PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Jan Jachymiak "Powrót"

Piątek, 11 marca 2011 r.
Autor: AKS

Jan Jachymiak "Powrót"11 marca o godz. 18.00 w Galerii Władysława Hasiora zostanie otwarta wystawa obrazów Jana Jachymiaka, jednego z pierwszych powojennych malarzy na szkle na Podhalu, od 1970 roku mieszkającego w Chicago. Jest to pierwsza w Polsce, po 40 latach nieobecności, wystawa indywidualna Artysty, na której prezentowane są jego najnowsze prace.


Jan Jachymiak urodził się w 1930 roku w Tylmanowej. W latach 1944-1969 związany był z Zakopanem; tutaj uczył się, pracował i tworzył. Od 1970 roku mieszka w Chicago.

Z techniką malowania na szkle zapoznał się w latach 1946-1947 w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego, na kursie zorganizowanym przez Jana Samuela Miklaszewskiego, profesora rysunku i malarstwa. Namalował na szkle m. in. Stacje Drogi Krzyżowej do Kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce w Zakopanem (1954) i Stacje Drogi Krzyżowej do kościoła NMP Królowej w Murzasichlu (1958). Na światowych Festiwalach Młodzieży i Studentów w Warszawie (1955) i Moskwie (1957), za wystawione w działach sztuki ludowej obrazki malowane na szkle, otrzymał II nagrodę, Nagrodę Pokoju i Złoty Medal. W 1958 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Obrazy Jana Jachymiaka prezentowane były w okresie 1951-1969 na wystawach sztuki podhalańskiej oraz na ogólnopolskich wystawach sztuki ludowej w kraju i poza jego granicami; m. in. we Francji, Anglii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Luksemburgu, Szwecji, Austrii, Finlandii, ZSRR, Jugosławii. W latach 1970-1980 można było je oglądać w muzeach i galeriach w USA (Chicago, Cincinnati, Los Angeles, Ouray, Milwaukee).

Na początku lat osiemdziesiątych Jan Jachymiak przestał malować. Do pracy artystycznej powrócił dopiero w roku 2010. Swoje nowe obrazy postanowił pokazać w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem – na pierwszej wystawie indywidualnej w Polsce po 40 latach nieobecności.

Obrazy prezentowane na wystawie malowane są na szkle akrylowym (pleksi). Obok przedstawień o tematyce sakralnej i zbójnickiej, odnajdujemy w nich sceny rodzajowe związane z życiem górali. Pojawiają się też w malarstwie Jana Jachymiaka nowe tematy, inspirowane ciągle zmieniającą się rzeczywistością, komentowaną w obrazach żywo i dowcipnie.

Zofia Rak

Wystawa czynna: 12 marca – 12 czerwca 2011

Galeria Władysława Hasiora
filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego
ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.