PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

„Polska za progiem”

Środa, 21 czerwca 2017 r.
Autor: PTH NT

„Polska za progiem”Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zapraszają na otwarty wykład Andrzeja Boryczko i Marka Stoszka (Polskie Towarzystwo Historyczne w Myślenicach) „Polska za progiem” – wsie Beskidu Niskiego, których już nie ma. 21 czerwca  2017 r. (środa) godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu Ratusz - Rynek 1.


Projekt „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”
realizowany przy wsparciu finansowym: Gminy Miasto Nowy Targ

* * *
 
Beskid Niski to „Polska za progiem”, a równocześnie coś niezmiernie odległego, odstającego wyraźnie od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni - dzika przyroda, pustkowia, znikające ślady po dawnych mieszkańcach, spokój i cisza zakłócana jedynie głosami rzadkich ptaków drapieżnych. Ludzie oczywiście też tu żyją, są jednak nieliczni i życie ich nie jest łatwe. Wymaga wielkiego samozaparcia, często graniczącego z desperacją lub swoistego „twórczego szaleństwa”.  Drogi są kiepskie, często polne i wyboiste, po deszczu głębokie koleiny wypełnia woda, a grząskie błoto utrzymuje się tygodniami. Brak zasięgu sieci komórkowych, do szpitala i apteki daleko, nie ma sklepów, barów, policji. Są samotne, pochylone krzyże, zapuszczone cmentarze – pamiątki po Wielkiej Wojnie, zarośnięte fundamenty łemkowskich chyży, nowo postawione symboliczne drzwi w futrynach, z tablicami zawierającymi plany i opisy wsi, których … nie ma. Jest smutek wszechobecny. Trzeba go dotknąć i zapamiętać.
 
* * *

Andrzej Boryczko, urodzony w Myślenicach, artysta malarz, pisarz, kolekcjoner i działacz społeczny. Autor cyklu felietonów „Polska za progiem” ukazującego się od ponad trzech lat w lokalnym miesięczniku myślenickim „Sedno”. Współautor przewodnika turystycznego „Wokół  Dalina i Gościbi”. Autor i współautor wystaw fotograficznych organizowanych w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach. Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Myślenice”, członek PTH Oddział Myślenice, Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy I Wojny Światowej „Crux Galiciae” w Gorlicach.
 Mgr Marek Stoszek, absolwent socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant na Wydziale Kulturoznawstwa  Akademii Ignatianum. Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Myślenicach,  Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy I Wojny Światowej „Crux Galiciae” w Gorlicach oraz Stowarzyszenia „Wspólnoty Myślenice”, Autor szeregu publikacji naukowych o tematyce I wojny światowej oraz relacji polsko – żydowskich, drukowanych w kraju i zagranicą.
 
* * *

Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, od lutego 2017 r. realizują nowy cykl otwartych wykładów naukowych pod nazwą „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”. Odbywają się one w każdy ostatni czwartek miesiąca z wyłączeniem wakacji o godz. 17.00 w sali reprezentacyjnej nowotarskiego rausza.

Tytułowa „Klio”  muza historyków, patronuje spotkaniom i debatom poświęconym historii, kulturze i tradycji miasta oraz regionu. Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie również prelekcji poruszających problematykę ogólnopolską z zakresu archeologii, historii sztuki, historii wojskowości, etnografii czy etnologii. Na wykłady do Nowego Targu zostali zaproszeni pracownicy naukowi wyższych uczelni, z którymi PTH od szeregu lat współpracuje, ale również  pracownicy instytucji kultury w tym placówek muzealnych. Wykładom towarzyszą prezentacje multimedialne oraz otwarte debaty prelegentów z uczestnikami spotkań. Prelekcje w ratuszu nawiązują do orgaznizowanych w latach ubiegłych zarówno przez PTH jak i Muzeum  cyklów spotkań mieszkańców miasta i regionu z badaczami przeszłości.

Projekt przygotowany przez towarzystwo historyczne, otrzymał dofinasowanie ze środków Gminy Miasto Nowy Targ w ramach konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.