PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim

Czwartek, 12 lipca 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Wieczór Czwartkowy w Muzeum TatrzańskimSerdecznie zapraszamy na kolejny Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim. Odbędzie się on 12 lipca (w czwartek, oczywiście) o godz. 18 w Galerii Władysława Hasiora przy ul. Jagiellońskiej 18 b, filii Muzeum. Spotkanie poprowadzi Julita Dembowska z działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego.


Pośród dziesięciu filii Muzeum Tatrzańskiego jest taka, która z pewnością jest zupełnie różna od pozostałych. Nie znajdziecie tam misternie haftowanych góralskich gorsetów i koszul. Daremne są poszukiwania pięknie zdobionych łyżników i półek czy też barwnych wizerunków świętych malowanych na szkle. Nie ma tam nawet tatrzańskich pejzaży, z takim upodobaniem tworzonych przez malarzy, którzy pod Tatry przyjeżdżali. Co zatem jest? Jest przestrzeń w całości zaplanowana i stworzona przez artystę z jego „montaży”, na które złożyły się dobrze nam znane historie z Biblii, mitologii, sztuki dawnej, ludowych porzekadeł.

Galeria została zaaranżowana przez Władysława Hasiora. Artysta, urodzony w 1928 roku w Nowym Sączu, praktycznie całe swoje twórcze życie, po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, spędził w Zakopanem. Był jednym z najlepszych, ale też i najbardziej popularnych polskich twórców drugiej połowy XX wieku. Zdobywał nagrody na międzynarodowych imprezach związanych ze sztuką (np. na Biennale rzeźby w Sao Paulo), kręcono o nim filmy. Teksty i wywiady z nim ukazywały się zarówno w pismach przeznaczonych dla historyków i krytyków sztuki, jak też i szerokiej publiczności. Jego sztuka wypełniona emocjami, ale także symbolami, budziła tyle samo zachwytów, co oburzenia. Dzieła wykonywane z plastiku, metalu, fragmentów gazet i starych tkanin, przedstawiające Ikara, Niobe, czy Wniebowzięcie, niektórych poruszały niecodziennym, zaskakującym i świeżym spojrzeniem na dobrze znane tematy, innych zniesmaczały ironią (często zawartą również w tytułach) i użyciem w sztuce tego, co dawno powinno trafić na śmietnik. W 1984 r. po wielu latach spędzonych „kątem” w internacie szkoły plastycznej w Zakopanem, Hasior otrzymał budynek dawnej leżakowni sanatorium Warszawianka przy ulicy Jagiellońskiej w Zakopanem. Obiekt, który powstał w dwudziestoleciu międzywojennym stał się miejscem, w którym mieściło się mieszkanie i pracownia artysty, a przede wszystkim ekspozycja jego prac. Uroczyste otwarcie nastąpiło w lutym 1985 roku, po uprzednim remoncie, który przystosował przestrzeń do celów wystawowych. Hasior wreszcie miał dość miejsca, żeby prezentować swoją sztukę, ale także po to, by spotykać się z publicznością. Organizował w Galerii koncerty, spektakle i wystawy czasowe innych twórców. Oprowadzał po ekspozycji, a w mieszkaniu organizował spotkania nazywane „świetlicą powiatową”, na których, posługując się slajdami wykonanych przez siebie fotografii, opowiadał o sztuce, o świecie sztuki, który jego zdaniem wykraczał poza ramy oficjalnych instytucji związanych z tą dziedziną aktywności człowieka. Do końca życia tworzył. Sztuka była motorem jego działania, bo miała prowokować do dyskusji, do poszukiwania, do myślenia i wychodzenia ze schematów.

Zapraszamy na WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM ze sztuką Władysława Hasiora w jego autorskiej Galerii. Chcielibyśmy przypomnieć sylwetkę artysty, który przez kilka lat pozostawał w cieniu. Zachęcamy Państwa do wejścia w świat jego wyobraźni, do poznania jego prac. Pokażemy fotografie, na których będą mogli Państwo zobaczyć jak wyglądało jego mieszkanie i pracownia w internacie szkoły, jak wyglądała wielka przeprowadzka do leżakowni i jak zmieniała się sama ekspozycja.

„Nawet wtedy gdyby moja twórczość składała się tylko z rzeczy wyimaginowanych to ja jestem tutejszy. Żyję naszymi zbiorowymi problemami, poglądami etycznymi, naszymi porzekadłami ludowymi. Wiem, że siekiery nie nauczę pływać, wiatru w sieci nie złapię. Natomiast podobno daje się diabła w dziupli starego drzewa zamknąć. Widzi pan, to są te właśnie wyimaginowane rzeczy.” Galeria Władysława Hasiora jest z pewnością odmienna, na pozór oderwana od naszej rzeczywistości…na pozór…bo kiedy się uważnie przyjrzeć, można znaleźć dobrze znane, oswojone wręcz punkty. Zapraszamy do poszukiwania i odkrywania sztuki Władysława Hasiora! 

W cenie biletu wstępu (normalny – 7,00 zł, ulgowy 5,50 zł) nie tylko spotkanie, ale również oprowadzenie po Galerii.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    30 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.