PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Bożena Sacharczuk, Agnieszka Leśniak-Banasiak - "Horyzonty"

Piątek, 14 października 2011 r.
Autor: AKS

Bożena Sacharczuk, Agnieszka Leśniak-Banasiak - "Horyzonty"14 października o godz. 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbędzie się wernisaż wystawy "Horyzonty" dwóch wrocławskich artystek Bożeny Sacharczuk i Agnieszki Leśniak-Banasiak.


Wystawa „Horyzonty” jest prezentacją dwóch wrocławskich artystek, związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Bożena Sacharczuk realizuje unikatowe formy ceramiczne, natomiast Agnieszka Leśniak-Banasiak, obiekty ze szkła. „Horyzonty” są punktem wyjścia i elementem scalającym, pokazującym dwa różne oblicza tych artystek. Różnorodność tematów i technik, tworzy rodzaj kontrapunktu oraz indywidualnego spojrzenia na materię szkła i ceramiki. „Horyzonty” to również próba zestawienia pozornie obcych i odległych krańców tych dyscyplin sztuki. Organiczność form ceramicznych oraz linearność i geometria obiektów szklanych wywodzą się z jednego źródła. Materia ceramiki i szkła połączona jest niewidoczną i magiczną mocą ziemi, ognia i wysokiej temperatury, która pozwala utrwalać efekt końcowy.
„Horyzonty” wprowadzają swego rodzaju pomost porozumienia, są połączeniem różnic i indywidualność.

Wystawa czynna do 13 listopada 2011 r.

BOŻENA SACHARCZUK
www.sacharczuk-ceramika.com
W 1998 r. ukończyła Ceramikę na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. Związana zawodowo z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu-aktualnie jest adiunktem w Pracowni Koła Garncarskiego na Wydziale Ceramiki i Szkła.
Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Młoda Polska 2006” i Stypendium Marszałka Województwa Dolnośląskiego w 2007r.
Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Miejskiego w Wałbrzychu, Muzeum Ceramiki w Faenzie we Włoszech, Muzeum Ceramiki w Zvardavie na Łotwie, Muzeum Ceramiki w Kohili w Estonii, kolekcji Galerii On w Seulu w Korei Płd. oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.
„Zastanawiając się nad pracami Bożeny Sacharczuk, chciałbym podzielić się choć w części wzruszeniem, jakie we mnie wywołują. Siła w nich zawarta przekonuje mnie o znalezieniu przez artystkę własnego stylu. To rzecz trudna do osiągnięcia, zwłaszcza jeśli pojmować styl jako przekształcające materię indywidualne, charakterystyczne i zawsze rozpoznawalne pismo. „Własny wyraz” oznacza także ustanowienie szeregu powtarzalnych reguł i zachowanie dyscypliny tworzenia, w efekcie których powstaje przestrzenna forma będąca plastycznym konkretem, a jednocześnie pełnowymiarową sygnaturą człowieka. Nie chodzi mi zatem o „stylistykę”, „nurt”, „prąd”, w który można włączyć obiekty Sacharczuk. Byłoby to niewystarczające i zubażające wobec twórczości oryginalnej, wysmakowanej formalnie, a jednocześnie ekspresyjnej i introspekcyjnej...”

dr Andrzej Jarosz (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego) "Sfery i Sens" tekst w katalogu „Moje twórcze inspiracje” - 2007

„...Bożena Sacharczuk ustaliła kanon swojej wypowiedzi za sprawą form ceramicznych toczonych na kole garncarskim, których struktury petryfikują w sobie ślady krążenia i grawitacyjne siły.(...) Obiekty ewoluowały od form naczyniowych do samodzielnych i samostanowiących się dzieł o wysmakowanej kolorystyce i materii oraz organicznym rysunku śladów palców artystki. Sacharczuk pracując powoli w skupieniu przeszła przez swoiste „archaizowanie” do form klasycznych dla jej stylu. Obecnie pozwala sobie na ich reinterpretację...”

dr Andrzej Jarosz (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego) "Powidoki Bożeny Sacharczuk" tekst w katalogu "Powidoki"-2010

 

AGNIESZKA LEŚNIAK-BANASIAK 
W 1998 roku Skończyła Liceum Sztuk Plastycznych im T. Kantora w Dąbrowie Górniczej, w latach 1998-2004 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła, 2002-2003 stypendium w Accademia di Belle Arti w Mediolanie, dyplom obroniła w 2004 roku w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu w pracowni Prof. Zbigniewa Horbowego i Prof.Małgorzaty Dajewskiej. W Latach 2004-2006 projektant KHS KROSNO S.A, w 2006-2008 projektant Huty Szkła Kryształowego Violetta w Stroniu Śląskim. 2008 współpraca z Hutą Pięknego Szkła MAKORA w Krośnie.
Od 2006 asystentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale Ceramiki i Szkła.

„poszukuję idealnej formy w projektowaniu, w sztuce i w życiu...”
Moje działania w szkle podlegają swoistemu dualizmowi. Zajmując się materią szkła, odkryłam jego dwa bieguny, jeden dotyczy obiektów artystycznych drugi doświadczeń projektowych. Mając świadomość kształtowania masy szklanej swoje projekty użytkowe opieram o szeroko pojęte horyzonty i zjawiska natury. Organiczność kształtów dopełniają ostre cięcia i linearne szlify. Pozwalam aby płynna masa szklana była obłaskawiona
i uzupełniona efektami, które uwydatnią jej piękno. Przedmioty wykonane w hucie stają się formą skończonego dzieła. Na drugim biegunie tych doświadczeń są moje obiekty rzeźbiarskie, które powstają z inspiracji współczesną architekturą. Geometryczne kształty odzwierciedlają industrialne przestrzenie. Każda linia ma swoje znaczenie, każdy kąt, skos, kierunek i perspektywa. Połączenie koloru, przejrzystości i światła określają materialność i niematerialność otaczającego mnie świata.
Często zadaję sobie pytanie co bardziej mnie inspiruje: projektowanie sztuki czy sztuka projektowania. Kiedy projektuję przedmioty użytkowe, kierując je do konkretnego odbiorcy staram się być kreatorem przestrzeni codziennej. Myślę o ergonomii i estetyce przedmiotu. Poszukuję idealnej formy i proporcji. Tworząc szklane rzeźby zaspokajam raczej swoje potrzeby. Pozwalam sobie na bycie egoistą. Nie analizuję kto i gdzie będzie obcował z moimi rzeźbami. Jakie będą budzić emocje. Zamysł - czyli projekt, determinują moje działanie.
Dążę do osiągnięcia ideału, który sama sobie nakreślam. Poszczególne elementy są precyzyjną układanką. Zgrzewane w piecu elektrycznym bryły szkła, pocięte na pile, poddaję obróbce szlifierskiej. Z zamiłowaniem odliczam kolejne gradacje matów, składam w całość, aby w końcu podczas procesu polerskiego zobaczyć ich zaprojektowane wnętrze…

Agnieszka Leśniak-Banasiak - fragm. z katalogu do wystawy „Too possibillities”, BWA Wrocław

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.