PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim

Czwartek, 12 lipca 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Wieczór Czwartkowy w Muzeum TatrzańskimSerdecznie zapraszamy na kolejny Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim. Odbędzie się on 12 lipca (w czwartek, oczywiście) o godz. 18 w Galerii Władysława Hasiora przy ul. Jagiellońskiej 18 b, filii Muzeum. Spotkanie poprowadzi Julita Dembowska z działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego.


Pośród dziesięciu filii Muzeum Tatrzańskiego jest taka, która z pewnością jest zupełnie różna od pozostałych. Nie znajdziecie tam misternie haftowanych góralskich gorsetów i koszul. Daremne są poszukiwania pięknie zdobionych łyżników i półek czy też barwnych wizerunków świętych malowanych na szkle. Nie ma tam nawet tatrzańskich pejzaży, z takim upodobaniem tworzonych przez malarzy, którzy pod Tatry przyjeżdżali. Co zatem jest? Jest przestrzeń w całości zaplanowana i stworzona przez artystę z jego „montaży”, na które złożyły się dobrze nam znane historie z Biblii, mitologii, sztuki dawnej, ludowych porzekadeł.

Galeria została zaaranżowana przez Władysława Hasiora. Artysta, urodzony w 1928 roku w Nowym Sączu, praktycznie całe swoje twórcze życie, po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, spędził w Zakopanem. Był jednym z najlepszych, ale też i najbardziej popularnych polskich twórców drugiej połowy XX wieku. Zdobywał nagrody na międzynarodowych imprezach związanych ze sztuką (np. na Biennale rzeźby w Sao Paulo), kręcono o nim filmy. Teksty i wywiady z nim ukazywały się zarówno w pismach przeznaczonych dla historyków i krytyków sztuki, jak też i szerokiej publiczności. Jego sztuka wypełniona emocjami, ale także symbolami, budziła tyle samo zachwytów, co oburzenia. Dzieła wykonywane z plastiku, metalu, fragmentów gazet i starych tkanin, przedstawiające Ikara, Niobe, czy Wniebowzięcie, niektórych poruszały niecodziennym, zaskakującym i świeżym spojrzeniem na dobrze znane tematy, innych zniesmaczały ironią (często zawartą również w tytułach) i użyciem w sztuce tego, co dawno powinno trafić na śmietnik. W 1984 r. po wielu latach spędzonych „kątem” w internacie szkoły plastycznej w Zakopanem, Hasior otrzymał budynek dawnej leżakowni sanatorium Warszawianka przy ulicy Jagiellońskiej w Zakopanem. Obiekt, który powstał w dwudziestoleciu międzywojennym stał się miejscem, w którym mieściło się mieszkanie i pracownia artysty, a przede wszystkim ekspozycja jego prac. Uroczyste otwarcie nastąpiło w lutym 1985 roku, po uprzednim remoncie, który przystosował przestrzeń do celów wystawowych. Hasior wreszcie miał dość miejsca, żeby prezentować swoją sztukę, ale także po to, by spotykać się z publicznością. Organizował w Galerii koncerty, spektakle i wystawy czasowe innych twórców. Oprowadzał po ekspozycji, a w mieszkaniu organizował spotkania nazywane „świetlicą powiatową”, na których, posługując się slajdami wykonanych przez siebie fotografii, opowiadał o sztuce, o świecie sztuki, który jego zdaniem wykraczał poza ramy oficjalnych instytucji związanych z tą dziedziną aktywności człowieka. Do końca życia tworzył. Sztuka była motorem jego działania, bo miała prowokować do dyskusji, do poszukiwania, do myślenia i wychodzenia ze schematów.

Zapraszamy na WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM ze sztuką Władysława Hasiora w jego autorskiej Galerii. Chcielibyśmy przypomnieć sylwetkę artysty, który przez kilka lat pozostawał w cieniu. Zachęcamy Państwa do wejścia w świat jego wyobraźni, do poznania jego prac. Pokażemy fotografie, na których będą mogli Państwo zobaczyć jak wyglądało jego mieszkanie i pracownia w internacie szkoły, jak wyglądała wielka przeprowadzka do leżakowni i jak zmieniała się sama ekspozycja.

„Nawet wtedy gdyby moja twórczość składała się tylko z rzeczy wyimaginowanych to ja jestem tutejszy. Żyję naszymi zbiorowymi problemami, poglądami etycznymi, naszymi porzekadłami ludowymi. Wiem, że siekiery nie nauczę pływać, wiatru w sieci nie złapię. Natomiast podobno daje się diabła w dziupli starego drzewa zamknąć. Widzi pan, to są te właśnie wyimaginowane rzeczy.” Galeria Władysława Hasiora jest z pewnością odmienna, na pozór oderwana od naszej rzeczywistości…na pozór…bo kiedy się uważnie przyjrzeć, można znaleźć dobrze znane, oswojone wręcz punkty. Zapraszamy do poszukiwania i odkrywania sztuki Władysława Hasiora! 

W cenie biletu wstępu (normalny – 7,00 zł, ulgowy 5,50 zł) nie tylko spotkanie, ale również oprowadzenie po Galerii.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.