PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Złote Kierpce dla Zornicy, Małych Śwarnych, Tatr, Małych Regli i Małych Hamerników

Wtorek, 2 czerwca 2015 r.
Autor: Anna Wolak

Złote Kierpce dla Zornicy, Małych Śwarnych, Tatr, Małych Regli i Małych HamernikówNa scenie kina „Sokół” w Zakopanem w ostatni weekend maja o Złote Kierpce rywalizowało 12 dziecięcych i młodzieżowych zespołów góralskich podczas VI Tatrzańskiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. „Ten konkurs jest jedynym w swoim rodzaju namacalnym spotkaniem z kulturą i tradycją” – przekonywał otwierając góralskie święto dyrektor Tatrzańskiego Centrum Kultury „Jutrzenka” Krzysztof Jędrzejowski.


Nad tradycyjnym przekazem góralskich wartości, czuwała profesjonalna komisja artystyczna w składzie: etnomuzykolog mgr Aleksandra Szurmiak – Bogucka, etnolog mgr Dorota Majerczyk, etnolog mgr Agnieszka Gąsienica – Giewont, etnograf z MCK Sokół mgr Benedykt Kafel oraz choreograf, senator mgr Franciszek Bachleda - Księdzularz.

Jury postanowiło przyznać:

1.  Nagrodę pierwszą, statuetkę ZŁOTE KIERPCE oraz nagrody otrzymuje:

ZESPÓŁ ZORNICA Z TCKIS „JUTRZENKA” Z ZAKOPANEGO – nagroda Burmistrza Zakopanego - 500zł, kupon tkaniny tybetowej, album Tatry i Zakopane, Mój świat gór, miesięcznik Tatry, Tatry polskie – album, bluzka haftowana damska.

2.  Nagrodę drugą, statuetkę SREBRNE KIERPCE oraz nagrody otrzymują równorzędnie dwa zespoły:

ZESPÓŁ MALI HYRNI Z NOWEGO TARGU – nagroda pieniężna od MCK SOKÓŁ 300zł, bluzka dziecięca, kierpce, kupon tkaniny tybetowej, album Zakopane i okolice, album Podtatrze, książka „Czary góralskie” 

ZESPÓŁ WATRA Z BAŃSKIEJ WYŻNEJ  - nagroda pieniężna od MCK SOKÓŁ 300zł, kierpce, kupon tkaniny tybetowej, album Zakopane i okolice, Tatry – miesięcznik, album Morskie Oko, album Sursum Corda, Tatry polskie,    

Nagrody w kategorii zespołów dziecięcych:

1.  Nagrodę pierwszą, statuetkę ZŁOTE KIERPCE oraz nagrody otrzymują równorzędnie cztery zespoły:

TATRY Z RATUŁOWA – nagroda Burmistrza Zakopanego 500zł, kupon tkaniny tybetowej, Zakopane i okolice, Sursum Corda – album, Tatry – miesięcznik, DVD Pasterstwo, Mój świat gór

MAŁE REGLE Z PORONINA – nagroda Burmistrza Zakopanego 500zł, kupon tkaniny tybetowej, Mój świat Tatr, gra planszowa TPN MEMO, Tatry – miesięcznik.

MALI ŚWARNI Z NOWEGO TARU - nagroda Burmistrza Zakopanego 500zł, kupon tkaniny tybetowej, Zakopane i okolice, gra planszowa TPN MEMO, Tatry polskie – album, bluzka haft. dziecięca.

MALI HAMNERNICY Z KRAKOWA – nagroda pieniężna od MCK SOKÓŁ 400zł, koszula chłopięca, kupon tkaniny tybetowej, Mój świat gór, Zakopane i okolice, Sursum Corda – album.

2.   Nagrodę drugą, statuetkę SREBRNE KIERPCE oraz nagrody otrzymują równorzędnie dwa zespoły:

MALI BYSTRZANIE Z NOWEGO BYSTREGO – nagroda pieniężna od MCK SOKÓŁ 300zł, kierpce, kupon tkaniny tybetowej, Zakopane i okolice, Podtatrze, 

ZAWATERNIK Z LESNICY – GRONIA - nagroda pieniężna od MCK SOKÓŁ 300zł, kierpce, kupon tkaniny tybetowej gra planszowa TPN MEMO, Tatry – miesięcznik, Sursum Corda – album.

