PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

"POD POLSKIM PANOWANIEM"

Środa, 27 listopada 2013 r.
Autor: PTH NT

"POD POLSKIM PANOWANIEM"Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład ROBERTA KOWALSKIEGO pt. „POD POLSKIM PANOWANIEM” SUCHA GÓRA, GŁODÓWKA, JAWORZYNA I LEŚNICA W GRANICACH II RP (1938-1939), który odbędzie się w dniu 27 listopada (środa) 2013 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


W listopadzie 1938 r. cztery wioski leżące na Spiszu, Orawie i w Pieninach zostało przyłączonych do II Rzeczypospolitej. Akt inkorporacji jakkolwiek w ogólnopolskiej prasie został określeniem mianem powrotu do macierz, to jednak w rzeczywistości takim procesem nie był o czym Warszawa doskonale zdawała sobie sprawę. Pozostawanie przez niespełna rok w granicach II RP Suchej Góry, Głodówki, Jaworzyny i Leśnicy jest mało znaną kartą w historii najnowszej naszego regionu. Niemniej jednak jest to temat niezmiernie interesujący z szeregu powodów. W tych czterech miejscowościach jak w soczewce można obserwować ewolucje stosunków polsko-słowackich na pograniczu, ale również relacje autochtonów do władz II RP, tudzież lokalnych władz samorządowych.  Swoje wystąpienie autor przygotował nie tylko na podstawie dokumentów zachowanych w polskich i słowackich archiwach ale także na wywiadach i relacjach żyjących jeszcze świadków oraz uczestników tamtych wydarzeń. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna zawierająca szereg nieopublikowanych zdjęć udostępnionych przez mieszkańców wspomnianych miejscowości, dziś leżących w granicach sąsiedniej Republiki Słowacji.


Robert Kowalski, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Przewodniczący Forum Małopolskich Oddziałów PTH. Z wykształcenia jest historykiem, absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie Zarządzania i organizacji w jednostkach samorządowych i podległych na Politechnice Krakowskiej. W kadencji 2007-2011 zasiadał w Radzie Muzealnej przy Muzeum Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy – Instytucji Województwa Małopolskiego, a obecnie pełni w niej funkcję zastępcy przewodniczącego. Jest również Przewodniczącym Rady Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej. Działacz Towarzystwa Przyjaciół Orawy, Związku Polskiego Spisza, Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego i Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu. Jest również członkiem Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Autor i redaktor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych poświęconych m.in. stosunkom polsko-słowackim oraz dziejom wojen i wojskowości. Organizator szeregu międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych konferencji, seminariów i sympozjów naukowych, a także ponad 30 wystaw czasowych. Uczestnik zespołów opracowujących szlaki kulturowe i tematyczne na terenie województwa małopolskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.