PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Anna Liscar. Malowane na szkle i papierze

Piątek, 13 lipca 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Anna Liscar, Ucieczka do Egiptu, obraz na szkle, 199113 lipca o godz. 18.00 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im.St. Witkiewicza w willi Koliba otwarta zostanie wystawa prac Anny Liscar z Zakopanego – obrazów na szkle o tematyce sakralnej i zbójnickiej oraz pejzaży malowanych różnymi technikami (gwasz, tempera, akwarela, olej). Prace pochodzą z lat 1985–2012. Pejzaże prezentowane są publicznie po raz pierwszy.


Anna Liscar urodziła się i mieszka w Zakopanem. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1974–1979 pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem, a w latach 1980–2009 w Muzeum Tatrzańskim w Dziale Biblioteczno-Archiwalnym, gdzie zajmowała się nie tylko pracą biblioteczną, ale także redagowaniem wydawnictw muzealnych. Była również redaktorem serii wydawnictw Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego i jego sekretarzem.

Kontakt z muzealną kolekcją starych obrazów na szkle sprawił, że w 1985 roku zaczęła uczyć się malować na szkle pod kierunkiem Heleny Średniawy – historyka sztuki i Eugeniusza Rodzika – artysty plastyka, kierownika Działu Konserwacji Muzeum Tatrzańskiego. Od 1988 roku brała udział w kilkunastu wystawach malarstwa na szkle, w tym kilku indywidualnych. Swoje prace prezentuje od lat 90. w Galerii „Yam” oraz Galerii Sztuki Współczesnej „Dom Doktora” w Zakopanem. Od kilku lat corocznie bierze udział w Targach Sztuki organizowanych przez Miejską Galerię Sztuki oraz wystawach malarstwa na szkle w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II w Kaplicy Witkiewiczowskiej Serca Jezusowego w Jaszczurówce.

Anna Liscar w swoich pracach nawiązuje do tradycyjnej techniki malowania na szkle. Tematykę czerpie z Biblii, zwłaszcza z Nowego Testamentu oraz z dawnego malarstwa na szkle, przetwarzając w indywidualny sposób znane schematy ikonograficzne. Ważną rolę w jej obrazach odgrywa kolor. Stosuje paletę ciepłych, zgaszonych kolorów, które miesza bezpośrednio na tafli szkła, nakładając je punktowo i warstwami, poczynając od najciemniejszych. W efekcie uzyskuje grę barwnych plam, przenikających się nawzajem, co w połączeniu z delikatnym, konturowym rysunkiem wykonanym tuszem nadaje przedstawieniom niezwykłą lekkość.

Anna Liscar maluje także od lat pejzaże, różnymi technikami (gwasz, tempera, akwarela, olej). Powstają one spontanicznie, pod wpływem fascynacji przyrodą, i są próbą oddania krajobrazu Tatr, torfowisk na Orawie, mazurskich jezior, morza w Sopocie. Anna Liscar prezentuje je po raz pierwszy na tej wystawie.

Eksponowane prace są własnością Autorki, za wyjątkiem pięciu obrazków na szkle ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.


Anna Liscar. Malowane na szkle i papierze

11 lipca – 30 września 2012
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18

czynne:
lipiec, sierpień - środa, piątek, sobota 9.00-17.00, czwartek 10.00-18.00, niedziela 9.00-15.00
wrzesień - środa – sobota 9.00-17.00, niedziela 9.00-15.00

www.muzeumtatrzanskie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.