PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Anna Liscar. Malowane na szkle i papierze

Piątek, 13 lipca 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Anna Liscar, Ucieczka do Egiptu, obraz na szkle, 199113 lipca o godz. 18.00 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im.St. Witkiewicza w willi Koliba otwarta zostanie wystawa prac Anny Liscar z Zakopanego – obrazów na szkle o tematyce sakralnej i zbójnickiej oraz pejzaży malowanych różnymi technikami (gwasz, tempera, akwarela, olej). Prace pochodzą z lat 1985–2012. Pejzaże prezentowane są publicznie po raz pierwszy.


Anna Liscar urodziła się i mieszka w Zakopanem. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1974–1979 pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem, a w latach 1980–2009 w Muzeum Tatrzańskim w Dziale Biblioteczno-Archiwalnym, gdzie zajmowała się nie tylko pracą biblioteczną, ale także redagowaniem wydawnictw muzealnych. Była również redaktorem serii wydawnictw Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego i jego sekretarzem.

Kontakt z muzealną kolekcją starych obrazów na szkle sprawił, że w 1985 roku zaczęła uczyć się malować na szkle pod kierunkiem Heleny Średniawy – historyka sztuki i Eugeniusza Rodzika – artysty plastyka, kierownika Działu Konserwacji Muzeum Tatrzańskiego. Od 1988 roku brała udział w kilkunastu wystawach malarstwa na szkle, w tym kilku indywidualnych. Swoje prace prezentuje od lat 90. w Galerii „Yam” oraz Galerii Sztuki Współczesnej „Dom Doktora” w Zakopanem. Od kilku lat corocznie bierze udział w Targach Sztuki organizowanych przez Miejską Galerię Sztuki oraz wystawach malarstwa na szkle w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II w Kaplicy Witkiewiczowskiej Serca Jezusowego w Jaszczurówce.

Anna Liscar w swoich pracach nawiązuje do tradycyjnej techniki malowania na szkle. Tematykę czerpie z Biblii, zwłaszcza z Nowego Testamentu oraz z dawnego malarstwa na szkle, przetwarzając w indywidualny sposób znane schematy ikonograficzne. Ważną rolę w jej obrazach odgrywa kolor. Stosuje paletę ciepłych, zgaszonych kolorów, które miesza bezpośrednio na tafli szkła, nakładając je punktowo i warstwami, poczynając od najciemniejszych. W efekcie uzyskuje grę barwnych plam, przenikających się nawzajem, co w połączeniu z delikatnym, konturowym rysunkiem wykonanym tuszem nadaje przedstawieniom niezwykłą lekkość.

Anna Liscar maluje także od lat pejzaże, różnymi technikami (gwasz, tempera, akwarela, olej). Powstają one spontanicznie, pod wpływem fascynacji przyrodą, i są próbą oddania krajobrazu Tatr, torfowisk na Orawie, mazurskich jezior, morza w Sopocie. Anna Liscar prezentuje je po raz pierwszy na tej wystawie.

Eksponowane prace są własnością Autorki, za wyjątkiem pięciu obrazków na szkle ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.


Anna Liscar. Malowane na szkle i papierze

11 lipca – 30 września 2012
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18

czynne:
lipiec, sierpień - środa, piątek, sobota 9.00-17.00, czwartek 10.00-18.00, niedziela 9.00-15.00
wrzesień - środa – sobota 9.00-17.00, niedziela 9.00-15.00

www.muzeumtatrzanskie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.