Warszawa
Zaproszenia
Widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” w Operze Narodowej w Warszawie
Autor: Adam Kitkowski
17 maja w Warszawie będzie wielka promocja kultury góralskiej. Tego dnia wieczorem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zostanie zaprezentowane widowisko Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu. Po raz pierwszy na deskach Teatru Narodowego będzie przedstawiona „opera góralska”, napisana przez poetę ludowego z Poronina – Franciszka Łojasa Koślę i wykonywana przez artystów-amatorów z Podhala, Spisza, Orawy.
Jest to słowno-muzyczna opowieść o życiu, działalności duszpasterskiej, pobytach na Podhalu Karola Wojtyły – księdza, biskupa, papieża. W treść spektaklu wpisane są losy górali tatrzańskich, ich wielkie przywiązanie do wiary przodków, ich miłość do Ojca Świętego.
W widowisku występuje ponad stu pięćdziesięciu wykonawców, śpiewaków i muzykantów reprezentujących miasta i wioski Podtatrza. Jest to symboliczna reprezentacja ludu podhalańskiego, który wyraża wdzięczność papieżowi-Polakowi za czas pontyfikatu, za troskę o rodaków, za słowa wypowiedziane pod Giewontem w 1997 roku – na Was zawsze można liczyć.
Opera góralska będzie przedstawiona publiczności Warszawy i Mazowsza po raz pierwszy. Dochód ze spektaklu przekazany będzie Fundacji Międzynarodowy Instytut Edukacji, która od kilku lat organizuje naukę dla młodych Polaków ze Wschodu. Jak podkreśla prezes fundacji Kazimierz Korab: Jest to piękne połączenie przesłania Jana Pawła II z darem wielu polskich serc. Wyrazem tego wspólnego dzieła jest hasło umieszczone na afiszu – „znowu bądźmy razem”.
Honorowy patronat nad warszawskim przedstawieniem objęli: Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu RP, Jego Eminencja ks. Kazimierz kardynał Nycz – arcybiskup Metropolita Warszawski, prof. Stanisław Hodorowicz – senator RP, Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marek Sowa – marszałek Województwa Małopolskiego, Waldemar Dąbrowski – dyrektor Teatru Wielkiego, Jan Kanty Pawluśkiewicz – kompozytor.
Organizatorem koncertu jest Fundacja Międzynarodowy Instytut Edukacji, a współorganizatorami są: Teatr Wielki – Opera Narodowa i Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.
Zatem, przyjdźcie Państwo do Teatru Wielkiego, by wesprzeć wspólne przedsięwzięcie i przeżyć spotkanie z kulturą góralską!
- Grafika Folk w ramce IX
Grafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
55 zł - Słownik biograficzny "Podhalanie" tom II
Ludzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
70 zł - Wisiorek "Sopel"
Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
60 zł