PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Górale w Warszawie, czyli Posiady na Ochocie

Środa, 2 grudnia 2009 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. Kosiuczenko28 listopada w Centrum Artystycznym RADOMSKA 13 odbyło się spotkanie z cyklu Górale w Warszawie czyli Posiady na Ochocie zatytułowane "Perły Podhala – Bukowina Tatrzańska".


Posiady otworzyła ubrana w piękny strój góralski Pani Wiola Obuchowska z Centrum Artystycznego Radomska 13, rodowita góralka z Murzasichla. Wśród licznie zgromadzonej publiczności był zastępca Burmistrza Gminy Ochota Pan Krzysztof Kruk.
O tej pięknej i niezwykłej gminie opowiadał Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury – Dom Ludowy, etnolog, i znakomity artysta podhalański, instruktor śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach podhalańskich. Opowiedział on o historii Bukowiny Tatrzańskiej i Domu Ludowego, o artystach bukowiańskich, muzykach, poetach, malarzach, snycerzach i o znanych ludziach gór i muzyki.
Bartek Koszarek jest też kierownikiem zespołu RZOZ, czyli zacięcie grającego góralską poezję śpiewaną. Opowiedział jak to downiej bywało, a jako jest dziś. Bartek Koszarek pochodzi z bukowiańskiej rodziny o silnych tradycjach w dziedzinie artystycznej twórczości ludowej. Jego ojciec Józef Koszarek jest znanym twórcą zajmującym się skórnictwem i metaloplastyką, brat Maciej również trudni się tym zajęciem, wujek Władysław jest rzeźbiarzem. Z inicjatywy Bartka Koszarka w Gminie Bukowina odbywa się corocznie wiele imprez kulturalnych, m.in. Lindada- u zbiegu kultur, konkurs Muzyk Podhalańskich – Dziadońcynie granie.
Podczas Posiadów Bartek Koszarek opowiadał o tym jak to pierwsi osadnicy przybyli do Bukowiny Tatrzańskiej już na początku XVII wieku. Rozwój Bukowiny przebiegał bardzo powoli - ziemia była mało żyzna, klimat był niesprzyjający uprawom a teren trudny. W roku 1769 Bukowina została włączona do zaboru austriackiego. Szczególny rozwój Bukowiny nastąpił pod koniec XIX wieku, kiedy wybudowano drogę, która umożliwiła przybycie turystom. Rozpoczął się też wtedy rozwijać przemysł i rzemiosło, powstawały tartaki, młyny i garncarnie. Szybko doceniono walory Bukowiny. Zaczęły zatrzymywać się tu wycieczki zmierzające do Morskiego Oka. Powstał też pierwszy kościół, a dla proboszcza wzniesiono pierwszą willę Primula. W latach dwudziestych XX wieku nastąpił prawdziwy najazd turystów na Bukowinę Tatrzańską. Górale zaczęli rozbudowywać swoje domy i wznosić nowe pensjonaty. Opowieści o Bukowinie i ludziach Bartek Koszarek ilustrował pokazując stare zdjęcia i dokumenty historyczne. Prelekcja była przerywana muzyką góralska i śpiewem. Opowieści o instrumentach muzycznych Bartek Koszarek ilustrował grając osobiście lub z towarzyszeniem kapeli.
Podczas Posiadów przygrywała wspaniała kapela góralska związana z Domem ludowym w składzie: Joanna Stachura – śpiew, Andrzej Pietras – basy, Marcin Zaziębło, Tomasz Łapka, Jan Kuchta i Wojciech Bucki - skrzypce.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii wyrobów artystów bukowiańskich. Autorem pięknych zdjęć jest Krzysztof Haładyna współpracujący z Domem Ludowym.
Na zakończenie Posiadów Pani Wiola Obuchowska zaprosiła wszystkich obecnych do degustacji specjałów góralskich, czyli moskoli i oscypków. Oczywiście spotkanie nie zakończyło się w przewidywanym czasie z powodów wielokrotnych bisów i wspólnych zdjęć.
Współorganizatorem Posiadów była Gmina Bukowina Tatrzańska, zaś sponsorami Willa Modrzewiowy Dwór z Murzasichla i karczma Szymkówka z Głodówki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.