PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Górale w Warszawie, czyli Jak dawniej po Tatrach chadzano

Czwartek, 28 października 2010 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW sobotę, 23 października w Centrum Artystycznym Radomska 13 w Warszawie odbyły się posiady, w czasie których miała miejsce promocja książki Krzysztofa Pisery "Jak dawniej po Tatrach chadzano". Wystąpił też Zespół Regionalny Polaniorze z Kościelisk ze sztuką Juliana Reimschüssela Klimek Bachleda.


Autor książki jest z wykształcenia etnografem. Opublikowana praca Krzysztofa Pisery jest owocem wieloletnich badań nad historia Tatr i rozwojem Zakopanego w II połowie XIX wieku. Podczas prelekcji omówione zostały warunki podróżowania, sposób wędrowania, stroje turystyczne i ekwipunek a także schrony i koliby, z których mogli korzystać ówcześni turyści. Przedstawiono legendarne postacie pierwszych przewodników tatrzańskich. Wykład był bogato ilustrowany unikalnymi fotografiami m.in. Walerego Eljasza.

Zespół Polaniorze, towarzyszący posiadom, został założony przez działaczy Oddziału Związku Podhalan w Kościeliskach w 1977 roku. Jego nazwa pochodzi od dawnej wsi Polany. Zespół podbija publiczność i jury wielu przeglądów i festiwali w kraju i za granicą swoją autentycznością i żywiołowością w przekazywaniu obrazów z życia polaniarskiej wsi. Kierownikiem zespołu jest znany gawędziarz, instruktor narciarski i taneczny, autor wielu publikacji na temat górali i góralszczyzny Józef Pitoń.

Bohater przedstawienia, Klimek Bachleda, był przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim, jednym z pierwszych członków Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Posiadał niezwykły dar orientacji w terenie. Nazywano go królem przewodników tatrzańskich lub orłem Tatr. Towarzyszył w górach m.in. Kazimierzowi Przerwie–Tetmajerowi, Tadeuszowi Boy–Żeleńskiemu i Henrykowi Sienkiewiczowi. Stracił życie idąc na pomoc taternikowi Stanisławowi Szulakiewiczowi jako uczestnik akcji ratunkowej stworzonego przez Mariusza Zaruskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W sztuce wyreżyserowanej przez Józefa Pitonia obsada była następująca:

Klimek Bachleda – Józef Pitoń;

Żona Klimka – Anna Naglak;

Syn Józef – Tadeusz Stopka -Faktor;

Córka Karolka – Klementyna Gąsienica – Byrcyn;

Córka Ewa – Ewa Krupa;

Gąsienica Brzega – Stanisław Pitoń;

Bartuś Obrochta - Adam Nędza-Kubiniec;

Marysia – Katarzyna Rysula;

Sąsiadka – Agata Pitoń;

Staszek – Andrzej Stopka – Faktor.

Muzyka: Adam Nędza-Kubiniec, Andrzej Krupa, Andrzej Szczepaniak–Bajscorz, Wojciech Obrochta–Korduś.

Tancerze: Ewa Nędza-Kubiniec, Adam Tracz, Mateusz Bachleda, Andrzej Szpunar.

Inspicjent – Anna Nędza-Kubiniec (prezes Związku Podhalan Oddział Kościelisko).

Muzykanci i pozostali wykonawcy to Zespół Regionalny Polaniorze. Przedstawienie zostało przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność niezwykle gorąco i z autentycznym wzruszeniem. Na szczególne podkreślenie zasługuje gra Anny Naglak i Józefa Pitonia.

Posiady otworzyła i prowadziła Pani Wiola Obuchowska z Centrum Artystycznego Radomska 13. Pewnym urozmaiceniem spotkania był konkurs dotyczący znajomości góralszczyzny prowadzony przez wiceburmistrza Gminy Ochota Pana Krzysztofa Kruka, który był jednocześnie fundatorem nagród.

W przerwie posiadów można było spróbować pysznych moskoli i oscypków, których fundatorem była karczma Szymkówka.  Sponsorem posiadów była willa Modrzewiowy Dwór.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.