PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Paskudna sztuka „Koniec świata”

Sobota, 5 czerwca 2010 r.
Autor: AKS

Paskudna sztuka „Koniec świata”5 czerwca o godz. 20.00 w Pubie "Literatka" odbędzie się paskudna sztuka anty, odzierająca ze złudzeń i pozostawiająca wrażenie - „Koniec świata” Piotra Biesa.


05.VI.2010 godz. 20.00
PUB LITERATKA
Zakopane ul.Krupówki 77

Udział biorą: Ewa Czarmańska, Grażyna Syrzistie, Jerzy Juras Gruszczyński, Krzysztof Michno, Jerzy Tawłowicz oraz autor

WSTĘP WOLNY

 


Paskudną sztukę „Koniec świata” napisałem rok po Spektaklu Wielkiego Umierania który zafundowała nam Telewizja Polska. Napisałem upalnym latem 2006 kiedy, co dziś wydaje się niewyobrażalne, wyschły strumienie wielu rzek, a na polach usychały ziemniaki, kukurydza i kapusta. Budziły się wtedy i umierały nadzieje, jak zawsze. Potężny zakonnik prowadzący swoje radio mieszał, dzielił i skłócał, rząd robił co mógł aby było mu dobrze, Boże coś Polskę, śpiewano, przez tak liczne wieki, choć przez te wieki było tylko gorzej i gorzej. Wierzono w przepowiednie i proroctwa, wróżono z fusów od kawy i słuchano Cyganek, które za pewną opłatą zawsze przewidywały szczęśliwą miłość. Każdy wiedział najlepiej jak żyć i jak rządzić tym krajem, każdy był ekspertem. Jak zwykle oczekiwano cudu zamiast się porządnie wziąć do roboty. Niebezpiecznie wzrastała ilość wypijanego alkoholu i wypalanych papierosów. W roku owym Jerzy Tupou V został następcą tronu królestwa Tonga, co jednak nikogo u nas nie obchodziło, gdyż naród zajmował się kolejnymi objawieniami. Wiara w moc medalików i najświętszych wizerunków ukazujących się tu i ówdzie w miejscach nieprzewidzianych mieszała się z przekonaniami o szkodliwości spotkania baby z pustymi wiadrami nad ranem, czy czarnego kota lub też niebezpieczeństwem jakie mogła sprowadzić na swoje nienarodzone dziecko kobieta ciężarna przechodząc pod linią wysokiego napięcia. Ten naród zresztą w swojej masie nigdy nie wierzył w Boga, jedynie w realne dowody istnienia sił nadprzyrodzonych na przykład w postaci odcisków stóp Najświętszej Panienki na ogromnych kamieniach. Ktoś kogoś zabił, coś ukradziono, jakiś artysta próbował prowokacji, ktoś obrażał, a ktoś się obraził i tak zwyczajnie działo się wtedy i dzieje dziś. Bez zmian.

Piotr Bies
Rabka 26.05.2010

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.