PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Bożena Sacharczuk, Agnieszka Leśniak-Banasiak - "Horyzonty"

Piątek, 14 października 2011 r.
Autor: AKS

Bożena Sacharczuk, Agnieszka Leśniak-Banasiak - "Horyzonty"14 października o godz. 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbędzie się wernisaż wystawy "Horyzonty" dwóch wrocławskich artystek Bożeny Sacharczuk i Agnieszki Leśniak-Banasiak.


Wystawa „Horyzonty” jest prezentacją dwóch wrocławskich artystek, związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Bożena Sacharczuk realizuje unikatowe formy ceramiczne, natomiast Agnieszka Leśniak-Banasiak, obiekty ze szkła. „Horyzonty” są punktem wyjścia i elementem scalającym, pokazującym dwa różne oblicza tych artystek. Różnorodność tematów i technik, tworzy rodzaj kontrapunktu oraz indywidualnego spojrzenia na materię szkła i ceramiki. „Horyzonty” to również próba zestawienia pozornie obcych i odległych krańców tych dyscyplin sztuki. Organiczność form ceramicznych oraz linearność i geometria obiektów szklanych wywodzą się z jednego źródła. Materia ceramiki i szkła połączona jest niewidoczną i magiczną mocą ziemi, ognia i wysokiej temperatury, która pozwala utrwalać efekt końcowy.
„Horyzonty” wprowadzają swego rodzaju pomost porozumienia, są połączeniem różnic i indywidualność.

Wystawa czynna do 13 listopada 2011 r.

BOŻENA SACHARCZUK
www.sacharczuk-ceramika.com
W 1998 r. ukończyła Ceramikę na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. Związana zawodowo z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu-aktualnie jest adiunktem w Pracowni Koła Garncarskiego na Wydziale Ceramiki i Szkła.
Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Młoda Polska 2006” i Stypendium Marszałka Województwa Dolnośląskiego w 2007r.
Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Miejskiego w Wałbrzychu, Muzeum Ceramiki w Faenzie we Włoszech, Muzeum Ceramiki w Zvardavie na Łotwie, Muzeum Ceramiki w Kohili w Estonii, kolekcji Galerii On w Seulu w Korei Płd. oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.
„Zastanawiając się nad pracami Bożeny Sacharczuk, chciałbym podzielić się choć w części wzruszeniem, jakie we mnie wywołują. Siła w nich zawarta przekonuje mnie o znalezieniu przez artystkę własnego stylu. To rzecz trudna do osiągnięcia, zwłaszcza jeśli pojmować styl jako przekształcające materię indywidualne, charakterystyczne i zawsze rozpoznawalne pismo. „Własny wyraz” oznacza także ustanowienie szeregu powtarzalnych reguł i zachowanie dyscypliny tworzenia, w efekcie których powstaje przestrzenna forma będąca plastycznym konkretem, a jednocześnie pełnowymiarową sygnaturą człowieka. Nie chodzi mi zatem o „stylistykę”, „nurt”, „prąd”, w który można włączyć obiekty Sacharczuk. Byłoby to niewystarczające i zubażające wobec twórczości oryginalnej, wysmakowanej formalnie, a jednocześnie ekspresyjnej i introspekcyjnej...”

dr Andrzej Jarosz (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego) "Sfery i Sens" tekst w katalogu „Moje twórcze inspiracje” - 2007

„...Bożena Sacharczuk ustaliła kanon swojej wypowiedzi za sprawą form ceramicznych toczonych na kole garncarskim, których struktury petryfikują w sobie ślady krążenia i grawitacyjne siły.(...) Obiekty ewoluowały od form naczyniowych do samodzielnych i samostanowiących się dzieł o wysmakowanej kolorystyce i materii oraz organicznym rysunku śladów palców artystki. Sacharczuk pracując powoli w skupieniu przeszła przez swoiste „archaizowanie” do form klasycznych dla jej stylu. Obecnie pozwala sobie na ich reinterpretację...”

dr Andrzej Jarosz (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego) "Powidoki Bożeny Sacharczuk" tekst w katalogu "Powidoki"-2010

 

AGNIESZKA LEŚNIAK-BANASIAK 
W 1998 roku Skończyła Liceum Sztuk Plastycznych im T. Kantora w Dąbrowie Górniczej, w latach 1998-2004 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła, 2002-2003 stypendium w Accademia di Belle Arti w Mediolanie, dyplom obroniła w 2004 roku w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu w pracowni Prof. Zbigniewa Horbowego i Prof.Małgorzaty Dajewskiej. W Latach 2004-2006 projektant KHS KROSNO S.A, w 2006-2008 projektant Huty Szkła Kryształowego Violetta w Stroniu Śląskim. 2008 współpraca z Hutą Pięknego Szkła MAKORA w Krośnie.
Od 2006 asystentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale Ceramiki i Szkła.

„poszukuję idealnej formy w projektowaniu, w sztuce i w życiu...”
Moje działania w szkle podlegają swoistemu dualizmowi. Zajmując się materią szkła, odkryłam jego dwa bieguny, jeden dotyczy obiektów artystycznych drugi doświadczeń projektowych. Mając świadomość kształtowania masy szklanej swoje projekty użytkowe opieram o szeroko pojęte horyzonty i zjawiska natury. Organiczność kształtów dopełniają ostre cięcia i linearne szlify. Pozwalam aby płynna masa szklana była obłaskawiona
i uzupełniona efektami, które uwydatnią jej piękno. Przedmioty wykonane w hucie stają się formą skończonego dzieła. Na drugim biegunie tych doświadczeń są moje obiekty rzeźbiarskie, które powstają z inspiracji współczesną architekturą. Geometryczne kształty odzwierciedlają industrialne przestrzenie. Każda linia ma swoje znaczenie, każdy kąt, skos, kierunek i perspektywa. Połączenie koloru, przejrzystości i światła określają materialność i niematerialność otaczającego mnie świata.
Często zadaję sobie pytanie co bardziej mnie inspiruje: projektowanie sztuki czy sztuka projektowania. Kiedy projektuję przedmioty użytkowe, kierując je do konkretnego odbiorcy staram się być kreatorem przestrzeni codziennej. Myślę o ergonomii i estetyce przedmiotu. Poszukuję idealnej formy i proporcji. Tworząc szklane rzeźby zaspokajam raczej swoje potrzeby. Pozwalam sobie na bycie egoistą. Nie analizuję kto i gdzie będzie obcował z moimi rzeźbami. Jakie będą budzić emocje. Zamysł - czyli projekt, determinują moje działanie.
Dążę do osiągnięcia ideału, który sama sobie nakreślam. Poszczególne elementy są precyzyjną układanką. Zgrzewane w piecu elektrycznym bryły szkła, pocięte na pile, poddaję obróbce szlifierskiej. Z zamiłowaniem odliczam kolejne gradacje matów, składam w całość, aby w końcu podczas procesu polerskiego zobaczyć ich zaprojektowane wnętrze…

Agnieszka Leśniak-Banasiak - fragm. z katalogu do wystawy „Too possibillities”, BWA Wrocław

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.