3.   Nagrodę trzecią, statuetkę BRĄZOWE KIERPCE oraz nagrody otrzymują równorzędnie dwa zespoły:

MALI MARUSYNIANIE Z MARUSZYNY - nagroda pieniężna od MCK SOKÓŁ 200zł, kierpce, tkanina ceriono, Podtatrze, kubek TPN, DVD Mali strażnicy Tatr 

MALI SZAFLARZAENIE Z SZAFLAR - nagroda pieniężna od MCK SOKÓŁ 200zł, kierpce, tkanina ceriono, Podtatrze, kubek TPN, DVD Mali strażnicy Tatr

Nagroda specjalna dla zespołu KRZESANI ZE SPYTKOWIC – voucher na kompleks basenów termalnych Gorący Potok w Szaflarach, album Tatry polskie, kierpce

Nagroda specjalna Starost Tatrzańskiego – Ciupaga - dla instruktora Pawła Gała „Grybusa” za ukazanie międzypokoleniowego przekazu tradycji i walory edukacyjne przygotowanego widowiska.

Nagroda specjalna Burmistrza Zakopanego dla Szymona Bafii „za podejmowanie różnorodnych tematów twórczych, a przede wszystkim za kultywowanie i naukę gry na dudach podhalańskich”.

Nagroda specjalna Burmistrza Zakopanego dla Józefa Galicy - Magdzioka „za wielopokoleniowy przekaz tradycji”.

Do Karpackiego Festiwalu w Rabce zostały zakwalifikowane zespoły: Małe Regle z Poronina i Tatry z Ratułowa. 

Fundatorami nagród są:
Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu JUTRZENKA
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula
Starosta Tatrzański Piotr Bąk
Kompleks Basenów Termalnych „Gorący Potok” w Szaflarach
Tatrzański Park Narodowy
Biuro Promocji Zakopanego 

Jak twierdzi, dyrektor TCKIS „Jutrzenka” Krzysztof Jędrzejowski „dbałość o autentyczność strojów i prawdziwość przekazu tradycji, jest jednym z celów imprezy”.

Instruktorzy zespołów zgodnie twierdzą, że nagroda zdobyta na festiwalu jest prestiżowa i w przyszłości otworzy furtkę do – uczestnictwa w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Uczestnicy przyjeżdżający tutaj, nawet gdy nie zdobędą Złotych Kierpcy, szlifują swoje umiejętności, a dzieci maja okazję do obycia się ze sceną. 

Zasadność i celowość festiwalu „O Złote Kierpce” podkreślali jurorzy konkursu. „Chodzi o to by ta tradycja nie umarła, poza tym przeglądem w Zakopanem nie ma miejsca i okazji by dzieci i młodzież mogła ją kultywować w takim wydaniu. Ważne jest, że z roku na rok obserwujemy coraz wyższy poziom prezentacji i cieszy nas, że na festiwalu pojawiają się nowe zespoły” – mówiła jurorka Agnieszka Gąsienica – Giewont.

Pomysłodawca i kierownik artystyczny festiwalu Szymon Bafia powiedział, że niezwykle cenne i budujący jest fakt, że „góralscy zapaleńcy – instruktorzy zespołów” z poświęceniem i oddaniem „kreują młody góralki świat”. „Znaleźliśmy się w takiej rzeczywistości, gdzie tradycyjne więzi z tradycją, naturalnym przekazem międzypokoleniowym są zrywane. Taki jest wymóg czasów, że dziś już dzieci nie uczą się od ojców tradycyjnego gazdowania, poniechane są stare zwyki, dlatego ważną rolą zespołów jest wpajanie tych dawnych wartości i uczenie ich właśnie przez prezentacje sceniczne” – mówił Szymon Bafia.   

Publiczność oklaskiwała m.in. zespół Małe Regle który zaprezentował „Watrę na Galicowej Grapie”. Sceniczny dziadek dbał unaocznił widzom przekaz dawnych tradycji,  najdawniejszych ludowych powiastek i śpiewek. Czuwał on nad  watrą bajając o dawnych posiadach i zabawach przy ogniu.

Brawurowo „Polewackę” pokazał zespół Zornica z Zakopanego, lejąc po całej scenie wodę z cebrzyków i putni. Ciekawostką był taniec dziewczyn przy dźwiękach dud i złóbcoków.

Zespół „Mali Śwarni” z Nowego Targu pokazał, jak wspaniale można przedstawić zabawy na polanie bez udziału kapeli. W rolę muzykantów wcieliły się dzieci grając na patykach i nucąc melodię do tańca.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.