PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

"POD POLSKIM PANOWANIEM"

Środa, 27 listopada 2013 r.
Autor: PTH NT

"POD POLSKIM PANOWANIEM"Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład ROBERTA KOWALSKIEGO pt. „POD POLSKIM PANOWANIEM” SUCHA GÓRA, GŁODÓWKA, JAWORZYNA I LEŚNICA W GRANICACH II RP (1938-1939), który odbędzie się w dniu 27 listopada (środa) 2013 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


W listopadzie 1938 r. cztery wioski leżące na Spiszu, Orawie i w Pieninach zostało przyłączonych do II Rzeczypospolitej. Akt inkorporacji jakkolwiek w ogólnopolskiej prasie został określeniem mianem powrotu do macierz, to jednak w rzeczywistości takim procesem nie był o czym Warszawa doskonale zdawała sobie sprawę. Pozostawanie przez niespełna rok w granicach II RP Suchej Góry, Głodówki, Jaworzyny i Leśnicy jest mało znaną kartą w historii najnowszej naszego regionu. Niemniej jednak jest to temat niezmiernie interesujący z szeregu powodów. W tych czterech miejscowościach jak w soczewce można obserwować ewolucje stosunków polsko-słowackich na pograniczu, ale również relacje autochtonów do władz II RP, tudzież lokalnych władz samorządowych.  Swoje wystąpienie autor przygotował nie tylko na podstawie dokumentów zachowanych w polskich i słowackich archiwach ale także na wywiadach i relacjach żyjących jeszcze świadków oraz uczestników tamtych wydarzeń. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna zawierająca szereg nieopublikowanych zdjęć udostępnionych przez mieszkańców wspomnianych miejscowości, dziś leżących w granicach sąsiedniej Republiki Słowacji.


Robert Kowalski, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Przewodniczący Forum Małopolskich Oddziałów PTH. Z wykształcenia jest historykiem, absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie Zarządzania i organizacji w jednostkach samorządowych i podległych na Politechnice Krakowskiej. W kadencji 2007-2011 zasiadał w Radzie Muzealnej przy Muzeum Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy – Instytucji Województwa Małopolskiego, a obecnie pełni w niej funkcję zastępcy przewodniczącego. Jest również Przewodniczącym Rady Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej. Działacz Towarzystwa Przyjaciół Orawy, Związku Polskiego Spisza, Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego i Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu. Jest również członkiem Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Autor i redaktor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych poświęconych m.in. stosunkom polsko-słowackim oraz dziejom wojen i wojskowości. Organizator szeregu międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych konferencji, seminariów i sympozjów naukowych, a także ponad 30 wystaw czasowych. Uczestnik zespołów opracowujących szlaki kulturowe i tematyczne na terenie województwa małopolskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    40 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.