof Świder (opiekun – Jacek Kuć), a czwarte drużyna z Dzianisza w składzie: Małgorzata Staszel, Anna Ogórek, Paweł Klejka (opiekun – Agnieszka Topolska), reprezentująca Gminę Kościelisko.

Cenne nagrody i dyplomy uczestnikom i opiekunom wręczali: Zbigniew Proszowski, członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego i Józef Pitoń, wójt Gminy Kościelisko. Niestety po raz kolejny w edukacyjnym i wychowawczym „spotkaniu” nie wzięła udziału Gmina Biały Dunajec – mimo, że jednym z bohaterów konkursu był gen. Andrzej Galica (pochodził z Białego Dunajca; jego pomnik stoi przed urzędem gminy).

Jury, pod przewodnictwem dr Jerzego Roszkowskiego, pracownika Muzeum Tatrzańskiego, przygotowało również pytania dotyczące działalności politycznej i wojskowej Ignacego Paderewskiego, gen. Mariusza Zaruskiego, Wojciecha Gąsienicy-Roja, gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza oraz pytania o miejsca pamięci narodowej na Podtatrzu. Młodzież gimnazjalna i tym razem wykazała się dużą wiedzą historyczną, w tym także wiedzą o historii regionu. Dopisała również publiczność oraz władze powiatowe – konkurs otworzył Starosta Tatrzański, Andrzej Gąsienica-Makowski i miejskie – obecny był wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego, Marek Trzaskoś.

Organizatorem imprezy było Starostwo Tatrzańskie. W przyszłym roku głównym tematem konkursu będzie „Wojna obronna Polski w 1939 roku, bitwy, dowódcy, bohaterowie”.

11 listopada świętowanie Dnia Niepodległości rozpoczęto uroczystą Mszą świętą w Kościele p.w. św. Kazimierza  w Kościelisku, którą koncelebrował w asyście księży ks. proboszcz Jacek Mola. Po Mszy poczty sztandarowe, księża i zebrani przeszli na cmentarz parafialny. Ksiądz proboszcz odczytał apel poległych i wspólnie z mieszkańcami regionu i turystami odmówił modlitwę za poległych w I wojnie światowej. Następnie delegacje władz powiatowych, gminnych, organizacji politycznych i społecznych złożyły wiązanki kwiatów pod Krzyżem Polskim. Na cokole widnieje napis: Poległym za wolną i niepodległą Polskę w latach 1939-1989 i nadal…(krzyż postawiono w 2009r.). Zgromadzeni odśpiewali hymn polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

Kolejnym akcentem Święta Niepodległości był przemarsz pocztów sztandarowych i mieszkańców Podhala i gości z cmentarza do Domu Ludowego w Kościelisku. Maszerujących prowadziła kapela góralska i Parafialna Orkiestra Dęta z Witowa, a asystowali z pochodniami strażacy OSP z Kościeliska.

Ostatnim, szczególnie radosnym, akcentem obchodów była wieczornica patriotyczna przygotowana przez uczniów z Kościeliska pod kierunkiem pedagogów – Jolanty i Mieczysława Jasińskich. Na widowni zasiedli m. in. przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, mieszkańcy Kościeliska, Zakopanego, Zębu, Witowa, Bukowiny Tatrzańskiej, Poronina i duża grupa wypoczywających w tych dniach turystów. Młodzież recytowała utwory poetów legionowych, np. E. Słońskiego, a publiczność śpiewała wspólnie z występującymi piosenki żołnierskie, np. Wojenko, wojenko, Piechota, My I Brygada. Wszystkim szczególnie podobało się wykonanie utworu B. Okudżawy Modlitwa F. Villona. Na zakończenie wieczoru wiązankę melodii wojskowych zagrała orkiestra dęta z Witowa. Organizatorzy obchodów Święta Niepodległości zaprosili wszystkich uczestników na tradycyjny poczęstunek … żołnierską grochówkę!

To był udany dzień i wieczór. Życzmy sobie takich obchodów w wolnej Polsce każdego roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.