PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Patronat medialny WATRA

Tatrzańska Atlantyda w Warszawie

Sobota, 20 czerwca 2015 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Tatrzańska Atlantyda w WarszawieW Galerii plenerowej Domu Spotkań z Historią, na Skwerze im. ks. Jana Twardowskiego, u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, 19. czerwca 2015 roku odbyło się otwarcie wystawy „TATRZAŃSKA ATLANTYDA”. Organizatorami wystawy jest Dom Spotkań z Historią, Tatrzański Park Narodowy oraz Muzeum Tatrzańskie. W otwarciu wystawy wzięła udział Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Pani Anna Wende – Surmiak. Tatrzańska Atlantyda to projekt / wystawa pokazujący Tatry i Podhale przez pryzmat 28. unikatowych, archiwalnych zdjęć wśród których najstarsze pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.


Wystawa powstała w oparciu o album o tym samym tytule autorstwa Piotra Mazika, w którym na 350 stronach, znalazła się znacznie szersza prezentacja tematu. Piotr Mazik, przewodnik tatrzański, absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek fundacji ZAKOPIAŃCZYCY jest autorem koncepcji, wyboru zdjęć a także komentarza. Większość zdjęć nie była dotychczas publikowana. Na podstawie zawartych w albumie zdjęć można zobaczyć jak wyglądał Giewont bez krzyża, pierwszy wyciąg w Kotle Gąsienicowym czy też pierwsze drużyny Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. W albumie i na wystawie znaleźć można wiele zdjęć miejsc kiedyś powszechnie znanych a dziś bezpowrotnie utraconych.

Traktując przeszłość Tatr jak zaginiony ląd uwieczniony na fotografiach można było nazwać go TATRZAŃSKĄ ATLANTYDĄ. Natomiast dzięki Albumowi Piotra Mazika można przenieść się w czasie i przestrzeni aby poznać inne oblicze Podhala i Tatr oraz Zakopanego.

Autorem koncepcji wystawy jest Grzegorz Bykowski. Wydawcą jest Tatrzański Park Narodowy i Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Album został wydany w 2014r.

Wystawę można oglądać w Warszawie do 30 sierpnia 2015 roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.